Francouzské ministerstvo obrany oznámilo, že 50 členů posádku na palubě letadlové lodi Charles de Gaulle bylo pozitivně otestováno na wuhanský koronavirus, a tak ta loď už směřuje domů do Francie.
Nejméně tři členové posádky byli z lodi letecky převezeni do Portugalska, odkud pak byli transportováni do města Toulon. Na letadlovou loď byl rovněž vyslán tým dvou epidemiologů a ti studují šíře viru na palubě.
Toto plavidlo proslulé svojí nespolehlivostí, které se chvástá posádkou kolem 1 200 lidí a slouží pod vlajkou Francouzského námořnictva, je momentálně v Atlantickém oceánu a směřuje zpět do svého domovského přístavu v Toulon, hlásí francouzské noviny Le Figaro.
„Po oznámení o podezření z případu Covid-19 v posádce letadlové lodi Charles-de-Gaulle, byl na jeho palubu vyslán lékařský tým armádní zdravotní služby,“ uvedlo v pátečním prohlášení ministerstvo.
„Dosud nebylo pozorováno žádné zhoršení zdravotního stavu těch plavících se na palubě,“ dodalo ministerstvo a řeklo, že evakuace těch tří námořníků byla preventivním opatřením. Na palubě tohoto plavidla je kromě 1 200 členů posádky také 560 členů francouzského generálního štábu.
K těmto potvrzeným případům dochází poté, co letadlová loď Spojených států Theodor Roosevelt tento měsíc na moři zažila propuknutí případů koronaviru.
Ministr námořnictva Thomas Modly v uplynulém týdnu vyhodil z velení tohoto plavidla kapitána Brett Croziera, když memorandum, které o propuknutí té nakažlivé epidemie napsal, uniklo do novin San Francisco Chronicle.
Crozier byl později na ten čínský virus sám pozitivně otestován, ale není jasné, zda v době, kdy psal to memorandum, vykazoval nějaké symptomy.
Počátkem tohoto týdne řekl místopředseda spojených náčelníků štábů US generál John Hyten, že na koronavirus tam bylo pozitivně otestováno 416 amerických námořníků, přičemž náměstek ministra obrany David Norquist řekl, že tento virus nebude pro ozbrojené síly představovat jen krátkodobý problém.
FRED TANNEAU/AFP via Getty Images
10 Apr 2020