Nejdříve to byla ta ‚široká koalice‘, která se ukázala být poněkud užší, než jak to v uplynulém týdnu vysvětloval světu president Obama. Dnes to vypadá, že další dva kriticky důležité aspekty této ‚strategie‘ zjevně pokulhávají. I přes těch slíbených $500 milionů na výcvik „umírněných“ syrských teroristů čili rebelů, aby bojovali proti ISIS, tak GlobalPost hlásí, že syrští rebelové poprvé uzavřeli s džihádisty z Islamistického státu pakt o neútočení. Podle této dohody budou „obě strany až do dosažení konečného řešení respektovat vzájemnou nedotknutelnost, slibují si, že na sebe nebudou vzájemně útočit, protože za úhlavního nepřítele považují Nussayrijský režim.“ To není přesně to, co měli Obama s Kerrym na mysli. Ale teprve výlet Johna Kerryho do Iráku je tím, co vypadá, že mu už vybuchlo do tváře, jak hlásí Reuters, ten nově instalovaný US přítel premiér al-Abadi nařídil svému letectvu, aby zastavilo nálety na civilní oblasti, „i když jsou ve městech kontrolovaných ISIS,“ jen den po návštěvě Kerryho (což umožňuje i Turecku vysvětlit, jak to, že ani ono nepodpoří US nálety). Je tedy prozatím opravdu všechno v pořádku?!
Tak, abychom to shrnuli…
Nejdříve Německo a Británie (i Austrálie) – z té široké koalice spojenců USA za útoky na ISIS – nepodpoří nálety na ISIS v Sýrii.
Německo a Británie ve čtvrtek vyloučily vedení náletů na militanty Islamistického státu v Sýrii, tj. den poté, co tam president Barack Obama autorizoval zahájení US náletů.
„Nikdo nás o to nežádal, ani to neuděláme,“ řekl reportérům německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, když se ho ve světle proslovu pana Obamy ptali na německou účast v náletech na Islamistický stát, známý jako ISIL nebo ISIS.
„Je třeba, abychom k sobě byli za současné situace upřímní, ještě nemáme konečnou strategii, která by to pokrývala i s garancemi, že budeme proti ISIS a podobným skupinám úspěšní,“ řekl v Berlíně tento německý ministr.
Jeho britský protějšek Philip Hammond nálety na Sýrii výslovně vyloučil, jelikož britský parlament takovýto krok shodil se stolu už loni.
* * *
Zadruhé, jim Turecko – nejbližší spojenec NATO na Středním východě – odmítlo poskytnout svá letiště k použití ke startům pro nálety, a ty nálety na Sýrii nepodpoří (ani po návštěvě Johna Kerryho).
V pátek přiletěl do Ankary US ministr zahraničí John Kerry k rozhovorům zaměřeným na budování koalice proti džihádistům Islamistického státu, k této návštěvě došlo poté, co Turecko řeklo, že nepovolí použití svých letišť k náletům na extremisty.
Tento vrcholný US diplomat cestuje po Středním východě, aby sestavil koalici více než 40 zemí a má se sejít s tureckými vůdci včetně presidenta Recep Tayyip Erdogana k rozhovorům o opatřeních k porážce militantů v Iráku a v Sýrii.
Turecko člen NATO a klíčovým spojenec Washingtonu v tomto regionu se zdráhá zúčastnit se bojových operací proti militantům Islamistického státu, nebo dovolit, aby US vedená koalice na džihádisty útočila z jeho území.
V předvečer této návštěvy řekl AFP turecký činitel: „Máme svázané ruce kvůli těm rukojmím.“
Tento činitel dodal, že Turecko se „nezúčastní žádné ozbrojené operace, ale soustředí se výlučně na humanitární operace.“
Militanti IS drží 49 tureckých rukojmí včetně diplomatů a dětí unesených v červnu z tureckého konzulátu v Mosulu.
Turecko je jedinou muslimskou zemí v koalici 10 zemí, které na summitu NATO v Newportu souhlasily s bojem proti ISIS.
Turecko by mohlo v jakékoliv US vedené operaci otevřít letiště Incirlik na jihu pro logistické a humanitární operace, říká tento činitel, který zdůraznil, že této základny nebude použito ke smrtícím náletům.
„Turecko se nezúčastní žádné bojové mise, ani dodávek zbraní,“ řekl.
* * *
Irácký šiítský ministerský předseda Haider al-Abadi v sobotu řekl, že nařídil svému letectvu, aby zastavilo nálety na civilní oblasti.
„Nařídil jsem Iráckému letectvu, aby zastavilo bombardování civilních oblasti, i když je to ve městech pod kontrolou ISIS,“ uvedl na svém oficiálním Twitterovém účtu Abadi, když při tom použil i bývalého jména Islamistického státu.
US ministr zahraničí John Kerry cestuje po Středním východě, aby koordinoval reakci na rostoucí moc Islamistického státu ve východní Sýrii a západním Iráku.
Abadi řekl, že jeho rozkaz k ochraně civilistů byl vydán ve čtvrtek den poté, co v Bagdádu vedl rozhovory s Kerrym.
* * *
Nakonec, pro USA zástupná noha spočívající na půdě – syrští „umírnění“ rebelové – podepsali s ISIS dohodu o neútočení.
Syrští rebelové se v předměstí metropole Damašku poprvé dohodli s džihádisty z Islamistického státu na paktu o neútočení, řekla v pátek monitorující skupina.
Syrští pozorovatelé lidských práv řekli, že dohoda o vyloučení útoků byla uzavřena jižně od metropole mezi IS, umírněnými a islamistickými rebely z Hajar al-Aswad.
Podle této dohody, „budou tyto dvě strany respektovat neútočení, až dokud nebude dosaženo konečného řešení, a slibují, že na sebe nebudou vzájemně útočit, protože za úhlavního nepřítele považují Nussayrijský režim.“
Ale kromě toho jde všechno hladce…
* * *
Budeme potřebovat novou strategii.
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček
Zdroj: zerohedge.com
Čtěte také:
- Turecký činitel: Křesťanství je už více kultura než náboženství
- Obama rozhodnut ignorovat Kongres, oznamuje dnes v noci útoky na Sýrii
- Nálety na Irák začínají i přes varování, že ISIS může v odvetě zaplavit Bagdád