Centrální bankéři a mezinárodní korporátní finančníci dlouho předstírali, že nenávidí samotný koncept krypto-měn jako Bitcoin a Etherium, přičemž sami ohromně investovali do blockchainových technologií a infrastruktur. Účel toho klamu není jasný, ale nejspíš to byl pokus o masový obrat psychologie – „Nesnášíme krypto a digitální měny, protože se nedá čekat, že bychom nad nimi měli kontrolu; zastánci svobodného trhu se jich mohli slepě chytit, protože tak by nás mohli porazit.“
Mezitím, zatímco hlavní bankovní firmy investují miliardy do různých blockchainových produktů, tak globální instituce jako BIS a MMF vyvíjejí své vlastní systémy. BIS ve skutečnosti s nadšením uvádí, že asi 90 % centrálních bank světa už pracuje na přijetí Digitálních měn centrálních bank (CBDC).
Proč by ale někdo chtěl používat krypto-měny kontrolované vládou a bankami establishmentu, když mají přístup k Bitcoinu a k tuctům dalších coinů, které vypadají, že jsou nezávislé? Proč měnit obchodní svobodu za více centralizace?
Zaprvé, ty existující krypto-měny nejsou tak svobodné, jak si mnozí lidé myslí, se spoustou už roky zavedeného vládního sledování blockchainových transakcí, představa o zcela anonymním uživateli krypta je poněkud fantastická, a myšlenky o tom, že by produkty jako Bitcoin „strhly“ centrální banky v průběhu let vypadá méně realistická.
Zadruhé krypto-trh je velice nestabilní, zčásti proto, že je pořád velice omezený. Ač se v Americe krypto používá více než ve většině jiných zemí, když asi 12 % lidí ho využívá jako investici (nikoliv měnu), většina světa se o něj převážně nezajímá, kdy jeho odhadnutá globální stopa je kolem 4 %. Z těch 4 % většinu toho trhu drží jen hrstka lidí; tito lidé jsou známi jako „velryby“ a mají sílu s nevelkým úsilím trh zdvihnout nebo položit.
To samé se děje v obchodu s mnoha jinými obchodovanými komoditami i s papírovými penězi. Jde o to, že ani krypto není imunní vůči manipulaci.
Zatřetí krypto lidi láká kvůli rychlému zisku, kterého lze dosáhnout, jenže je tu i nebezpečí ohromných ztrát. Krypto-trh se celkově jen za poslední rok propadl o 2 biliony $ – tj. o více než 60 % své hodnoty. Také zhroucení ohromné obchodní společnosti jako FTX podvrátí stabilitu trhu a obvykle to jsou průměrní investoři, na koho nakonec dopadnou škodlivé důsledky.
Všechny tyto faktory i jiné mohou bankovní elity využít jako zdůvodnění pro zavedení CBDC a pro globální regulace krypto-obchodů. A bude-li masakr existujících coinů pokračovat, tak nakonec mohou lidé DBDC uvítat jako „bezpečnou“ investici nebo měnový systém.
Investiční ztráty v blockchainových produktech spolu se skandály na burzách jsou dost vítanou příležitostí pro bankovní establishment k prosazení svých vlastních měn, které je nahradí. Jakmile došlo k události FTX, spousta mezinárodních bank včetně JP Morgan a Goldman Sachs volala po vládních regulacích a po přechodu na CBDC.
Americká Sněmovna naplánovala slyšení k FTX s důrazem na regulaci. V Evropě globalistka Christine Lagarde a ECB volají po globální spolupráci na sledování a kontrole krypto-měn. Lagarde chce „digitální Euro“, aby zabralo místo existujícím coinům a z FTX a ze širších tržních ztrát obviňuje nedostatek dohledu.
I četní krypto-analytici požadují regulace a křičí, že krypto bude „zhroucené a nepoužitelné“, dokud do toho nevstoupí vlády, aby zařídily kontrolu obchodu. To je pravý opak toho, co měli v úmyslu krypto-aktivisti před více než desetiletím, když byl Bitcoin ještě nemluvňátko a digitální obchod se tehdy prezentoval jako něco na způsob revoluce proti bankovní oligarchii. Teď se ale můžeme snadno podívat, kam to všechno došlo.
Znamená to ještě všudypřítomnější centralizaci. S papírovými měnami je přinejmenším skutečná anonymita, ale s CBDC znemožní blockchainový deník jakékoliv soukromí v obchodu. Nejen to, ale všechny institucionální možnosti odstřihnout lidi od jejich bohatství a ekonomického přístupu budou propracované. Jestli si myslíte, že je teď korporacemi a vládou vedené rušení kultury hrozné, tak si jen počkejte, až vám budou moci zmrazit i vaše digitální účty s okamžitým banem, protože jste něco řekli na sociálních médiích. A v bezhotovostní společnosti existuje jen málo alternativ kromě nějakého druhu černého trhu.
CBDC znamená úplnou smrt jakékoliv ekonomické svobody, která veřejnosti zůstala, a centrální banky kořistí z katastrof jako FTX, aby tuto smrt uspíšily ještě rychleji.
BY TYLER DURDEN
THURSDAY, DEC 01, 2022 – 12:55 PM
http://reformy.cz/kdo-vrazdi-krypto-milionare/