Středa, 22 května, 2024
Home EKONOMIKA Bitcoin je de-dolarizace, Ethereum je de-financializace

Bitcoin je de-dolarizace, Ethereum je de-financializace

V poslední době hodně přemýšlím o rozdílech mezi Bitcoinem a Ethereem, přičemž spolu s tím svět zažívá nezvratný postup ke kryptoměnám v reálném čase. Někteří by tu druhou část tvrzení mohli zpochybňovat, jelikož poslední útok finančníků proti kryptu je ten nejintenzivnější, jaký jsem zažil od doby vstupu do tohoto prostoru roku 2013.

Ale vidíme i jiné akce ve finančním světě. Vidíme, jak se Rusko zbavuje dolarových aktiv (a divíte se jim?).

Slyšeli jsme Mungera, jako o kryptu pronáší téměř dětsky neinformovaná tvrzení, ale i tak BRK investuje do jedné z nejvíce ke kryptoměnám přívětivých bank.

Viděli jsme El Salvador jako první zemi na světě, co z Bitcoinu udělala legální prostředek směny.

Podle mě to nezní jenom jako první výstřely při de-dolarizaci, abych byl upřímný, jde to mnohem dál. V 90. letech byli lidé jako já zhruba ve věku mnoha současných krypto-dětí, a povídali jsme si o Internetovém asteroidu směřujícímu přímo proti telekomunikačním společnostem a tradičním médiím.

Dnes už celkem každý ví, co je Bitcoin. Mohou na něj mít pozitivní nebo negativní názor, ale většina lidí počítá, že je tu, aby tu už zůstal, a existuje celé spektrum toho, jak se přitom cítí od nadšení až po odmítání. Nemám ale pocit, že tradiční institucionální finanční sektor na to pohlíží jinak než jako na přilétající asteroid, a ten letí přímo na ně.

Nové portfolio 60/40 bude znamenat Bitcoin/Ethereum

Nebo možná Ethereum/Bitcoin. Podle toho, jakou máte toleranci k riziku a jaké navázané investiční záměry. Nedávno jsem poslouchal podcast Bankless (bez-bankovní) a v několika epizodách pronášeli různá porovnání Bitcoinu a Etherea, o kterých si myslím, že jsou velmi nápomocná. Opravdu mi to pomohlo při úvahách o nich obou z hlediska krypto-portfolia.

V podstatě říkali, že Bitcoin je pro vás, když patříte do společnosti opatrných investičních medvědů a Ethereum je pro vás, když patříte k asertivním investičním býkům.

S tím sice doslova nesouhlasím, ale opravdu mi to pomohlo propracovat se k rozlišování, jaké jsem vždy zastával  o Bitcoinu jako o hodnotě a Ethereu jako průlomu do nadcházejícího přesuvu ke kryptu.

V dávnějších časech měly obligace a akcie inverzní korelaci. Obligace vám udržely portfolio nad vodou, když ekonomiku postihl průšvih a akcie šly dolů (opravdu v dávnějších časech mohly akcie zažívat medvědí trhy, které trvaly měsíce i roky). Selský rozum velel mít portfolio jako mix akcií a obligací, kdy v tom bývala různá zvyková pravidla, jak 60/40, které se má dolaďovat třeba podle vašeho věku, tolerance k riziku atd.

Teď jsme ale nasměrováni ke světu, kdy roli, jakou tradičně hrály obligace a akcie, bude plnit Bitcoin a Ethereum.

Základní teze mého Dopisu krypto-kapitalisty je, že Bitcoin bude koncovým terminálem nadcházející matky všech přesunů bohatství. Mnozí Bitcoinisti si myslí, že když je Bitcoin „digitálním zlatem,“ tak to znamená, že přílivy toků peněz budou ve výši 10 bilionů dolarů zlatého trhu. To ale myslím, že je nesmysl.

Příliv toků peněz do Bitcoinů nepřijde od zlata. Třeba něco ano, možná někteří krátkodobější držitelé zlata přeskočí k Bitcoinu stejně, jako při posledním propadu, jelikož duben byl převážně tažen rozprodáváním mladších coinů ve slabších rukou. (Celkově si myslím, že i zlato a stříbro budou koncovým terminálem toho velkého transferu.)

Ale příliv do Bitcoinu přijde převážně z více než desetkrát většího trhu obligací. Ne od zlata. Ne z těch 10 bilionů. Ze 120 bilionů, z nichž 20 bilionů je už kvůli inflaci výnosů s negativní reálnou návratností (ty tzv. „bezrizikové návratnosti“). Jediná vrstva 1 program půjčování Bitcoinů se správcem na institucionální úrovni jako Gemini nebo Galaxy (které držíme ve svém TCC portfoliu) tam hned vynesou 400 bazických bodů a to je i bez započítání zhodnocení ceny coinů.

„TAM (na adresovatelném trhu) je vše“

Co jsem si ale až do panelu na Bankless tento týden neuvědomoval, je současný stav de-financování DeFi, což je další trh se 100 biliony navíc a ten pošle svoji hodnotu do paralelní matky všech transferů bohatství. Tento převod bohatství je únik aktiv z tradičního bankovního systému do Etherea a do aktiv vhodných pro DeFi.

Podle mě právě to DeFi znamená. Když všude rozlezlá financializace vyprazdňuje hodnotu ze všech aktiv a přeměňuje je v mnoha vrstvách re-hypotéčních dluhů, tak je tu záchrana v DeFi v de-financializaci aktiv.

DeFi je proces, v němž peníze získají inteligenci a hodnota se může slučovat a kdy během času kousíčkovatelná aktiva nabývají na své kupní síle. Tehdy jsou střadatelé odměněni, místo aby byli penalizováni a démonizováni. Tehdy je formování kapitálu možné.

Výroky na obrázku: Daly z Fedu říká, že po té éře tlaku na nízké ceny je trocha inflace přeci dobrá. – Globální ekonomika má přednost před střadateli: Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagarde hájí negativní úrokové sazby. – Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman říká, že současný dluh USA tj. 23 bilionů federálního dluhu ‚není vážný problém.‘

Většina institucí tuto transformaci neprovádí. Většina z nich tíhne k digitálním měnám centrálních bank (CBDC), o kterých v Kryptokapitalistickém manifestu tvrdíme, že CBDC budou speciálně konstruovány k tomu, aby znemožňovaly spoření, činily nemožným formování kapitálu a stanou se vábničkou pro upadnutí do závislosti pro masy, které dovolí, aby jimi byly svázány jejich ekonomické životy.

Ale mnoho z těch institucionálních klientů, tj. těch, jejichž příchod jsme předjímali ve Velké bifurkaci, provedou tento posuv a s ním přinesou i svůj kapitál.

„Instituce zúčastněné v DeFi ve mně nebudí vůbec žádné nadšení, myslím, že jsou jen správnými uživateli pro tuhle aktivitu. Je to o tom dát lidem finanční nástroje, které nikdy předtím neměli takové, že nemusí jít do nějaké instituce, která je obere.“

Vidím, jak se to ve světě rozehrává v reálném čase a podle své osobní zkušenosti mohu poukázat na tři příklady, jak rychle probíhá zpracování dat na současných datových rozhraních s finančním systémem pro veřejnost:

  1. Zkusil jsem u své banky požadovat pro svůj podnik jednoduché zajištění proti změnám kurzů USD/CAD, což jsem v pohodě míval před 10 lety, kdy kanadský dolar CAD sílil proti americkému USD. Tentokrát to ale trvalo měsíce schůzek a chtěli ode mě složit 170 tisíc záruky za 40 tisícové zajištění a převzetí osobní záruky.
  2. Při nastavení toho samého pro elektronické převody peněz EFT pro velké klienty nás banka vážně informovala: „Abyste tento systém mohli použít, musíte mít fax.“ No, podívám se, jestli se mi nějaký neválí mezi starými krámy. Donedávna jejich internetový faxový systém fungoval jen na Internet Exploreru, který do příštího roku končí.
  3. Moje společnost kreditní karty mi donedávna strhávala poplatek, když jsem přeplatil svůj zůstatek, i když oni dlužili mi peníze, takže mi dávali poplatek za svoji nečinnost.

To je ten typ institucionální letargie, která je větrem v zádech a palivem pro definancializaci – DeFi.

Pro případ, že chci ta forexová zajištění, tak je teď hledám na místech jako Synthetix a když si najmu chytrého tvůrce kontraktů, tak ten za mě ta zajištění vytváří automaticky. Když je to tak, potom předjímám, že nikdo už nebude muset vydělávat a vracet své peníze při sázkách na likviditní sázenku pro USA/CAD a kanadské podniky zranitelné slabostí amerického dolaru si budou moci snadno provést zajištění, aniž by musely prosit svoji kamennou banku (kdybyste znali někoho, kdo by mi u ní mohl pomoci, mé DM jsou otevřené).

Tu kreditní kartu ruším a opatřuji si jednu z těch mnoha kryptem podložených kreditních karet, které vám vrací za každý nákup přes krypto trochu peněz.

Jedním z důvodů, proč jsou lidé ke kryptu skeptičtí a balamutí se představami, že je to něco jako úleťácký módní výstřelek (pyramidová hra nebo lákadlo do tržní bubliny pro neinformované přezíravce skutečnosti), je ten, že k tomu dochází tak rychle. V reálném čase. (Asi nečetli o šocích s futures papíry v 70., 80. nebo 90. letech, nebo pokud ano, tak na to buď zapomněli, nebo plně neporozuměli, co to znamená.)

  • Bitcoin se chystá sežrat trh s obligacemi (dluhopisy) a uchvátit únik od nadekretovaných měn (fiat peněz). Ten se stane digitálním zlatem nebo obligací čili jejich ekvivalentem v krypto-portfoliu.
  • Ethereum se chystá rozmlátit finanční instituce a nejspíš bude svou funkčností stát v první linii proti digitálním měnám centrálních bank – CBDC.
  • Z CBDC se stanou penízky k vytírání zadku. Opatřete si je, utraťte je, použijte je na dostupné zboží (pokud vám to hlídací algoritmy dovolí) a nedělejte si starosti s tím, že vaše nákupy jsou pod dohledem.

BY TYLER DURDEN

SATURDAY, JUN 12, 2021 – 09:20 AM

Authored by Mark Jeftovic via BombThrower.com,

Zdroj: https://www.zerohedge.com/crypto/bitcoin-de-dollarization-ethereum-defi-nancialization

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
1
0
Would love your thoughts, please comment.x