Čtvrtek, 23 května, 2024
Home Nezařazené Hra na demokracii v Hradci Králové? Atol (ISP), lži a dluhy

Hra na demokracii v Hradci Králové? Atol (ISP), lži a dluhy

Kandidování za Stranu svobodných občanů do komunálních voleb byla pro mě velká škola.
Problémy v komunální politice a národní politice jsou velmi podobné, ale ty skutečné vlastně nikoho netrápí. Když se kandidáta za Evropskou demokratickou stranu včera na diskuzi v Business klubu ptali, co si myslí, že je jejích hlavní úkol v Hradci, suverénně prohlásil, že splavnost Labe do Hradce, abychom se konečně propojili s Evropou. Myslím, že to pěkně dokresluje postoj nejen této strany – rozumné priority žádné a evropská integrace za každou cenu.

Lisabonská smlouva / smlouva s Atolem

Historie smlouvy s  Atolem je podobná jako s Lisabonskou smlouvou. Všichni vědí, že je to nevýhodné, a že je to tunel na občany, ale stejně pro to všichni hlasovali. Jedinou stranou, která hlasovala proti v obou případech, jsou komunisté. V případě Atolu to byli pouze komunisté straníci. Bezpartijní na kandidátce KSČM také hlasovali pro. Jako třeba letošní kandidát za Suverenitu pan Morávek. To je mám proboha volit po těch 40-ti letech pustošení? Co se v současné době děje je to, že občané města Hradce Králové budou platit 30let výpalné soukromé firmě, která se raději přestěhovala do Prahy. Náhradou občanům má být mimo jiné parkovací dům Katschnerka, ve kterém nikdo nechce parkovat. A protože v něm nikdo nechce parkovat, rozhodla se radnice, že zruší parkovací místa v jeho okolí, aby alespoň ti lidé, co to mají nejblíže, v něm byli nuceni parkovat. Připadá Vám to jako Kocorkouv? Mně taky. A to není jediný případ. Radnice dokonce vážně zvažovala zrušení parkování před zimním stadiónem, kde Atol (ISP) nemohl vybírat poplatky. Místo parkoviště tam měla být volejbalová hřiště! Od plánu se ale zavčas odstoupilo, někomu asi došlo, že by to nebyl nejlepší tah před volbami! Jsem zvědav co po volbách.
Smlouva s Atolem hned z několika právních hledisek pokulhává. Například chyběl souhlas ministerstva financí k uzavření takové smlouvy, a navíc si město vykoledovalo pokutu 1,5 miliónu od Úřadu pro kontrolu hospodářské soutěže kvůli způsobu jejího uzavření. Dva soukromí hradečtí právníci se na základě toho prvního faktu pokusili smlouvu neúspěšně zneplatnit. Co by se ale dělo, kdyby v jejich pozici bylo samo město a pustilo se do boje s Atolem? Co by se stalo, kdyby se město rozhodlo s firmou v rámci možnosti nespolupracovat? Nebyla by potom firma ještě sama ráda, že by smlouvu vypověděla? Pro to by ale musela být politická vůle, kterou jsem u svých protikandidátů jenom těžko hledal. TOP 09 a Suverenita navrhují zaplatit nehoráznou smluvní pokutu 200 miliónů korun a nechat majitelé Atolu pohádkově vydělat. Ostatní jako třeba HDK, navrhují zavést čtvrt hodiny zdarma. Mně by se naopak líbilo, kdyby parkování bylo zase na většině území města bezplatné. Stejně teď parkovací místo rychleji nenajdu, zato musím hledat drobné na parkovací automat. Ať si Atol v parkovacích domech vybírá parkovné a ukáže se, jak moc byly potřebné a jak moc na nich vydělá.

Zadlužení města / zadlužení státu

Ačkoliv si Nečas dává na billboardy „Nedovolíme zadlužovat stát ani obce“ jeho vláda má v koaličním plánu zadlužit nás o dalších 500 miliard korun a vyrovnat rozpočet v roce 2016. Jaký výsměch vlastnímu volebnímu heslu! Jenom na úrocích budeme za pár let platit víc než za celý rezort školství! Velmi podobně se chová město Hradec Králové. Ačkoli město během posledních let zprivatizovalo velkou část bytového fondu, ocitá se v hlubokém dluhu. Splátky a úroky již za tři roky přesáhnou 100 miliónů korun za rok. To je pro srovnání dvojnásobek toho, co město vydává třeba na podporu sportu. Jakpak bychom se taky neocitali v hlubokém dluhu, když si město pořídilo brouzdaliště za půl miliardy korun na dluh! Chci se optat, pokud byste jako rodina měli finanční problémy, taky byste si navíc pořídili bazén za půl miliónu na splátky? Na podrobnější analýzu financování koupaliště není teď čas. Jenom doufám, že se neopakuje situace z města Olomouce, kde se ze stavby bazénu stal tučný penězovod na dvacet let pro jednu soukromou stavební firmu. Přes všechno zadlužení plánuje radnice financovat přestavbu zimního i fotbalového stadionu namísto, aby ušetřila kupu peněz a tuto činnost zcela přenechala soukromému sektoru.

Podpora výstavby solárních elektráren státem / magistrátem

Od příštího roku se průměrné domácnosti zvedne účet za elektriku kvůli dotacím na solární elektrárny o několik tisíc korun. Když jsem včera na setkání business klubu přišel s návrhem, že toto navýšení nemohou nést pouze domácnosti a firmy, ale také majitelé solárních elektráren, byl jsem Martinem Dvořákem (VPM) označen za socialistu. Použil jsem totiž paralelu, že solární elektrárny jsou stejný tunel na lidi jako Atol, který VPM pomohla prosadit a to se mu asi moc nelíbilo. Socialista je spíš on, ale takzvaný korporátní socialista. Chudým bere a bohatým firmám dává. Zrušení daňových prázdnin pro producenty obnovitelných zdrojů je opravdu jeden z rozumných způsobů jak toto šílené zatížení domácností řešit. To ovšem od Kalouska, který pro solární elektrárny hlasoval, nečekejte. Plánuje úplný opak. Hradec místo toho, aby nedovolil solárním elektrárnám bujet jako rakovině na jeho území naopak ještě vychází vstříc. Například v Třebši město pronajalo pro účely solární elektrárny pozemky nevýhodně na 20 let a zabralo tím hradeckým občanům další kus životního prostoru.

Politika lidi nezajímá muslimské centrum ano

Po čtyřech debatách s občany v poloprázdných sálech, kde byli výhradně rodinní příslušníci kandidátů nebo kolegové z kandidátek, můžu s klidným srdcem prohlásit, že politika lidi málo zajímá. Dokonce ani na včerejší schůzku business klubu s kandidáty nedorazila ani polovina jeho členů. Stejně tak jako během schvalování Lisabonské smlouvy valná většina lidí nevěděla, o čem poslanci rozhodují. Jeden efekt, který Lisabonská smlouvy má, je že jsme se definitivně zbavili možnosti rozhodovat o imigraci do republiky. Část obyvatel se nyní bouří proti stavbě muslimského centra ve městě. Muslimů je v Hradci dnes něco okolo 200. Co budou ale lidé dělat až nám EU podle plánu Nového světového řádu naimportuje v příštích deseti letech 56 miliónů muslimů? Na Hradec, pokud správně počítám, to znamená nových přibližně 10 tisíc imigrantů. Já proti stavbě muslimského centra ani muslimům nic nemám, ani si nemyslím, že by město mělo mít právo o tom rozhodovat. Co se bude dít za deset let, to si netroufám předpovědět.

Cenzura médií je mocná

Nejlépe se to dá ukázat na anketách. Jediná anketa, do které jsme se jako Strana svobodných občanů dostali, bylo až druhé kolo v Hradeckém deníku. Tam jsme se jako strana umístili třetí po KSČM a ČSSD. Kdybych jím ale emailem nevynadal, vůbec bychom tam nebyli. Médium jako idnes.cz zase striktně vyřadilo obě euroskeptické strany Svobodné a Suverenitu. Důvod je jasný – eurofanatický něměcký majitel idnes.cz. Týdeník Sedmička zase zařadil do ankety nejspíš striktně strany, které u nich inzerovali. Je tristní, že jediný záznam výměny názorů, který Vám můžu poskytnout, je nahrávka z diskuze v českém rozhlase, kterou jsem si sám zkopíroval, protože jí rozhlas z „jistých důvodů“ na svých stránkách nezveřejňuje. Může mi někdo vysvětlit, kvůli čemu ty poplatky za veřejnoprávní média vlastně platíme?

Lež je pravda a je to taky argument

Na včerejší schůzce Business klub Martin Dvořák kandidát Volby pro město uvedl, že oni neměli vliv na schválení smlouvy s Atolem, protože měli v zastupitelstvu pouze tři lidi. Někdo jej potom opravil, že jich bylo pět, nato on odpověděl, že dotyčný nemá pravdu, protože jich bylo sedm. Jak ale možné, že podle záznamů hlasovalo pro schválení šest kandidátů Volby pro město? Do toho ze stránek města těsně před volbami zmizely protokoly o hlasování…
Další kauza, které ukázala, že radní Šilhánková (VPM) dostala od města pronájem ve středu města téměř zdarma, je také úsměvná. Radní na svojí obranu uvádí, že prostory byly rok volné. Zvláštní je, že byly volné od dubna 2010.
Kandidáti Hradeckého demokratického klubu, taky několikrát v diskuzích uvedli, že oni byli proti schválení smlouvy s Atolem. Jak je tedy možné, že podle záznamů byl jeden jejich kandidát pro a ostatní dva se zdrželi?

Za vtipné také považuji chování leadera Suverenity, který v době schvalování působil jako nezávislý zastupitel za KSČM. Když se podíváte pozorně níže, zjistíte, že on i komunisté pro smlouvu s Atolem v prvním kole taky hlasovali. Prostě všichni mají máslo na hlavě a jenom navenek se chovají jako více stran. Ale ve věci Atolu se jedná o jeden politický subjekt. Doufám, že se dožiji jednou toho, že některý z těch aktérů napíše paměti a my se dozvíme, jak to tenkrát skutečně bylo

Závěr

Nezbývá než držet všem čestným politikům palce a vyslovit přání, že se politická kultura v příštích volbách zlepší. Nestane se tak ale do té doby než se lidi začnou skutečně zajímat o politiku a to v celé její šíři. Snad je začnou trápit důsledky státního dluhu, ztráty české suverenity i důsledky podvodu s globálním oteplováním a trochu se proberou.
Situace se prostě bude muset zhoršit, předtím, než se bude moct zas zlepšit. Nerad jsem prorokem špatných zpráv, ale jsem zvědav, jaká situace bude za 4 roky.

Vít Jedlička

autor je kandidát Strany svobodných občanů na primátora města Hradce Králové a předseda občanského sdružení Reformy.cz

zdroje:

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
28
0
Would love your thoughts, please comment.x