Pondělí, 22 dubna, 2024
Home Nezařazené „Jsme v podstatě ve válce“ přiznává Ukrajina po tuctech mrtvých

„Jsme v podstatě ve válce“ přiznává Ukrajina po tuctech mrtvých

Ač by snad mohla vyvolávat zmatek ta včerejší ohromná lačnost po nákupu obligací, která je „lepší, než se dalo čekat,“ a to že při ztrátě pouhých 209 jobů ve věkové skupině 25-54 se propadávají akcie, tak odpověď je ve skutečnosti velice jednoduchá: na Ukrajině je válka.

Válka, která právě nabrala obrat k horšímu poté, co bylo podle Reuters zabito nejméně 42 lidí v pouličních bitvách mezi přívrženci a odpůrci Ruska na jižní Ukrajině, která skončila upálením tuctů pro-ruských protestujících v hořící budově. Bouře v černomořském přístavu Oděsa skončily smrtí v plamenech v obležené budově odborů, což byl zatím nejhorší incident na Ukrajině od únorového povstání, které skončilo uprchnutím pro-ruského presidenta ze země.

 

Klip níže není pro slabé povahy a ukazuje proti-vládní protestující, jak skáčou z hořícího Domu odborů v Oděse: vypadá to, že když Janukovič v únoru „zabíjel“ protestující, tak se Západ mohl přetrhnout, aby okamžitě začal skučet po svržení předchozího presidenta. Ale teď, když ta úřadující vláda po CIA financovaném puči dělá to samé svým vlastním protestujícím, tak je to ticho ve vysílání ohlušující.

watch?v=FQYIhwFtsUE&feature=player_embedded

Ale jestli se v těch včerejších tragických událostech v Oděse ukrajinský konflikt manifestoval ve srážkách pro-ruských a anti-ruských sil v tomto černomořském městě poprvé, tak to těžko bylo naposledy: toto přístavní město nejenže má značný ekonomický a vojenský význam, ale rovněž leží mezi Krymem a pro-ruskými oblastmi východní Ukrajiny a odštěpeneckým regionem Transistria v sousední Moldávii.

Přiznání pravého stavu věcí nakonec přišlo z Kyjeva samotného, který řekl, že ukrajinské síly dnes udeřily svými útoky na separatisty, přičemž osvobodily regionální letiště, a jak varoval šéf anti-teroristického centra této země, východní regiony jsou „v podstatě“ ve válce.

Z kampaně v regionu Doněck po antiteroristické ukrajinské operaci zůstalo pět mrtvých a 12 raněných, řekl šéf tohoto centra Vasil Krutov na briefingu v Kyjevě spolu i s tím, že anti-kyjevští militanti propustili vojenské pozorovatele. Vládní síly zabezpečily město Slovjansk, zatímco operace v Kramatorsku pokračuje.

Některé jiné informace o tomto v češtině: Ozbrojenci z Pravého sektoru rozstříleli „živý řetěz“ u Slavjansku

“Jdou nás zabít”, řekl do mobilu mámě

„To, co se děje na východě, není krátkodobá akce, je to v podstatě válka,“ řekl dnes Krutov.

Válka to je:

Ukrajinský východ zachvacují otevřené srážky od Doněcka u ruských hranic po Oděsu asi 100 mil od jihovýchodní hranice Evropské unie v Rumunsku v projevech toho, že průmyslové a pobřežní regiony se kyjevské vládě vymykají z kontroly. US a Evropská unie obviňují Rusko, že ono je za těmito nepokoji, přičemž ruský president Vladimir Putin je „extrémně znepokojen“ a studuje situaci, jak dnes řekl jeho mluvčí Dmitrij Peskov.

Jsou tu ale i dobré zprávy: vojenští pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, které si před týdnem vzali jako rukojmí, byli propuštěni a budou Radě Evropy dodáni do Slovjanska u Doněcka, sdělila dnes tato rada v prohlášení.

Bloomberg dále hlásí, že US a EU obviňují Rusko, že podněcuje nepokoje a podvrací ukrajinské presidentské volby 25. května. Polský ministerský předseda Donald Tusk dnes na briefingu v Jezioro v Polsku řekl, že činitelé „ztrácí naději“ na ukončení této krize diplomatickým řešením.

„Tohle je válka, i když možná jiného druhu, je to válka, která není vyhlášená,“ citovala Tuska říkat na mediálním briefingu tisková agentura PAP. „Ale to, s čím se opravdu potýkáme, je de-facto válkou. Jasně vidíte, že akce podnikané mezinárodní komunitou nepřinesly výsledky.“

Aby bylo jasno, Ukrajina a NATO svalují všechnu vinu na Rusko – ne jen za podněcování konfliktu, ale i za vyzbrojování separatistů, zjevně přezírajíc faktické důkazy o tom, že to byly US, kdo dělal přesně to samé jen před třemi měsíci, když režíroval svržení tehdejší vlády.

Ukrajinský ministr obrany řekl, že použití pokročilých zbraní ukazuje, že separatisté jsou spíše „profesionální skupiny sabotérů“, než aby to byli mírumilovní protestující. V prohlášení jejich taktiku provolával za „charakteristickou pro zahraniční vojáky nebo žoldnéře.“

Včera v Oděse propukly nepokoje, při nichž bylo policií zadrženo více než 130 lidí, se zahájením už deseti případů trestního stíhání, říká Petro Lucjuk, šéf direktorátu ministra vnitra v tomto městě, uvádí se na webové stránce této agentury. Ministerstvo vnitra později na své webové stránce uvedlo, že Lucjuk byl vyhozen.

V blízkém městě Nikolajev sídlí velká část obranného a lodního průmyslu této země, stejně jako Zorja-Mašprojekt, státní podnik, který vyrábí plynové turbíny pro OAO Gazprom (GAZP), ruského výrobce a exportéra zemního plynu.

Mezi tím včera jeviště Západních vůdců dosáhlo nového scénického vrcholu, když Obama s Merkelovou udělali všechno, co umí: hrozili více sankcemi. Na jejich tiskové konferenci ve Washingtonu řekli Obama s Merkelovou, že Rusko musí stáhnout podporu pro separatisty tak, aby mohly ukrajinské volby 25. května bez potíží proběhnout. Pokud ta hlasování neproběhnou, „nemáme jinou volbu než postupovat vpřed“ s dalšími sankcemi, řekl Obama. Merkelová volby prohlásila za „kriticky důležité“ a řekla, že je třeba podpořit ekonomické sankce, bude-li jich zapotřebí.

Je ironií, že jsou to německé komerční zájmy, které, jak jsme řekli už v březnu, dělají vše, co mohou, aby sankcím na Rusko zabránily, jelikož dobře vědí, že to oni by byli těmi, kdo nejvíce tratí. Německo je největší ekonomikou v Evropě a v roce 2013 mělo s Ruskem obchody za $127 miliard, uvádí Mezinárodní měnový fond, což z Německa činí druhého největšího obchodního partnera Ruska. Putin pohrozil, že uvalí-li se další sankce, tak bude eskalovat ekonomickou válku.

„Zda dosáhneme konkrétního bodu zvratu, to je velice těžké říci dopředu,“ řekla Merkelová. „Ale všechno, co mohu říci, je to, že volby 25. května jsou pro mě rozhodující křižovatkou, a pokud dojde k další destabilizaci, tak se situace bude čím dál více a více zhoršovat.“

Čekejte ještě zuřivější výpady z Německa a od Obamy v naději, že verbální eskalace nakonec Putina přiměje, aby se stáhl. To nepřiměje. Putin je mezi tím potichu. Což je druhá dobrá zpráva, protože jak jsme včera ukázali, všechno, co musí Putin udělat, je vydat povel.

 

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíčak, zdroj: zerohedge.com

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
23
0
Would love your thoughts, please comment.x