Poznámka: Kromě v článku uvedeného mají velvyslanci EU dnes večer nouzovou schůzku k sankcím, neboť se je nepovedlo ještě schválit. Povídá se mj., že je blokuje Slovensko. Jde ale jen o neověřené zprávy z kuloárů. Možná kvůli tomu byly sankce o několik dnů odloženy, protože původně měly být vyhlášeny zítra.
Evropští vůdci zjevně, jak předpokládáme pod tlakem Washingtonu, tuto zimu vkládají velké, s počasím spojené, sázky životů svých daňových poplatníků. Jelikož spustili finanční sankce proti největším ruským producentům energie, a kvůli tomu si Evropa už napumpovala rekordní objem zemního plynu do podzemních zásobníků, čímž se snaží ‚přečkat‘ víc než Rusko a zmírnit nějaký napoleonský scénář „zimní války“. Zjevně je v plánu vyhladovět ruské energetické firmy v jejich finančních tocích – jelikož přítok do Evropy se už propadá – a jsou odstraněny jejich možnosti financování, tak by to těmto klíčovým tahounům ruské ekonomiky potenciálně mohlo přivodit těžkosti. S tímto plánem se ale jeví 3 potenciální problémy…
Jak hlásí Bloomberg…
Evropská závislost na dodávkách ruského zemního plynu přes Ukrajinu klesá poté, co si tento region napumpoval rekordní objem paliva do podzemních zásobníků, čímž minimalizoval riziko nedostatku během nadcházející zimy.
Modrá čára výše ukazuje průměrné denní průtoky ve Velkých Kapušanech na slovensko-ukrajinské hranici, což je největší přestupní stanice ruského plynu do Evropské unie, která minulý měsíc podle dat slovenského operátora rozvodů Eustream a.s. z historie od roku 2011 zaznamenala rekord. Červený histogram ukazuje, že ten blok 28 národů napumpoval do zásobníků rekordní objem plynu, jak uvádí lobbyistická skupina sídlící v Bruselu Gas Infrastructure Europe.
Průtoky zemního plynu z Ruska do EU nebyly současnou krizí zatím ovlivněny. Zásobníky na Slovensku, které v roce 2009 musely shánět nouzové dovozy, když došlo k přerušení dodávek, jsou k 4. září z 92 procent plné, uvádí Gaz Infrastructure Europe.
* * *
Takže Evropa křečkuje – což dává perfektně smysl – pro případ, že by Rusko vytáhlo špunt…, ale v této situaci z toho dělá „11ctý“ bod a husí kůži nahánějící zesilovač eskalace napětí, když se plánují sankce na ruské poskytovatele energií.
Plán vypadá jasně:
Napakovat se teď (aby přežili zimu)…
Vyhladovět ruským firmám finanční toky (díky zásobám)…
Odříznout jim zdroje financování (sankcemi)…
Dohnat tak Putinovu ekonomiku do vývrtky…
Putin se složí a tak nakonec všechno šťastně skončí.
* * *
S tímto plánem jsou ale 3 problémy…
1) Co kdyby bylo značně chladnější počasí než během normální zimy? (Tj. potřebovali by větší dodávky)
Centrálně umístěné El Nino vypadá, že bývá spojeno s daleko chladnější evropskou zimou, než to bývá při na východě umístěném El Nino. Teplotní odchylky vychází v průměru o 2-3°C chladnější než je „normál“ evropských zim.
S centrálně umístěným El Nino je předpověď na zimu 2014/2015 naznačující šanci na nějaké vlny brutálního chladu, které v zimních časech zaplaví značnou část střední a severní Evropy.
Pro Británii a Irsko, však centrálně umístěné El Nino nenaznačuje studenější zimu než průměr – kvůli naší blízkosti k negativní anomálii Atlantického oceánu, která je pro Velkou Británii daleko méně extrémní, než je to pro střední Evropu a Rusko. Nicméně pokud bude teplotní odchylka chladnější než 1°C oproti průměru, pak by i UK mohlo mít větší šanci na zimu chladnější než je průměr, než při východně umístěném El Nino.
2) Rusko se už zavázalo, že ty sankcionované firmy podpoří (a my bychom nebyli ani trochu šokováni, pokud by se do toho vložila Čína).
Podle Bloomberg ruská vláda už poskytla 1,5 bilionu rublů financování pro Rosněft, aby podpořila udržení produkce na současné úrovni, řekl v interview pro Vědomosti ministerský předseda Dimitrij Medveděv.
Podrobnosti způsobů této podpory se teď revidují.
Podpora bude na jeden rok; pro potřeby udržet produkci, protože Rosněft je hlavní daňový poplatník do rozpočtu.
A navíc se ukazuje, že Gazprom se rychle financuje ještě před nabytím účinnosti sankcí…
Jak hlásí Bloomberg, evropské banky by mohly zorganizovat pro Gazprom nové půjčky, jak hlásí Interfax s odkazem na své známé, které neidentifikuje.
Správní rada společnosti uvažuje o určitých půjčkách 23. září, detaily ještě nejsou známy, hlásí tato tisková agentura.
Mluvčí Gazpromu Sergej Kurpijanov, když ho kontaktoval Bloombert, tak to odmítl komentovat.
3) Co se bude dít na jaře? Německý průmysl bude potřebovat energii?
Vypadá to, že Putin je trpělivý člověk…, proč nepočkat, až budou zásoby vyčerpané, zima bude za námi, a pak teprve zatlačit…?
* * *
Vypadá to, že krátkodobý evropský plán na zmírnění „Zimní války“ by mohl mít větší bumerangové důsledky, než si asi myslí (a vzpomeňte, že důsledky chladu v minulosti už Evropany naštvaly).
* * *
Upozorňujeme, že plánované jsou sankce na Gazprom Něft (nikoliv na subjekt Gazprom Nat), jelikož Evropa se prozatím zjevně soustřeďuje na ropnou stránku věci.
Nové sankce Evropské unie na Rusko rozšíří počet ruských společností, které nebudou moci získávat peníze z kapitálových trhů tohoto bloku, o tři státem vlastněné ropné společnosti, uvádí dokumenty, které Wall Street Journal viděl.
Tyto dokumenty ukazují, že EU se snaží zasáhnout ruské ropné společnosti, ale ponechat bez škrábnutí ty, které jsou zapojené do produkce a exportu plynu, který je pro zásobování energiemi v mnoha evropských zemích kritický.
…
Podle mírného rozšíření sankcí navrženého koncem července, by tři ropné společnosti – Gazpromněft, ropná a rafinérské pobočka OAO Gazprom, ropu transportující společnost Transněft a ropný gigant Rosněft – měly mít zakázáno získávat peníze s delší dobou splatnosti než 30 dnů.
* * *
Takže dloubat do ropných společností a zmírňovat úder vrácený přes restrikce na zemní plyn?
Zdroj: zerohedge.com
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček
Čtěte také:
- Evropa se do toho pouští “naplno”: sankce na Rosněft, Gazprom Něft a Transněft
- Obchodní válka: Gazprom hrozí rozvratem dodávek plynu do Evropy