Ministerský předseda Boris Johnson z celosvětové koronavirové krize obvinil „dementní“ představy Tradiční čínské medicíny (TCM), která prosazuje pseudovědeckou bylinnou a přirozenou léčbu včetně používání částí těl vzácných zvířat.
Ministerský předseda promlouvající v pondělí na virtuálním summitu Jedna planeta svedl vinu za čínský koronavirus na široce rozšířenou víru v TCM v této komunistické zemi.
„Nezapomínejte, že pandemie koronaviru je produktem nerovnováhy ve vztahu člověka k přírodnímu světu,“ řekl Johnson.
„Pochází z netopýrů či pásovců, z té dementní víry, že když rozemelete šupiny pásovce, stanete se nějak potentnějším nebo v co ti lidé věří,“ řekl.
„Pochází to ze střetu mezi lidstvem a přírodním světem a to musíme zastavit,“ usoudil Johnson.
Ač se o koronaviru věří, že vznikl u netopýrů, tak čínští vědci spekulovali, že ohrožení šupinatí požírači mravenců pásovci asi posloužili jako přenosový druh, který ho rozšířil na lidi.
Pan Johnson je údajně zanícený obhájce ohrožených druhů, kdy The Sun uvádí, že když býval ministrem zahraničí, tak míval na stole vycpaného pásovce jako hračku.
Drsná slova od pana Johnsona přichází spolu s tím, jak narůstá napětí mezi Spojeným královstvím a komunistickým režimem v Pekingu, kdy skalní konzervativci na premiéra tlačí, aby proti Číně a jejímu porušování lidských práv v Xinjiangu zaujal tvrdší postoj a také kvůli zběsilým raziím proti pro-demokratickým kampanistům v Hong Kongu, tj. v bývalé britské kolonii. V úterý ministr zahraničí Dominic Raab oznámil, že vláda uvalí pokuty na společnosti, které spolupracují s firmami v Číně, které jsou spojeny s domněnkami o moderním otroctví v západní provincii Xinjiang.
Pan Raab tuto komunistickou zemi obvinil z používání „internačních táborů, svévolného zadržování, politické převýchovy, nucené práce, mučení a z nucené sterilizace, a to vše v průmyslovém měřítku.“
„Je to opravdu strašlivé. Barbarství, o kterém jsme doufali, že zmizelo v minulých érách, se dnes praktikuje u jednoho, jak se nám říká, vůdčího člena mezinárodní komunity.“
„Tady v Británii musíme zahájit akce, abychom zajistili, že britské podniky nebudou součástí dodavatelského řetězce, který vede k vratům internačního tábora v Xinjiangu.
Pan Raab je ale obviňován, že při uvalování pokut nejde dost daleko, kdy bývalý vůdce Konzervativní strany sir Iain Duncan Smith se ptá, proč nebyly uvaleny Magnitského sankce?
„Magnitského sankce by určitě měly být na seznamu,“ řekl sir Iain, než se zeptal: „Zajímalo by mě, kdo ve vládě je blokuje?“
12 Jan 2021