Podíleli jsme se na rozbití fašismu a bylo to dobře. Podíleli jsme se na rozbití východního komunistického bloku a bylo to dobře. Rozbijme Evropskou unii. Bude to dobře. Rozbití čehokoli, co samo není ochotno ustoupit a stejně jako fašismus nebo komunismus utlačuje svobodu, je vždy dobře. Jde o princip, ne o názvy a loga.
Považuji za zbytečné se nějak dál zabývat jednotlivými důvody pro rozbití Evropské unie a obhajovat je. Základem všeho je pro mě osobně věta jednoho z otců evropské integrace, Jeana Monneta, kterou pronesl v roce 1952, s jejímž obsahem už z principu obhajoby svobody jednotlivce a existence národních suverénních států zásadně nesouhlasím, a která zcela chybně upadla v zapomnění: „Lidé Evropy musí být vedeni k superstátu, aniž by tušili, co se s nimi děje.“ Dnes už mají lidé dostatek informací k tomu, aby si sami udělali obrázek o skutečné situaci a nevycházeli z unijního Public Relations. V zásadě se rozdělili na dvě skupiny. Jedni vidí realitu a dokáží najít při směřování EU jednoznačně prvky shodné s fašismem i komunismem, když jde o snahu ovládat jiné a plánovat pod kuratelou shora jejich činnost a životy. Druzí prostě nevidí nebo vidět odmítají. Na rozdíl od fašismu a komunismu totiž zatím mají stále co jíst a kde složit hlavu. Postoje obou skupin jsou už tak vyhraněné, že jedna druhou jen stěží přesvědčí. Je to jako s Václavem Klausem. Buď jste s ním, nebo proti, ale jen málokomu je lhostejný.
Německý Die Welt na základě rozhovoru poradce prezidenta Jiřího Payna pro Právo otiskl článek s názvem „Václav Klaus chce rozbít Evropskou unii.“ Prý je pro prezidenta pravděpodobně již malým cílem jen vystoupit z EU a hodlá udělat vše proto, aby byl projekt EU tak, jak je nyní nastaven, ukončen, a aby se Evropa stala prostorem pro spolupráci národních států s jejich plnou suverenitou rozhodovat si o svých věcech samy. Z našich rozhovorů s Paynem vím, že to nebylo jen tak nějaké mediální vyjádření s cílem vypustit kontrolní balonek. Ani Klaus ani Payne to nemají zapotřebí. Uvedený postoj je zaprvé logický a zadruhé odpovídá Klausovu politickému životu. Z pozice prezidenta jen těžko, chcete-li v této oblasti zůstat aktivní, můžete sledovat nižší cíle, než jaké jste ve funkci prezidenta měli. Zároveň je pravdou, že pouhé vystoupení z EU dnes už není úplným řešením, jakkoli jsem přesvědčen, že řada států stejně jen čeká na to, kdo ten krok udělá první, aby se následně přidaly. V alibistické politice bez idejí to tak už chodí.
Před časem řekl americký miliardář a velmi konzervativní komentátor světového politického dění Steve Forbes pro ČT na adresu prezidenta tato slova: „Klaus bude hrát obrovskou roli jak v České republice, tak o to víc v přeměně Evropy.“ Prezident Klaus bude mít po odchodu z funkce daleko větší možnosti, jak uplatňovat své myšlenky a cíle, protože nebude vázán dosavadní funkcí, která mu v mnohém svazovala ruce. Mohu a nemusím mít Klause rád, ale sdílím s ním jednoznačně postoj k Evropské unii, která není ničím jiným, než čtvrtou říší. Je-li jeho cílem rozbít Monnetův superstát, jsem pro a rád přiložím. Účel světí prostředky. Ano, rozbili jsme fašismus, rozbili jsme komunismus, zbývá ještě rozbít ten novodobý kočkopsovitý svaz a v budoucnu udělat všechno proto, aby se už žádná další říše nekonala. Platí totiž beze zbytku slova Benjamina Franklina: „Kdo se vzdá svobody, aby získal jistotu, ztratí nakonec obojí.“
František Matějka vyšlo na blog.idnes.cz
Kam dál: