Pondělí, 5 prosince, 2022
Home Nezařazené Angela Merkel: Prohlubme unii, abychom s tím pohnuli

Angela Merkel: Prohlubme unii, abychom s tím pohnuli

Projev Merkelové: Kancléřka naléhá na reformy, aby se udrželo Euro… V prvním parlamentním projevu svého třetího funkčního období německá kancléřka Angela Merkel varovala, že Evropa potřebuje přistoupit k dalším akcím, aby získala odolnost vůči krizím své jednotné měny, a naléhala na státy, aby se podrobily závazným ekonomickým reformám. – Der Spiegel

Dominantní sociální téma: Tahle strašlivá ekonomická krize nám poskytuje příležitost prohloubit unii a učinit ji vskutku nerozbornou.

Analýza volného trhu: Frau Merkel po tom zase jde, čímž činí to, čeho jsme si už dlouho všímali, a to – že vrcholní lidé v eurozóně mají za lubem využít každičkého kousíčku katastrofy EU k protlačování dalšího prohlubování unie.

Tohle bývalo v minulosti prohlašováno už tolika slovy, a teď tu vidíme Merkelovou, přednášející toto tvrzení zase. Nikdy nepropásněte krizi bez užitku … to je každopádně nosnou myšlenkou.

Podívejme se, jak to Merkelová dělá…

V úterý ve své první parlamentní řeči od znovuzvolení do třetího funkčního období varovala, že Evropa potřebuje přistoupit k dalším akcím, aby získala odolnost vůči krizím euro-zóny. „Dluhová krize euro-zóny jasně ještě není překonána. Tohle nelze připomínat ani tak často, aby bylo dostatečné. Vidíme ale už první úspěchy a jsme přesvědčeni, že jí lze trvale překonat,“ řekla Bundestagu – dolní parlamentní komoře.

Řekla, že úspěšné irské ukončení programu výkupů z dluhů z minulého týdne i pokroky jinde ukázaly, že její přístup k úsilí o reformy výměnou za pomoc bylo tím pravým. Více kontroly Evropou: „Vím, že tlak na změny dohod v členských státech může být těžký, když ale chcete více Evropy, musíte být připraveni dále ji rozvíjet,“ řekla Merkel.

„Ve světě, který se neustále mění, nemůžeme stát stranou a říkat, že když jsme v určitém okamžiku odsouhlasili Lisabonskou dohodu, tak ji tedy přeci není zapotřebí opět měnit. Takhle to ale fungovat nebude.“

Německo potřebuje užší koordinaci ekonomických politik a bude ve čtvrtek a v pátek tlačit na summit vůdců Evropské unie, aby členové souhlasili se závaznými smlouvami s Evropskou komisí o realizaci dalších reforem. Rovněž bude tlačit na změny v Lisabonské smlouvě, aby byla Evropě udělena větší kontrola nad politikou.

Nejužší spojenec Německa v Evropě, Francie, takovémuto kroku oponuje, stejně jako další členské státy. „Evropská jednota zůstává jedním z nejdůležitějších úkolů velké koalice,“ řekla Merkelová. „Německo bude silné jedině, bude-li Evropa silná.“

Člověk se musí podívat za tu obecnou banalitu, aby se dostal až na dirigistickou realitu. To, co Merkelová chce – spolu i se silnými muži mezinárodní bankovní komunity – je jednostranný úchop veškeré ekonomické politiky tak, aby ladila s monetární unií.

Dá se čekat, že to ekonomické „prohlubování“ znamená, že Německo dostane další klacek, aby určovalo, jak bude EU fungovat. Jelikož jsme se ale nespokojili s obecnostmi, zkoumali jsme, co by mohla mít Merkelová na mysli přesně.

Našli jsme to v bílé knize od Institutu Jacquese Delorse nadepsané „Prohlubování EMU: jak udržet a rozvíjet evropský sociální model.“

Tento spis nám s nesnesitelnou definitivností říká, jaké jsou hlavní předurčenosti, které mají Merkelová a ostatní pro EU na mysli. Je jasné, že jelikož Lisabonská smlouva neumožňuje radikální charakter dosažení těchto alternativ, tak Merkelové s tím zbytkem budou opětovně chtít tu už obnošenou smlouvu přepsat.

A tak nám bude bezpochyby předvedena další scéna se zeměmi EU zase jednou hlasujícími proti tomu, co jejich byrokratické panstvo vymyslelo, a pak zase dotlačovaných k tomu, aby hlasovali znovu a pak zase, dokud se ta Ne nezmění na Ano.

Zde jsou cíle, které chce Merkelová a spol. podle této zprávy protlačit:

Nakonec tu máme třetí možnost budoucího vývoje Evropské měnové unie – EMU. Rostoucí hrozby jak ekonomikám EMU, tak Evropskému projektu samotnému jako celku, vyvěrající z nízkého růstu, sociálních nepokojů, rostoucího euroskepticismu stejně jako upadající role EU na globálním jevišti přesvědčí členské státy o potřebě definovat pozitivní agendu pro budoucnost EU a EMU.

Tato agenda je vybudována na „smyslu pro společnou účelnost“ místo před tím převažujícího „smyslu pro sebezáchovu.“ V roce 2014 s evropskými volbami a se jmenováním nových vůdců Evropy se nabízí okno příležitostí pro tuto změnu paradigmatu.

Smysl pro společnou účelnost je založen na přechodu k novému modelu růstu a je inspirován strategií Evropa 2020. Avšak na růst se nenahlíží jako na konečný cíl sám o sobě; nýbrž se k němu přistupuje jako k předpokladu pro udržení a zvýšení prosperity EU a EMU a navíc jako k prostředku k uchování a posílení národního státu blahobytu, který symbolizuje „Evropský způsob života.“

Takovýto konsensus představuje výchozí bod k úspěšnému řešení krátkodobých i dlouhodobých problémů EMU a smíření evropských občanů s Evropským projektem. Pro národní státy blahobytu to má několik potenciálních přínosů:

Nová strategie růstu je mobilizována tak, aby bylo dosaženo cílů Evropy 2020 a zvýšení evropské konkurenceschopnosti ve světě investicemi do lidského kapitálu a vytvořením nových infrastruktur (fyzických, kybernetických i intelektuálních). Nové zdroje růstu by měly poskytnout nezbytný potenciál potřebný k reformě a modernizaci národního státu blahobytu nejméně bolestivým možným způsobem.

Očekává se rychlejší růst a daňová spolupráce, aby se posílila fiskální základna pro sociální výdaje a tudíž, aby to přispělo k dlouhodobé fiskální udržitelnosti národních států blahobytu.

Posílení akcí EU ve prospěch rychlejšího zotavení zemí na periferii EMU a koordinované odpovědi na potřebné znovu vyvážení EMU by přispělo ke snížení sociálního a ekonomického rozbíhání mezi jádrem a periferií.

Přijetí fondu cyklických korekcí by ochránilo země EMU před negativními důsledky asymetrických šoků a snížilo by to potřebu přistupovat k vnitřním devalvacím za využití sociálních politik jako korekčního regulátoru.

Definování společných sociálních standardů funguje jako ochranná bariéra proti sociální konkurenci mezi zeměmi EMU.

Rozmotejme to. Ten smysl pro společnou účelnost v současnosti není na horizontu v Evropě rozervané hroutícími se ekonomikami a politickou rivalitou. Tudíž, ať si Merkelová a její kohorty představovali cokoliv, tak od toho nejspíš můžeme očekávat agresivní propagandistickou kampaň zdůrazňující přednosti EU.

Hlavním bodem této kampaně bude přepsání Lisabonské smlouvy tak, aby mohl Brusel v podstatě svévolně vybírat daně jako součást „koordinovaného“ úsilí EU, přičemž se bude daleko více fantazírovat o způsobu „modernizace“, jakou by EU mohla podstoupit.

Tohle je ve skutečnosti recept na další katastrofu EU, jelikož dodatečné zdanění zkombinované s další expanzí veřejných prací federální Evropu vychýlí do nerovnováhy úplně stejně, jako se to už stalo s jejími národními státy.

To, co mají Merkelová a ten zbytek na mysli, je otevřený úchvat moci, který Bruselu umožní, aby mohl zdaňovat a utrácet, což se dosud děje jen na národní úrovni.

Závěr:

To, co se prohlubuje, není ani tak EU, jako schopnost malého kroužku bankéřů a byrokratů svévolně napadat peněženky veřejnosti.

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček, obrázek ateo.cz

Zdroj: thedailybell.com

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Previous articleTak čemu věřit?
Next articleBáječný rok 2013
RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Maďarsko EU zablokuje poslání dalších 19 miliard $ Ukrajině, říká Orbán

Jakýkoliv pokus Evropské unie poslat dalších 19 miliard $ Ukrajině Maďarsko zablokuje, vyhlásil Viktor Orbán. Maďarský ministerský předseda Viktor...

Co to proboha dělají USA svým evropským spojencům?

Natasha Wright, Strategic Culture Foundation 29.11.2022, přeložil Přemysl Janýr A co je nejdůležitější, je EU vůbec dost statečná,...

Zbraně Západem posílané na Ukrajinu prosakují do Afriky, říká nigerijský prezident

Nigerijská vláda říká, že zahraniční dodávky zbraní posílané ze Západu ukrajinské vládě se začínají šířit po západoafrickém regionu. Ty ilegální zbraně začaly...

Šéfová EU srovnává ruskou invazi na Ukrajinu s britskou přítomností v Irsku

Ruská invaze na Ukrajinu je srovnatelná s britskou historickou vládou nad Irskem, poukázala v pátek šéfová Evropské komise. Šéfová nevolené Komise...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
11
0
Would love your thoughts, please comment.x