Pátek, 2 června, 2023
Home Nezařazené Ústava 2.0 pro Evropu?

Ústava 2.0 pro Evropu?

Na neformálním setkání ministrů zahraničí EU, které se konalo v Kodani – metropoli Dánska, nynějšího předsedy EU – ministr zahraničí SRN Guido Westerwelle prohlásil, že i když po urovnání problému řeckého dluhu je ještě brzy se uvolňovat, objeviliy se přece jen vážné důvody k optimismu.

A proto podle slov Westerwelle nastal čas vrátit se k projednání aktuálních politických problémů Evropy. A jmenoval mezi nimi kupodivu otázku Ústavy EU.

„Evropa přece existuje nejen pro boj proti krizím“, prohlásil na setkání v Kodani. A navrhl zahájit novou diskusi o Ústavě.

Na otázku, co právě by chtěl vidět Guido Westerwelle v „Ústavě 2.0“, ministr neodpověděl. Leckteré myšlenky ale sdělil. Jde za prvé o všelidové zvolení prezidenta EU. Kromě toho navrhl Westerwelle projednat návrh budoucí Ústavy v celonárdních referendech, co je demokratičtější. AY konečně hodlá už březnu uspořádat setkání ministrů, kteří jeho návrh schválili. Takových je podle německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung celkem devět. Jsou mezi nimi mj. ministři zahraničí Francie, Itálie, Portugalska, Polska a Dánska.

Někteří z nich pravdaže schvalují myšlenku Westerwelle s výhradami. Třeba podle slov jeho italského kolegy Giulia Terzi di Sant’Agata je tento návrh „předčasný“, i když je možno „pomýšlet na novou Evropu“.

Rozhodně proti myšlence německého ministra se vyslovil ministr zahraniučí Švédska Carl Bildt. Otázka Ústavy teď není aktuální, prohlásil, protože Lisabonská smlouva se ještě zdaleka nevyčerpala. Za nevčasnou pokládá novou diskusi také řada expertů. Například expert ruského Ústavu Evropy Vladislav Bělov.

V daném okamžiku to je otázka, která není na pořadu dne z hlediska prvořadých problémů. Proto nemohu ani předpokládat, čím byl vyvolán tento návrh pana Westerwelle.

Sarkasticky přijal myšlenku německého ministra politolog Daniel Florian z Německé společnosti politické expertízy (Degepol). Pan Westerwelle by si měl vzpomenout na pohádku velkého Dána Hanse Christiana Andersena „Císařovy nové šaty“. „Evropský prezident“ bez evropské veřejnosti se může změnit v „nahého císaře“.

zdroj

Kam dál:

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Tři nové dohody Číny, Ruska, Íránu a Iráku potvrzují nový řád ropných trhů

Moskva 18. května jen s Íránem podepsala 10 nových smluv o spolupráci v ropném sektoru. Čína počkala jen,...

Německá anti-imigrační, anti-sankční strana AfD vyrostla na 18 %, Zelení se propadají

Podle nového průzkumu má AfD stále prostor k růstu. Strana Alternativa pro Německo (AfD) v průzkumech stále roste výše, když už...

Slovenští úředníci prosí Brusel, aby intervenoval do nadcházejících voleb a bránil zvolení Fica

Podle vůdce strany Směr Roberta Fica suita úředníků a nezizkovkářů vyzvala činitele EU a NATO, aby v září pomohli zabránit vítězství jeho strany.

Rusko říká, že má důkazy, že v bio-laboratoři na Ukrajině našlo patogen ptačí chřipky s 40% smrtelností

Rusko obvinilo Spojené státy z experimentování s patogeny ptačí chřipky s 40% smrtností pro lidi v americké bio-laboratoři na Ukrajině. Ruské ministerstvo obrany v pátečním prohlášení tvrdilo,...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
14
0
Would love your thoughts, please comment.x