Nad úspěchem Bidenova Zákona o 1,2 bilionu $ do infrastruktur a pracovních míst panuje skepse.
Americký prezident Joe Biden tvrdil, že s jeho ekonomickou strategií „Američané znovu prožívají americký sen v důvěře v sebe a v Ameriku.“ Jásal nad skutečností, že USA poprvé za dvě desetiletí předstihly v ekonomickém růstu Čínu.
Podle prezidenta čísla ukazují, že jeho administrativa „konečně už buduje americkou ekonomiku pro 21. století a naléhám na Kongres, aby udržel tuto hybnost schválením legislativy, která zvýší Americe konkurenceschopnost.“ Nejvíce ale začal jásat na konci toho textu, kdy Biden říkal, že „naše ekonomika poprvé za 20 let roste rychleji než čínská.“
Biden rovněž prohlásil, že celý ten ekonomický rozvoj „není žádná náhoda“, nýbrž to přinesla jeho ekonomická strategie zaměřená na vytvoření více dobrých pracovních míst, znovuvybudování zpracovatelského průmyslu a posílení dodavatelských řetězců v zemi.
Stejně ale, i přes možný ekonomický obrat k lepšímu, se index popularity Demokratů propadá. V průzkumu vedeném Pew Research Center zveřejněném v úterý je schvalování prezidenta na 41%, přičemž ještě loni v září bylo na 44%.
Tím připomínal, že loni Sněmovna reprezentantů schválila Zákon o investicích do infrastruktur a pracovních míst o hodnotě 1,2 bilionu $, o němž se předpokládá, že přinese „růst ekonomiky, zvýší konkurenceschopnost USA, vytvoří dobrá pracovní místa a americkou ekonomiku přetvoří na udržitelnější, odolnější a spravedlivější.“ Biden rovněž tvrdil, že ten infrastrukturní projekt americe pomůže zvítězit v ekonomické konkurenci s Čínou.
Americká vláda vysvětlovala, že Investiční zákon znamená „investici do našich infrastrukturu přicházející jednou za generaci“ k vytvoření „dobře placených pracovních míst“, kdy půjde do životně důležitých infrastrukturních projektů jako silnice, železnice a mosty a také zemi navede na cestu „vítězství v 21. století.“ Avšak přes působivost mohutnosti takového projektu za 1,2 bilionu $ panuje jak značná skepse o jeho úspěšnosti, tak obavy z jeho nákladnosti zvláště, když USA už mají astronomický dluh 29,8 bilionu $.
Takový balíček sociálních výdajů je jednou z nejhorších vědí, jakou lze pro americkou prosperitu udělat, varoval Arthur Betz Laffer (světově proslulý Lafferovou křivkou), člen Poradního výboru ekonomické politiky Ronalda Reagana (1981-1989). Laffer při virtuální konverzaci na portálu Just The News v říjnu 2021 tvrdil, že Bidenův zákon je „katastrofa a rozbije ekonomiku na generace dopředu.“
„Nechápu, jak Demokraté pro takový zákon mohli hlasovat,“ pokračoval. „Je to hrozné pro Demokraty. Je to hrozné pro chudé. Je to hrozné pro menšiny, nevzdělané a ustrčené. Je to špatný zákon pro každého v této zemi.“
Laffer poukazoval, že ten balík za 3,5 bilionu $ přinese náklady větší, než je tato částka, zvláště při „nezajištěných závazcích vládních programů.“ Aby to bylo ještě horší, současná výše federálního deficitu a poměr dluhu k HDP je „ve Spojených státech v době míru historicky bezprecedentní. To nás uvrhne do postavení země třetího světa.“
V lednu přišla data ukazující, že index spotřebitelských cen v prosinci dosáhl 7% ročně, tj. nejrychlejší růst od června 1982, kdy byl ještě Laffer součástí Reaganovy administrativy bojující za stabilizaci rostoucí inflace. Laffer v tomto kontextu káral Bidena, že dělá „pravý opak“ toho, o čem říká, že je zapotřebí ke zkrocení 7% inflace, tj. nejvyšší za 40 let.
Ač americká ekonomika loni rostla nejrychleji od Reaganova prezidentování, neboť se zotavovala ze sice krátké, ale devastující pandemické recese 2020, tak se čeká, že letos se zpomalí. Mezinárodní měnový fond pro USA předpovídá růst 4%, přičemž pro Čínu na letošek předpovídá 4,8%. Přes všechno jásání nad americkým růstem, že roku 2021 poprvé po dvou desetiletích předstihl čínský, je to nejspíš jen ojedinělý rok kvůli návratu ekonomiky z recese a hned má přijít Investiční zákon za 1,2 bilionu $.
Ovšem, jak to vyjádřil Laffer, mnoho ekonomů pochybuje o úspěchu Investičního zákona. Také inflace je na vysoké úrovni a infrastrukturně USA už řadu let za Čínou zaostávají, natožpak aby získávaly další výhody z významných čínských infrastrukturních projektů za jejími hranicemi. Ač Biden a Západní média oslavují, že USA dosáhly vyššího tempa růstu, než loni Čína, tak to ale nejspíš bude jen jeden rok.
Stojí za to připomenout zprávu z projektu Náklady války od Brown University, že USA za 20 let po 11.9 vydaly za války odhadem 8 bilionů $, zatímco Čína neválčila od Čínsko-vietnamské války 1979. Člověk si může jen představovat, o kolik dál by USA byly v infrastrukturách, sociálně a ekonomicky dál, kdyby ty biliony dolarů utratily za iniciativy jiné než zahraniční války a okupace. Také to ukazuje, jak USA upřednostňují globální hegemonii více než zlepšení ekonomiky a infrastruktur v zemi pro každodenní život občanů.
Written by Paul Antonopoulos, independent geopolitical analyst
Zdroj: https://southfront.org/bidens-celebration-of-us-economy-outperforming-china-in-2021-is-premature/