Pondělí, 2 října, 2023
Home Nezařazené 12 příspěvků o škodlivosti duševního vlastnictví

12 příspěvků o škodlivosti duševního vlastnictví

Koncept duševního vlastníctví patřil v českém prostředí dlouhá léta k téměř zcela opomíjeným tématům. Nejspíš až rozvoj informačních technologií a s ním spojené patentové spory a snahy regulovat nehmotný obsah šířený po internetu vyvolaly rostoucí zájem o téma duševního vlastnictví i u nás. Tématu se zhostila i řada libertariánských autorů a díky jejich vlastní tvorbě či překladům cizojazyčných publikací a videí se můžeme seznámit s nejpodstatnějšími argumenty, proč bychom měli požadavek ochrany duševního vlastnictví odmítnout.

V tomto článků vám přinášíme výběr rovných dvanácti příspěvků (knih, článků a videí) o tom, jak duševní vlastnictví škodí volnému trhu.

1. Johanna Blakley – Intelektuálne vlastníctvo a módny priemysel (video se slovenskými titulky)

2. Stephan Kinsella – Ako duševné vlastníctvo brzdí voľný trh (video se slovenskými titulky)

3. Stephan Kinsella: Obžaloba duševního vlastnictví (kniha v pdf)

Pamflet, který právě držíte v ruce, si klade za cíl rozvířit alespoň pár zrnek prachu usazených na zatuchlých myšlenkách glorifikujících duševní vlastnictví a podpořit argumenty všech zastánců svobody při diskusích o této chiméře – jmenovitě při poukazování na nekonzistenci, nákladnost a především protiprávnost duševního vlastnictví.

4. Radim Smetka: Neefektivní monopol duševního vlastnictví

Jedním z nejrozporuplnějších témat jsou autorská práva, patenty a duševní vlastnictví obecně. Je to také téma, o kterém panuje velké množství ekonomických mýtů. Patenty a autorská práva se těší respektu většiny lidí, dokonce v chápání napříč spektrem politických filosofií. Je proto možná škoda, že se k tomuto tématu nevede hlubší diskuse v odborných kruzích.

5. Radim Smetka: Efekty zrušení právní ochrany

Když bude tentýž produkt poskytovat více firem, rozloží se fixní náklady výzkumu na více zákazníků a tím klesne cena produktu. Firmy si na tomto trhu budou dále konkurovat a tím stlačovat ostatní náklady. Opět bude důsledek pozitivní. Absence patentní ochrany by tak způsobila nižší cenu produktů a jejich širší dostupnost.

6. Jakub Skala: Myšlenky jsou zadarmo (vychází z článku Daniel Krawisze The Fallacy of Intellectual Property)

Duševním vlastnictvím rozumíme princip, kdy původce určité myšlenky má právo na určitou kontrolu nad všemi fyzickými formami, do kterých je myšlenka převedena. Rozsah této kontroly se může lišit v závislosti, zda má tato myšlenka copyright, patent nebo trademark, ale základní princip je ve všech případech stejný. Často se věří, že toto údajné právo původce myšlenky je podobné právu, které má osadník na půdu, kterou osídlil, ale tato analogie je falešná. Duševní vlastnictví je nezbytně etatistická doktrína.

7. Miroslav Trenčan: Duševné vlastníctvo

Duševné vlastníctvo je právom k použitiu monopolnej sily štátu na zabránenie konkurencii v užívaní vašich myšlienok. Jeho existencia je priamo spätá s mocenským monopolom štátu. Duševné vlastníctvo je v histórii človeka nový koncept, ktorý nespadá pod tisícky rokov vyvíjajúce sa prirodzené vlastníctvo vzácnych statkov.

8. Miroslav Trenčan: Alternatíva k duševnému vlastníctvu

Ponúkam zmluvný model, ktorý zabezpečí pokrytie nákladov a tvorbu zisku, každému hodnotnému dielu.

9. Stephan Kinsella: Jak duševní vlastnictví brzdí trh

Existují dobré důvody si myslet, že IP není skutečné vlastnictví – že je ve skutečnosti protikladem řádu soukromého vlastnictví a volného trhu. Duševním vlastnictvím myslím především patenty a copyright.

10. Martin Pánek: Duševní vlastnictví

Fyzické vlastnictví (stoly, počítače, auta, domy) je chráněno, protože je vzácné. Když ho někdo vezme, na původním místě chybí. Myšlenky vzácné nejsou. Proto mi připadá nesmyslné tvrdit, že by se měly oplotit, aby si je nikdo nevzal.

11. Urza: Zamyšlení o duševním vlastnictví

Ač se přímo nabízí lákavá myšlenka, že člověk může vlastnit své nápady a vynálezy podobně jako hmotné statky, má to jeden velmi zásadní háček – tato dvě „vlastnictví“ nemohou koexistovat vedle sebe, neboť se vzájemně vylučují. Tuto neslučitelnost lze poměrně snadno dokázat.

12. Josef Šíma: Intelektuální vlastnictví. Základ tržního řádu, nebo rafinovaná státní regulace?

Intelektuální vlastnictví vzniklo v důsledku násilí a donucení – jako snaha státu udělit skrytým způsobem privilegia (patenty) nebo kontrolovat tisk (copyrighty) a toto dědictví si neslo celým dalším svým vývojem. Nikdy nebylo úspěšně obhájeno ani z pozice přirozenoprávní, ani z pozice „prodloužení“ osobnosti, a už vůbec ne na utilitárním základě.




Originální článek naleznete zde:

12 příspěvků o škodlivosti duševního vlastnictví

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
8
0
Would love your thoughts, please comment.x