Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v neděli oznámila, že Kremlem podporovaná RT, dříve známá jako Russia Today, a Sputnik budou v EU zakázané. Evropská federace žurnalistů (EFJ) se ale děsí účinků stupňující se cenzury na svobodu projevu v Evropě.
„Zakážeme v EU kremelskou mediální mašinérii. Státem vlastněná Russia Today a Sputnik a jejich pobočky už dále nebudou moci šířit své lži k ospravedlňování Putinovy války,“ řekla Ursula von der Leyen. „Vyvíjíme nástroje k zakazování jejich toxických a škodlivých dezinformací v Evropě,“ dodala, aniž by poskytla další podrobnosti.
Poté, co členské státy EU v úterý dali návrhu Komise zelenou, budou dnes sankce publikovány v oficiálním žurnálu, čímž v podstatě národní regulátoři médií dostanou zmocnění k zablokování RT a Sputniku. Sankce se budou vztahovat na přenosy a šíření přes satelitní, kabelové a internetové platformy šíření a jak v nových, tak v už instalovaných aplikacích.
Místopředsedkyně Komise pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová a komisař pro vnitřní trh Thierry Breton si promluvili s předsedou a členy Evropské regulační skupiny pro služby audiovizuálních médií (ERGA), aby prodiskutovali realizaci této cenzury. Tyto dozorčí orgány nad médii vyzvali, aby realizaci sankcí zavedly „okamžitě“ a ERGA souhlasila. Sankce se budou uplatňovat pro přenosy a distribuci na platformách sdílení přes satelity, kabely a internet a jak u nových, tak u už instalovaných aplikací.
Generální tajemník Evropské federace žurnalistů (EFJ) Ricardo Gutiérrez vyjádřil překvapení: „V první řadě by se nemělo zapomínat, že regulace médií nespadá do kompetence Evropské unie. Věříme, že EU nemá právo udílet či rušit vysílací licence, jsou to nezávislí regulátoři a nikdy vlády, kdo smí spravovat a udílet licence. Rozhodnutí EU je naprostým porušením těchto demokratických záruk. Západoevropské vlády tak poprvé v moderní historii zakazují média.“
„Zadruhé, úplně uzavření mediálních kanálů mi nepřipadá jako nejlepší způsob boje s dezinformacemi nebo propagandou,“ dodal Gutiérrez. „Takový cenzorský zásah by mohl mít naprosto kontraproduktivní účinek na občany, kteří zakázaná média sledují. Podle našeho názoru je vždy lepší vzdorovat dezinformacím médií propagandistů nebo údajných propagandistů tím, že se odhalují jejich faktická pochybení nebo ubohá úroveň žurnalismu, doloží se, že jim chybí finanční nebo provozní nezávislost, když se poukáže na jejich loajalitu k vládním zájmům a jejich přezíravost k zájmům veřejnosti.“
AFJ upozorňuje na soudní případ u Evropského soudu lidských práv, který konstatoval, že zákaz mediálních kanálů je závažný čin, který se musí zakládat na solidních právních podkladech a objektivních důkazech, aby se zamezilo svévolnosti. „Výzvou demokracii je bojovat s dezinformacemi, přičemž se zachová svoboda projevu,“ řekl Gutiérrez.
Podle EFJ by se měly upřednostnit jiné strategie: zvýšení podpory nezávislému žurnalismu, posílení nezávislosti redakcí, posílení sociálního statutu žurnalistů, prosazování profesionální etiky prostřednictvím nezávislých tiskových rad, podněcování mediálního pluralismu, posilování mediální gramotnosti všech, zvyšování transparentnosti těch u moci (což ještě nikdy nenavrhovali!)…
„Skutečným potlačováním dezinformací není zakazování médií, nýbrž prosazování vitálního, pluralistického, profesionálního, etického a životaschopného mediálního ekosystému, naprosto nezávislého na těch u moci,“ říkal Gutiérrez.
„K rizikům politiky cenzury také patří očekávatelné odvety tak, jak jsme to viděli u zákazu DW v Rusku v reakci na zákaz RT v Německu. Výsledkem takových eskalací bylo ochuzení mediálního pluralismu v Rusku. Občané přišli o své právo přístupu k informacím z vysílání DW. A to je politováníhodné,“ uzavřel to.
- 01-03-2022
Náhledový obrázek: Picture credit: Mladen Antonov / AFP.