Na Bidenově tiskové konferenci v neděli odpoledne nastal pozoruhodný okamžik. Když se ho ptal žurnalista CBS Ed O’Keefe, který se jako předmluvu ke své otázce lísavě vymlouval: „Bohužel jsem jen posel,“ co si Biden myslí o prvním úplném post-kábulském průzkumu veřejného mínění, který zjistil, že „většina Američanů už Bidena nepovažuje za kompetentního, na podstatné věci soustředěného nebo efektivního,“ načež se prezident rozesmál, popíral, že ten průzkum viděl, a citoval různé statistiky o celkových počtech mrtvých a raněných v Afghánistánu, četl z předlohy, což bylo vidět i na tom, že ta otázka se přeci netýkala celkové strategie stahování z Afghánistánu, které jako takové většina Američanů schvaluje, nýbrž toho zpackaného prchání, při kterém tisíce Američanů uvázly v hororových pastech, ani nemluvě o tom neskutečném binci.
Biden odpovídal: „Myslím, že historie zaznamená, že udělat to bylo logické, racionální a správné rozhodnutí.“
Možná, že historie ano, ale Američané určitě ne: jak CBS uvedla svůj vlastní průzkum: „Většina Američanů stažení z Afghánistánu chtěla a zatím většina pořád chce. Ale ne takto.“
V důsledku toho zpackaného stažení, jak průzkum ukazuje, došlo k tvrdému zhoršení toho, jak pozitivně veřejnost vnímá jeho kvality ohledně kompetence, soustředěnosti na podstatné a efektivity, kdy teď je vnímání každé z nich přinejmenším mírně negativní.
Je zjevné, že katalyzátorem Bidenova propadu v průzkumech se stalo zvládání stažení, v němž ho převážně Demokraté podporovali, což se ale od července značně propadlo.
Míra schvalování Bidena, která byla od jeho převzetí úřadu považována za čistě pozitivní, také dostala ránu, kdy spadla o osm bodů a teď je celonárodně 50-50.
Biden utrpěl zvláště těžce u nezávislých voličů. Ti mu ještě v červenci dávali pozitivní známky, ale teď více než polovina nesouhlasí s tím, jak zvládá jak stažení z Afghánistánu, tak svůj job celkově. Jeho celková míra schvalování se propadla i v jeho vlastní Demokratické straně, v té je sice pořád ještě vysoká na 80, ale je to pod jeho vysokou úrovní 90. A ač v létě požíval i trochu schvalování od Republikánů, tak to se už propadlo.
I když Biden zažil prudké propady napříč většinou kategorií, tak se na něj pohlíží pozitivně ohledně zvládnutí koronavirové strategie, ale i to je oproti minulému měsíci níže.
Ale největší problém, kterému Biden čelí a před kterým neuteče, je ten, že dvě třetiny Američanů mají pocit, že prezident nemá jasný plán na evakuaci amerických civilistů z Afghánistánu.
Prezident s pocitem, že v plánování pro Afghánistán je jeho největší slabinou, ujistil veřejnost, že ta „tvrdá a bolestivá“ evakuace z Afghánistánu běží hladce, i když činitelům se nedaří vysvětlit podrobnosti. Dodal, že uvalení sankcí na Talibán „závisí na kontextu.“
Americké ozbrojené síly z Kábulského letiště během víkendu odvezly asi 11 000 amerických občanů, spojenců z NATO, bývalých afghánských zaměstnanců amerických ozbrojených sil a dalších „ohrožených“ Afghánců, říkal na nedělní tiskové konferenci Biden.
Biden po týdnu chaosu v Kábulu trval na tom, že ta evakuace by byla „tvrdá a bolestivá bez ohledu na to, kdy by začala,“ a káral znalce a politické oponenty, kteří evakuaci popisovali jako uspěchanou a chaotickou.
„Neexistuje způsob, jak evakuovat tolika lidí bezbolestně a beze ztrát,“ konstatoval Biden s dodatkem, že mu „rvou srdce“ ti, kdo na letišti přišli o životy.
A zatímco Biden povídal a schopnostech amerických vojáků dostat ty „tisíce“ lidí každý den odsud pryč, tak dost tisíců Američanů zůstávalo v Kábulu a bylo na nich, aby se nějak na to letiště dostali. Biden odmítl říci, zda americké síly opustili půdu letiště, aby ty Američany zachránili, ale řekl, že bojovníci Talibánu, kteří zajišťují bezpečnost kolem letiště, jim dovolují odcházet.
Bidenovi činitelé však situaci popisovali méně optimisticky. Když předtím v neděli mluvil se CBS Ministr zahraničí Tony Blinken, tak řekl, že USA závisí na tom, jestli Talibán Američanům dovolí projít a v interview s ABC News ministr obrany Lloyd Austin řekl, že někteří s těch Američanů zažili s militanty Talibánu „tvrdé setkání“.
„Nejvyšší prioritou pro USA v Kábulu je dostat americké občany ze země,“ řekl Biden reportérům. Prezident však také nastínil systém, v němž afghánští spojenci způsobilí pro americká víza i nespecifikovaný počet „zranitelných Afghánců“ odletí do jiných zemí, budou prověřeni a pak přesunuti do Spojených států, aby se tam usadili. Tento program přesídlení je, jak řekl, „příkladem toho nejlepšího z Ameriky.“
Biden ujistil, že budoucí diplomacie s Afghánistánem bude znamenat diplomacii s Talibánem, jelikož tato militantní skupina usiluje o „ekonomickou pomoc“ a o „legitimitu“. Biden ale neřekl, jestli USA to první poskytne nebo zda to druhé uzná, když poukazoval, že sliby Talibánu tudíž zdaleka nejsou „jen slovy“.
Podle toho, jak se vláda Talibánu vybarví, řekl Biden, tak může případně sankce proti této islamistické skupině podpořit „v závislosti na kontextu.“
BY TYLER DURDEN
SUNDAY, AUG 22, 2021 – 07:07 PM