Ten starý ekonomický řád, v němž králem zůstával globální obchod točící se kolem dolarů, začíná vadnout. Poslední příklady ústupu dolaru přichází s tím, jak Čína od Ruska kvůli Západním sankcím nakupuje uhlí a ropu za yuany, neboť ruské banky jsou izolovány od platebního systému SWIFT.
Čínské komoditní firmy od března nakupují ruské uhlí v místních měnách a očekává se, že první dodávky do Číny přijdou tento měsíc, uvádí Bloomberg s odkazem na čínskou konzultační firmu Fenwei Energy Information Service Co. Obchodníci řekli, že tyto dodávky uhlí placené v yuanech jsou první od spuštění tvrdých sankcí USA a Evropy odřezávajících některé ruské vrcholné banky od SWIFT.
Obchodníci rovněž mluví o nákupech ruské ropy za yuany. První dodávky ropy přes Východosibiřskou pacifickou trasu do čínských rafinerií dorazí v květnu.
Obchodování v komoditách mezi Ruskem a Čínou za yuany je jen jedním příkladem toho, že se vynořuje nový ekonomický řád.
Čtenáři prémiové verze by si mohli vzpomenout na ohromující tvrzení bývalého repo gurua N.Y. Fed a současného stratéga Credit Suisse Zoltana Pozsara z minulého týdne, když tvrdil, že důsledkem přineseným Ukrajinskou válkou bude „zrození systému Bretton Woods III – tj. nového světového (monetárního) řádu točícího se kolem měn podložených komoditami na Východě, který nejspíš oslabí eurodolarových systém a také přispěje k urychlení inflace na Západě.“
Postoupíme-li dál k pointě, tak Poszar psal, že pokud rámec, který předtím předestřel (a teď v posledním článku zase) je tím správným rámcem k uvažování o tom, jak se budou v nadcházejících letech chovat obchodní úroky, tak inflace bude vyšší, úrokové sazby budou také vyšší, vyšší bude i poptávka po komoditních rezervách, které budou přirozeně nahrazovat poptávku po rezervních měnách (např. v amerických státních dluhopisech a v dalších pohledávkách z G7). Spolu s tím bude klesat i poptávka po dolarech, neboť více obchodů bude probíhat v jiných měnách, a v důsledku toho, ty pořád už záporné mezi-měnové základny (přinášející prémie pro dolary) přirozeně uvadnou a potenciálně přijdou pozitivní mezi-měnové báze.
Přeloženo do lidského jazyka: dolar už odchází z role nezpochybnitelné světové rezervní měny kvůli událostem, které se daly do pohybu, když Putin vpadl na Ukrajinu (s nepřímým posvěcením od Číny a Indie) a když se Západ rozhodl Rusko vyloučit z celého Západního finančního systému.
Je to tento řetězec událostí, které Pozsar nazývá Bretton Woodem III a zprávy o čínských nákupech ropy a plynu za yuany (ne dolary) naznačují, že pohyb směrem k novému světovému řádu se zrychluje více, než mnozí doufali (přičemž na to samé může poukazovat i současný vzestup rublu).
Pozsar tento týden mluvil s Joe Weisenthalem a s Trace Alloway z Bloomberg a ty teze o Bretton Woodu III zase recitoval, když poukazoval:
„Místo abychom měli Volcerův moment, máme Putinův moment a v podstatě máme válku a z té války se také něco vynoří.“
„Z toho si myslím, že vzejde ten ‚Bretton Wood III‘, který se nám tu nějak začíná rozvíjet, a začínáme v něm žít, což je svět, v němž se opět vrátíme ke komoditami podloženým penězům, v němž bude zlato opět hrát velkou roli. Ovšem nejen zlato, ale myslím, že všechny formy komodit,“ řekl Pozsar.
Podle názoru tohoto stratéga Credit Suisse utváření globálního finančního systému se přebudovává a dominance dolaru v globálním obchodě se podvrací.
Jak nedávno uvedl Pepe Escobar, tak nám Írán už ukázal, jak to udělat.
Obchodníci z Perského zálivu potvrdili, že Írán prodává nejméně 3 miliony barelů ropy denně i teď, i když není podepsaná dohoda JCPOA (Společných komplexní akční plán, která se teď ve Vídni znovu projednává). Ropa se přeznačí, propašuje a z tankerů vyloží v noci.
Všechny ty povídačky o „rozdrcení ruských trhů,“ ukončení zahraničních investic, zničení rublu a o „úplném obchodním embargu“, kdy se Rusko vyloučí ze „společnosti národů“ atd., tak to patří jen do galerie bubáků. Írán v těch samých podmínkách obchoduje už čtyři desetiletí a žije se mu dobře.
Moskva rovněž uvažuje o platebním systému v rupiích a rublech pro indické obchodníky, spolu s čímž Saúdská Arábie asi začne pro čínské obchodníky oceňovat brent částečně v yuanech.
„Ropný trh a rozsah celého globálního komoditního trhu je politika pojištění statutu dolaru jako rezervní měny,“ řekl ekonom Gal Luft, spolu-ředitel Institutu pro analýzy globálních cenných papírů sídlícího ve Washingtonu, který je spoluautorem knihy o de-dolarizaci.
„Jestli z toho valu vytrhneme tento blok, začne celý val kolabovat.“
Propad poptávky po dolarech bude pro americkou vládu špatnou zprávou, když ta závisí na poptávce po dolarech, aby mohla financovat své nekontrolovatelné utrácení. Jak nedávno napsal Michael Maharrev, představte si svět, ve kterém Číňané nebudou dolary potřebovat.
Čína patří k největším zahraničním držitelům dolarových dluhopisů. Bude-li se dále odvracet od dolaru, kdo tu mezeru zaplní? Federální rezervy už v posledních dvou letech samy dluhopisy vykupují, takže mají v trhu dluhopisů svoji tlustou tlapu. To jsou ale výkupy, pro které se prostor zužuje, a údajně plánují zmenšit svoji rozvahu. Pokud se globální poptávka po amerických dluhopisech značně propadne – a k tomu by ve světě bez petrodolarů došlo – tak by americká vláda buď musela drasticky zkrátit výdaje, nebo by Fed musel dále tisknout peníze, aby monetizoval dluh (znehodnotil ho inflací).
I kdyby to byly jen řeči, tak to podtrhuje fakt, že dolar se nachází na vratké půdě. V budoucnu by američtí politici měli uvažovat o použití dolaru jako zbraně už velice opatrně.
BY TYLER DURDEN
THURSDAY, APR 07, 2022 – 05:22 PM