Otec moderní fyziky sir Isaak Newton se stal posledním cílem útoků pokrokových davů v rámci čistky za „dekolonizaci školních osnov,“ když Sheffieldská univerzita o Newtonovi zřídila kontextuální přednášky, v nichž vysvětluje, jak kořistil z aktivit koloniální éry.
Studenti na této severoanglické univerzitě údajně dostávají přednášky o Newtonových průlomových třech pohybových zákonech včetně gravitačního zákona spolu s vysvětlováním „globálního původu a historického kontextu“ jeho teorií.
Profesoři z inženýrské fakulty Sheffieldské univerzit se snaží „rozbít tu dlouhodobě přetrvávající vědomou i nevědomou zaujatost“ žáků a konfrontovat je s tím údajným „bílým spasitelstvím“ a s „eurocentrickým“ viděním vědy a matematiky, uvádí dokument, který viděl The Telegraph.
Konzultanti diverzity na několika vrcholných univerzitách v Británii zlořečili snahám o dekolonizaci osnov, kdy varují, že toto hnutí se šíří z tradičních levicových humanitních kateder i do tvrdé vědy.
„Univerzita mě zaměstnává, abych tuto výuku poskytoval, ale v mé výuce je rovnost, diverzita a inkluze rovností příležitostí, diverzitou myšlenek a inkluzí aktivit, to je vše,“ řekl nejmenovaný konzultant.
„To je něco úplně jiného. Je to nestoudně otevřená výuka, aby se z lidí stali aktivisté,“ dodal tento konzultant.
Uniklá kopie univerzitního „konceptu osnov strategie inkluzivního rozvoje“ vypracovaného výzkumnou univerzitou Russel Group tvrdí, že „většina důležitého inženýrského obsahu a zdrojů osnov se zakládá na matematice vyvinuté v 18. a 19. století.“
Uchyluje se k tvrzení, že vědci jako Gottfried Wilhelm Leibniz, Paul Dirac, Pierre-Simon Laplace a Newton by mohli být všichni „považováni za kořistící z aktivit koloniální éry.“
Dokument nevysvětluje, jak Newton z toho kolonialismu kořistil. Naopak je o něm známo, že přišel o 20 000 liber investic do zkrachovavší společnosti obchodu s otroky.
Spisovatel o vědě a životopisec Isaaca Newtona James Gleick řekl: „Zda by šlo Newtonovu hloupou investici do akcií South Sea roku 1720 považovat za účast na trhu s otroky je sporné.“
„Pochybuji, že o tom přemýšlel. Mohl bych říci, že celá Anglie tyla z kolonialismu. To je správná odpověď na to, co by se mělo učit.“
Generální tajemník, Unie svobody projevu Toby Young dodal: „Proslulý Newtonův výrok je: ‚Jestli jsem viděl dál, bylo to tím, že jsem stál na ramenou obrů.‘ Každý, kdo studuje matematiku či inženýrství si zaslouží stát na Newtonových ramenou, aby i oni bez ohledu na své etnikum viděli dále.“
Newton není jediný slavný britský vědec, co dopadl špatně u pokrokových davů, kdy některé vzorky nasbírané anglickým přírodovědcem Charlesem Darwinem byly v září při revizi potenciálně „urážlivých“ exponátů britského Muzea přírodní historie odstraněny.
Během nového vzepětí hnutí – Na černých životech záleží – loni v Británii po smrti George Floyda v americkém městě Minneapolis se univerzity chytily tohoto pohybu, aby začaly protlačovat svoji agendu proti britskému impériu.
Např. v únoru University of Leicester zrušila studia středověké angličtiny včetně Chaucerových Canterburských pověstí a anglosaské epické básně Beowolf, aby je nahradila předměty točícími se kolem diverzity, rasy a sexuality.
Vládní ministryně univerzit Michelle Donelan varovala, že ten levičácký tlak na školách je podobný snahám Sovětského svazu o „čistku“ v historii.
„Ta tzv. dekolonizace osnov je v podstatě cenzurou historie,“ řekla s dodatkem: „Ta se tedy stane fikcí, když ji začnete editovat, škrtat z ní části, na které pohlížíme jako na poskvrněné.“
Herman Pijpers, Flickr
26 Apr 2021