„Bitcoin je technologicky mistrovským dílem,“ říká Bill Gates.
Když někdo s takovým statutem prozradí, jak to vidí, tak tomu svět věnuje pozornost. Teď už je dost více než kdy jindy jasné, že krypto-měny jsou tu, aby tu už navždy zůstaly.
Ale i během toho, kdy se svět připravuje na svoji zatím největší digitální transformaci, tak je u spousty lidí pojetí krypto-měn mimo jejich vnímání.
Ale i řadě těch nejprotřelejších expertů na krypto-měny občas pár fascinující faktů o této kategorii digitálních aktiv uniká. A tak dnes pár záhad, jimiž jsou tito nositelé transformace 21. století opředeny, rozmotáme.
7 fascinujících skutečností o krypto-měnách
1. Satoshi se odmítl ukázat
Sága o vytvoření Bitcoinu je zrovna taková jako o Bermudském trojúhelníku. Pevně se podržte židle, protože možná budete muset v úžasu chňapat její opěrky, abyste neupadli.
Bitcoin byl do světa poprvé uveden roku 2009 člověkem (nebo dost možná skupinou lidí), kteří s tím vyšli pod jménem Satoshi Nakamoto. To jméno se později během roku 2010 z internetu vytratilo a nikdy se už nevrátilo.
Prozatím se k tomu jménu Satoshi Nakamoto přihlásilo 16 mužů. V Kalifornii v USA byl také nalezen člověk japonského původu jménem Dorian Satoshi Nakamoto. Ten ale popřel, že by s Bitcoinnem měl něco společného. Ohromuje ale, že jeho sousedem je Hal Finny, tj. jeden z šifro-odbojářů na internetu, s nímž měl interview Forbes. Když se ptali jeho, jestli on je Satoshi Nakamoto, tak se jen strojeně pousmál a utrousil, „ne…“
Ač jsme tvář za jménem Satoshi Nakamoto ještě nenašli, tak jednu věc víme jistě, a to, že dnes patří k nejbohatším lidem na světě, když má v peněžence 980 000 bitcoinů.
2. Krypto-měny vám nepřilnou k srdci (nebo snad ano?)
Jestli jste někdy ceny krypto-měn sledovali, tak víte, že dokáží přes noc provést ohromné obraty. Tento fenomén se připisuje skutečnosti, že pro obchodování s krypto-měnami neexistuje žádná centralizovaná burza a že obchodníci používají řadu směnáren (burz) krypto-měn. To rozdmychává takovou těkavost čili volatilitu, že během pár minut můžete o své bohatství přijít. Podívejte se např. na tento graf bitcoinu za 24 hodin.
Všimněte si, jak ohromné ty fluktuace mohou být byť i během jediného dne.
A to je hlavní důvod, proč se řada investorů radši od krypto-měn drží dál. Nefungují jako tak pěkné úložiště bohatství jako oficiální peníze.
Ale i pro ty, co hledají menší těkavost (volotalitu) i v provedení krypto-měn, je tu určitá pomůcka.
Stablecoiny jsou novou verzí krypto-měn, které byly vytvořeny čistě k účelu odstranění volotality trápící investory do krypto-měn. Podívejte se např., jak jsou ty fluktuace malé (během stejných hodin jako na předchozím grafu) u USDT:
Měna musí už ze své povahy fungovat více jako dobré úložiště hodnoty než jako investice, a to řadu lidí spíše podněcuje k tomu, aby je utratili, než aby je drželi v očekávání cenového zhodnocení. Cílem Stablecoinů je nabídnout to nejlepší z obou světů – digitální měnu, která není volatilní, přičemž si zachovává vlastnosti jako anonymita a bezpečnost.
K nejpopulárnějším stablecoinům dneška patří mj. Tether (USDT), TrueUSD (TUSD), a USD Coin (USDC). Jestli máte zájem a chcete zkusit vodu, tak si nejdříve kupte USDT a pak teprve přejděte k ostatním stablecoinům. Když ale už mluvíme o typech kryptoměn…
3. Existují tisíce krypto-měn
Každý se chce do krypto-aktivit trochu zapojit. Nárůst popularity krypto-měn a poptávky po nich vedly k tomu, že jejich tvůrci valí na svět nové a nové krypto-měny jako utržení ze řetězu.
V době tohoto psaní je internet domovem více než 4 000 krypto-měn. Je dost zjevné, že většina z nich nikdy nebude mít takovou výnosnost ani takovou přitažlivost jakou si vydobyly Bitcoin a Tether. Ale ani tak nejste bez šance, že byste mohli vyhrabat diamant z hlušiny, kterým znásobíte své bohatství 10x i více.
Skupina alternativních krypto-měn má na seznamu určité zajímavé kandidáty. Z brainstormingu některých tvůrců v té spoustě vzešla taková z klobouku vytažená jména jako DogeCoin, PizzaCoina Coinye (takže ten název vlastně mazlík-coin je po populárním rapperovi Kanye Westovi).
Ač se žádnému z altcoinů (alternativních krypto-měn) nepovedlo sesadit z trůnu Bitcoin, tak stejně nabízí krypto-trh takové úchvatné možnosti jako USDT a Ethereum.
4. Máme i Den bitcoinové pizzy
Přijďte 22. května se svými kámoši z řad krypto-nadšenců na oslavu Dne bitcoinové pizzy. Příběh Dne bitcoinové pizzy bude vryt do kalendářů ještě staletí. Ale co je to za příběh?
No, bylo to zrovna 22. května 2010, kdy těžař Bitcoinů dostal od prodejny Papa John 2 pizzy. Zaplatil za ty pizzy však v té době 41 $ pomocí 10 000 bitcoinů. A jaká je dnešní cena, no odpovídá to 563 171 000 $.
Jednoho rána se totiž Laszlo Hanyecz rozhodl projevit svou touhu na fóru Bitcointalk, kde tvrdil, že si chce koupit 2 pizzy a že za ně zaplatí 10 000 BTC. Laszlovo nabídka tam ležela nepovšimnuta 4 dny.
Nakonec gentleman jménem Jeremy Sturdivant souhlasil, že tu transakci provede. Byla to první transakce, při které nějaký člověk použil bitcoiny, aby si koupil produkt, a další člověk to přijal jako skutečnou platbu.
Ač se tento příběh stal po celém světě populární, většina lidí neví, že Laszlo nechal svou nabídku otevřenou i po této transakci s Papa John a celkem nakoupil 8 pizz, za něž zaplatil 40 000 bitcoinů.
Tento příběh připomíná bitcoinerům celého světa, jak daleko Bitcoin došel. Tak kolik jste vy nejvíc zaplatili za 2 pizzy?
5. Ztratíš svoji peněženku? Tak polib své krypto-peníze na rozloučenou
Jednou z nejlepších věcí na krypto-peněžence je to, že vaše peníze jsou v bezpečí, ale jen dokud neztratíte své soukromé klíče.
Pokud je ztratíte, už nikdy své krypto-peníze neuvidíte. Proklestit si cestu k obnově není zrovna mezi možnostmi, jaké poskytuje technologická struktura blockchainů. Vaše krypto-peněženka se ztratí v krypto-propasti a už ji nikdo nikdy neuvidí.
A tady máme další krypto-ságu vymykající se lidskému chápání: v Newportu ve Walesu bydlící James Howells v roce 2013 náhodou do odpadu vyhodil svůj pevní disk, na němž měl 7,500 jednotek bitcoinů. Howells těžil Bitcoiny za časů bitcoinového dětství, kdy míval daleko nižší cenu, než má dnes.
Opakovaně se pokoušel přesvědčit městskou radnici Newportu, aby mu dovolili hledat na skládce svůj pevný disk. Poté, co skládku navštívil, se Howell vyjádřil, že už nemá žádnou naději pevný disk najít.
Nedávno ale mluvil se CNN a řekl, že má rozpracovaný plán. Má v úmyslu využít referenční systém svážení k identifikaci konkrétního místa na skládce, aby tam kopal a svůj pevný disk našel, aniž by porušil bezpečnostní či ekologické předpisy.
Také nabídl, že se vzdá 25% svého bohatství pro „kohokoliv, kdo je zrovna v těžkostech.“
Dovedete si představit, že byste v noci klidně spali, kdybyste věděli, že jste vyhodili krypta v ceně milionů dolarů?
6. Bitcoin je oficiální měnou Liberlandu
Liberland je dítě, které přivedl na svět Čech jménem Vít Jedlička, který je aktivistou, publicistou, politikem a také, to byste neuhodli, prezidentem Liberlandu. Tento mikro-stát zahnízdění mezi Srbskem a Chorvatskem se zformoval 13. dubna 2015.
Ač má Liberland 560 000 obyvatel, nemá žádná letiště, ani bankomaty na bitcoiny. Ale jaká je oficiální měna Liberlandu? Bitcoin!
Jeho vláda svoji volbu odůvodňuje tvrzením, že technologie blockchainů nabízí bezpečnost a transparentnost při evidenci finančních transakcí. I když některé rozvinuté ekonomiky se snaží před vlnou krypto-měn uhýbat, tak tato nově zrozená země přijala ambiciózní přístup, že zřídí futuristický finanční systém.
Liberland ale není jediným fanouškem bitcoinu. Třeba australské město Launceston s podporou místních podniků i vlády uvažuje o bitcoinizaci ekonomiky svého města.
7. Krypto-měny nemůžete zakázat, ač se o to někteří ve skutečnosti pokouší
Některé země si při zmínce o krypto-měnách nervózně koušou nehty. Až tak, že některé státy se rozhodly krypto-měny úplně zakázat. K těm super-úzkostlivým zemím, které měny z blockchainů zakázaly, patří:
- Alžírsko
- Bangladéš
- Bolívie
- Kambodža
- Ekvádor
- Nepál
Ve zprávě Kongresové knihovny zákonů o Regulaci krypto-měn po celém světě najdete všechny údaje, které k tomu potřebujete.
Ta zášť pramení ze skutečnosti, že krypto-měny v podstatě odstraňují potřebu zprostředkovatelů, jako jsou banky. A když se banky naštvou, tak jim stačí zatelefonovat vládě, a ta jejich věc už protlačí.
Kromě toho ale existuje i řada dalších odůvodněných obav, které vlády mají. Velmi zjevný problém, který se ukazuje, je složitost zdanění. Některé země jako Island mají z krypto-měn obavy, protože vláda má pocit, že by to mohlo vést k většímu odlivu peněz z jejich ekonomiky. Na druhou stranu taková Saúdská Arábie krypto-měny nesnáší, protože to neodpovídá islámským zásadám.
Takový zákaz však nikoho, kdo si krypto-měnu koupit chce, nezastaví. Pokud mají obyvatelé jakékoliv takové země připojení k internetu, mohou si upsat e-peněženku (e-wallet) a začít nakupovat.
Závěr
Ta poblázněnost krypto-měnami už dávno není jen nějakou módní vlnou. Je to naplno v chodu a bude to mít dalekosáhlé dopady i na vás.
Svět zažívá jednu z nejneuvěřitelnějších změn, jaké lidstvo v tomto století čekají. Těšte se na tuto změnu, neboť vcházíme do éry rychlejších, pokročilejších a bezpečnějších finančních transakcí.
Skutečnosti popsané v tomto článku patří k nejvíce ohromujícím faktům o krypto-měnách, ale zdaleka to není vyčerpávající seznam takových skutečností. Držte si o krypto-vlně přehled a připravujte se, čeká nás vzrušující budoucnost!
Zdroj: https://kryptomoney.com/7-impressive-cryptocurrency-facts-everyone-should-know/