Favorit na vůdce Toryů Boris Johnson řekl, že Británie musí Evropskou unii opustit k novému konečnému termínu Brexitu, tj. k 31. říjnu, aby dokázala, jaké Vladimir Putin z Ruska plácá nesmysly.
Ruský vůdce promlouvající na summitu G20 v Ósace v Japonsku tisku řekl, že: „Liberální ideologie začala požírat sama sebe,“ a že „ti, kdo tuto ideologii propagují, jsou odtrženi od lidu,“ který pod nimi žije.
Argumentoval, že nedávný příval migrantů podnícený Angelou Merkel z Německa a dalšími evropskými liberály byl obzvláštní ukázkou pošlapání práv jejich občanů, kdy řekl: „Lidé chtějí žít ve své vlastní zemi, podle svých vlastních tradic, tak proč by je něco takového mělo potkávat?“
Vzal si na mušku britskou vládu kvůli způsobu, jakým nahrazují Theresu May jakožto ministerskou předsedkyni, čemuž se poškleboval, že ruský systém „je odlišný od toho, co máte vy ve Velké Británii. My jsme totiž demokratická země.“
Tento tvrdou rukou vládnoucí vůdce se poškleboval, že „Ve Velké Británii jeden vůdce odchází a druhý vůdce, který je ve všech ohledech vrcholnou postavou státu, se nevolí přímou volbou lidu, nýbrž si ho vybere vládnoucí partaj.“
Anglo-ruské vztahy zůstávají na dně už od příhody s otravou v Salisbury. Boris Johnson, favorit na vystřídání Theresy May jakožto ministerský předseda po zmíněných stranických volbách k výběru nového vůdce Toryů, využil svůj poslední úvodník v Telegraphu k argumentaci, že provedení Brexitu k jeho novému konečnému termínu 31. října je důležité, aby se tím ukázalo, jak je prezident Putin úplně vedle, když mluví o liberalismu, přičemž to ruské otírání si huby o liberalismus nazval „nejstrašnějším blábolením“.
„Liberalismus žije. A vede se mu dobře. To právě on přináší prosperitu v měřítku, jaké bylo pro předchozí generace nepředstavitelné,“ řekl Johnson.
„Je to kvůli tomu, že společnost, která je jako celek nevázaná a inkluzivní a s otevřenou myslí, je nejlepší místem, kde se dá začít s podnikáním. Taková bude nejbezpečnějším místem pro investice. Taková bude nejlepším místem k založení rodiny. Taková bude nejlepším místem k životu,“ hájil Johnson své.
„A samozřejmě, že nemůže existovat lepší příklad triumfu liberálních hodnot než Británie dneška.“
Johnson tvrdil, že zvláště pak hodnoty Londýna, „které dnes už nedefinují jen tuto metropoli, nýbrž celou Británii, kdy ostatní velkoměsta se musela uchýlit k tomu, aby ducha této metropole napodobovala, ba dokonce i překonávala, s tou jeho mladistvostí, diverzitou, energičností, technickou zběhlostí a s otevřeností myslí.“
Zůstávat v Evropské unii, poukazoval, by bylo zradou těchto hodnot, jelikož EU „začala závažně podvracet tyto základní charakteristiky liberální demokracie: že lidé by měli mít tu moc při volbách vyměnit ty, co tvoří zákony. Něco takového činí systém EU nemožným.“
Kdyby se nepovedl Brexit 31. října – tj. ve třetí konečný termín k opuštění EU, který lid dostal – tak by to „zvýšilo riziko, že EU začne požadovat další referendum, než naplníme to první,“ a to by byl pak „výsměch demokracii,“ argumentoval Johnson.
„To pak budeme vypadat jako kterákoliv jiná oligarchie nebo monarchie – a takových příkladů pak máme po celém světě, kdy proběhlo lidové hlasování a nominálně se jako s lidem poradili, ale nikdo se na to ani nepodíval, protože tam pak záhadně zůstává u kormidla pořád stejná posádka, stejně jako se to děje v Moskvě,“ uzavřel to takovýmto protiúderem proti ruskému vůdci.
„Pokud si chceme uchovat liberální hodnoty, tak musíme 31. října odejít a odejdeme.“
Christopher Furlong/Getty Images
JACK MONTGOMERY
1 Jul 2019