Prezident ArmenSarkissian obvinil Turecko z vytváření „další Sýrie na Kavkazu“ svou vojenskou a diplomatickou podporou ázerbájdžánské válce proti autonomnímu odštěpeneckému regionu etnických Arménů Náhorní Karabach.
„Pokud hned internacionálně nezasáhneme k zastavení Turecka, stojíme před perspektivou přetvoření tohoto regionu na novou Sýrii, čímž budou postiženi všichni,“ řekl v novém interview pro Financial Times.
Dále naléhal na mezinárodní úsilí k zastavení této agrese, kterou jak říká, rozdmýchává Turecko, které nazval „tyranem tohoto regionu.“
„Potřebujeme více úsilí, aby se to zastavilo,“ řekl prezident Sarkissian. „A to úsilí by se mělo soustředit na Turecko. V okamžiku, kdy bude z té rovnice odstraněno Turecko, budeme blíže k zastavení palby a k návratu k jednacímu stolu.“
„Co dělá člen NATO v Ázerbájdžánu, kde pomáhá s boji v Náhorním Karabachu? Vysvětlete mi to?“ ptal se. „To úplně redefinuje roli NATO.“
Turecký prezident Erdogan svou podporu Ázerbájdžánu jako „bratrské zemi Turecka“ projevuje hlasitě už od vypuknutí tohoto nepřátelství minulý měsíc, které si mezitím vyžádalo na obou stranách stovky životů, vojenských i civilních. Ale rovněž se všeobecně věří, že Turecko vysílá omezenou leteckou sílu ve formě tryskáčů F-16 a dronů k použití proti arménským vojskům.
Je tu i problém stovek Tureckem přivezených syrských militantů z islamistických frakcí předtím válčících proti Assadovi, což Západní tisk jako Guardian převážně od počátku posledních bojů kryje.
Sarkassina se k tomuto značně kontroverznímu problému v interview s FT vyjádřil:
„Až ty boje skončí, zůstanou tam ti militanti,“ zeptal se pan Sarkissian. „To není hrozba jen pro Arménii, nýbrž pro celý Kavkaz a je to hrozba i pro Rusko. Mohli by mít dramatický dopad na země Střední Asie a dramatický dopad na severní Írán.“
Co se týče stále sporné otázky tureckých F-16, Arménie minulý týden Turecko obvinila ze sestřelení arménského letadla v jejím vzdušném prostoru, což jak Ankara, tak Ázerbájdžán vehementně popírají.
Avšak satelitní snímky ukázaly pár tureckých tryskáčů F-16 zaparkovaný na letišti v Baku, načež byl ázerbájdžánský prezident Ilham Aliyev nucen přiznat jejich přítomnost. Pouze ale tvrdil, že tam jsou na běžném „cvičení“ a ne, aby se účastnily bojů.
Je zajímavé, že syrský prezident Bašár Assad se do záležitosti turecké intervence v Náhorním Karabachu vložil tvrzením, že Erdogan podporuje teroristy od Libye přes Sýrii až po Kavkaz.
Assad tento týden tureckou intervenci obviňoval z vyostřování tohoto konfliktu v sériích prohlášení, z nichž některá jsou v televizních interview.
Jelikož se Rusko a Turecko nachází na opačných stranách Kavkazského konfliktu spolu s válkami v Sýrii a Libyi, je potenciál, že to vybuchne do širšího regionálního konfliktu, značný.
by Tyler Durden
Fri, 10/09/2020 – 10:50