Pátek, 2 června, 2023
Home Nezařazené Zákaz farmářských trhů! Keller nezklamal, kampaň ČSSD zahájil šířením poplašné zprávy.

Zákaz farmářských trhů! Keller nezklamal, kampaň ČSSD zahájil šířením poplašné zprávy.

Poznámka redakce. To, že je Keller jako obvykle úplně mimo není žádné překvapení. Každopádně připravovaná smlouva o pseudo “volném obchodu” mezi EU a USA má celou řadu silných negativ. Psali jsme dříve:

KOMENTÁŘ Známý levicový demagog Jan Keller jehož si vybrala ČSSD jako svého lídra voleb do Evropského parlamentu, zahájil kampaň klasicky. Veřejnost vyděsil tvrzením, že budoucí smlouva o obchodu a investicích mezi USA a EU povede k zákazu oblíbených farmářských trhů.

Jde o absurdní tvrzení, které je zcela nepravdivé a jak se zdá, výstřelek pana profesora není nic jiného než pokus upoutat na sebe ve volbách pozornost veřejnosti, která obvykle volby do Evropského parlamentu přehlíží.

Je to nesmysl, tvrdí expert

Kuriózní je, že na dotaz webu Lidovky.cz odpovědělo Ministerstvo průmyslu a obchodu,  v jehož čele stojí člen ČSSD Jan Mládek konstatováním, že „sjednání Transatlantické obchodní a investiční dohody EU-USA (TTIP) nebude mít absolutně žádný vliv na pořádání farmářských trhů v České republice”.

Stejně reagovalo i velvyslanectví Spojených států amerických v Praze a Kellerovo prohlášení smetl ze stolu i zemědělský analytik Petr Havel, který rovnou označil slova pana profesora za absurdní nesmysl. Jediný kdo i po zveřejnění těchto informací zřejmě trvá na možném zákazu farmářských trhů v České republice, tak zůstává pouze samotný Keller.

Svoboda výzvu přijal

V článku pro deník Právo pak dokonce Keller vyzval k diskusi vysokoškolského pedagoga, exministra a bývalého velvyslance Pavla Svobodu, který ve volbách do Evropského parlamentu vede kandidátku lidovců. Pavel Svoboda s chutí Kellerovu výzvu přijal a v článku na svém blogu odborně jeho tvrzení vyvrací.

„Lídr kandidátky ČSSD do Evropského parlamentu nedávno prohlásil, že kvůli připravované smlouvě o obchodu a investicích mezi USA a EU (TTIP) hrozí zákaz farmářských trhů. V Právu 10.4.2014 (Jak jsem střelil mimo terč) mě vyzval k diskusi na toto téma a já rád výzvu přijímám,” konstatoval Svoboda. Současně poukázal na skutečnost, že v přepisech tiskových prohlášení a brífinků amerického obchodního představitele Kirka na webu amerického úřadu pro mezinárodní trh nic o farmářských trzích není uvedeno.

Profesor neumí pořádně anglicky

„Lze zde ale nalézt vyjádření amerických představitelů, kteří varují před škodlivostí umělé ochrany místních trhů. Tím ale spíše míní územní ochranu trhu v teritoriálně-ekonomickém smyslu, trhu ve smyslu území, kde se potkává nabídka s poptávkou, ne jako ochranu konkrétních prodejních trhů, například trhů farmářských. Zde, v jazykové interpretaci termínu “localization measures as barriers to trade” tuším původ odlišného výkladu profesora Kellera.

Mýlky logické se pak můj oponent dopouští, když mě vyzývá, abych mu prokázal, že to, co v připravované smlouvě není (omezení farmářských trhů), tam vskutku není. Klade tím na mě důkazní břemeno pro své poplašné tvrzení. Oba přitom snad víme, že není možné poukázat na konkrétní text, který dosud ještě není napsaný a jehož projednávání je v režimu utajení,” prohlásil Svoboda.

Zpřístupnit i farmářům odjinud

„K mému přesvědčení, že připravovaná TTIP nebude obsahovat klauzule omezující farmářské trhy, tedy přispívá fakt, že žádná z minulých obdobných smluv, které EU podepsala, takové klauzule neobsahuje. Je pravda, že již dnes jsou veřejné autority (obce), které dovolí na veřejném prostoru trh s požadavkem jen lokálních produktů, lze to právně napadnout jako neopodstatněné zvýhodňování produktů podle původu. Zde ale nejde o omezení farmářských trhů, jen o jejich zpřístupnění i farmářům odjinud,” dodal bývalý diplomat.

Svoboda upozorňuje, že vyjednavači EU, kteří pravidelně brífují europoslance o stavu jednání, o takovém riziku také nic nevědí. “Jedno je jisté: zatímco farmářské trhy u nás teprve začínají, jinde patří dlouhá desetiletí již ke kultuře života. Jejich zákaz podle mého názoru například ve Francii, kde jsem nějakou dobu žil a kde postavení zemědělců je velmi silné, je zcela nepředstavitelný a vedl by – bez nadsázky – k další francouzské revoluci,” končí svůj článek Pavel Svoboda.

Jiří Bob Asher, Prvnízprávy.cz

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Tři nové dohody Číny, Ruska, Íránu a Iráku potvrzují nový řád ropných trhů

Moskva 18. května jen s Íránem podepsala 10 nových smluv o spolupráci v ropném sektoru. Čína počkala jen,...

Německá anti-imigrační, anti-sankční strana AfD vyrostla na 18 %, Zelení se propadají

Podle nového průzkumu má AfD stále prostor k růstu. Strana Alternativa pro Německo (AfD) v průzkumech stále roste výše, když už...

Slovenští úředníci prosí Brusel, aby intervenoval do nadcházejících voleb a bránil zvolení Fica

Podle vůdce strany Směr Roberta Fica suita úředníků a nezizkovkářů vyzvala činitele EU a NATO, aby v září pomohli zabránit vítězství jeho strany.

Rusko říká, že má důkazy, že v bio-laboratoři na Ukrajině našlo patogen ptačí chřipky s 40% smrtelností

Rusko obvinilo Spojené státy z experimentování s patogeny ptačí chřipky s 40% smrtností pro lidi v americké bio-laboratoři na Ukrajině. Ruské ministerstvo obrany v pátečním prohlášení tvrdilo,...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
7
0
Would love your thoughts, please comment.x