Nová belgická vláda má v úmyslu zavést genderovou neutralitu pro tzv. „ne-binární“ lidi
Nová belgická vláda má v úmyslu zavést genderovou neutralitu pro tzv. „ne-binární“ lidi. Dosáhnout toho chce zavedením oficiální identifikace „X“, aby posloužila lidem, kteří se neidentifikují s tím, že jsou mužem nebo ženou.
Belgický ministr spravedlnosti Vincent Van Quickenborne řekl, že jedním z cílů nové vlády je zřídit lidem právo, aby si určili svůj gender sami. Van Quickenborne to oznámil v programovém prohlášení. Loni místní ústavní soud konstatoval, že pro trans-genderové lidi by měly existovat daleko benevolentnější zákony než dosud.
Ústavní soud oznámil, že současný zákon, který od roku 2017 změnit své pohlaví, neodůvodnitelně pokračuje v uvádění jen mužů a žen, což je podle nálezu soudu diskriminující; zákon tudíž musí vzít v úvahu práva jedinců na sebe-určení.
„Budeme v parlamentu protlačovat změnu legislativy tak, abychom genderový zákon uvedli do souladu s rozhodnutím ústavního soudu,“ řekl podle Brussels Times ministr Van Quickenborne.
Podle tohoto ministra spravedlnosti budou tyto změny eticky velice eticky citlivým tématem. „Doufám, že debata v parlamentu se povede otevřeným a flexibilním stylem,“ řekl Van Quickenborne v očekávání tlaku zvláště od konzervativních zákonodárců.
Tento krok směrem k větší tzv. genderové neutralitě přichází v době, která je pro LGBTQ komunitu v mnoha zemích světa kriticky důležitá, uvádí Brussels Times. Země jako Švédsko nebo i Čína už Belgii předběhly přinejmenším z hlediska inkluzivní genderové neutrality, kdy obě země schválily první zákony o genderovém přeurčení v 70. letech. Belgie je však pionýrem z hlediska vrcholných politických pozic obsazených LGBTQ lidmi.
V roce 2011 byla Belgie první zemí, co měla otevřeně homosexuálního ministerského předsedu v moderní historii Elio Di Rupo, který je teď ministerským předsedou Valonska. Letos se také stal prvním trans-genderovým politikem Evropy místopředseda vlády Petra De Sutter.
Náhledový obrázek: Účastníci belgického pochodu hrdosti gayů v Bruselu v duhových maskách v sobotu 14. května 2016. (AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)
November 11, 2020
editor:REMIX NEWS
author:ECHO24, JKR
via:ECHO24.CZ
Zdroj: https://rmx.news/article/article/belgian-progressive-government-to-introduce-third-gender-x