Britský ministr zahraničí Dominic Raab vyzval ve středu spojence v NATO, aby podpořili společné hodnoty tolerance a svobody projevu, v rámci přímého pokárání Turecka, které požaduje bojkot francouzského zboží, protože cítění muslimů bylo karikaturami uraženo.
Turecký prezident Tayyip Erdogan na Turky i širší muslimský svět naléhá, aby odmítali obchod s Francií, přičemž jej obviňuje z proti-islámské agendy. Británie, Francie a Turecko jsou všichni členové NATO.
Erdogan je jedním z několika vůdců muslimského světa rozhněvaných na Francii kvůli její reakci na brutální stětí hlavy učiteli Samuelu Patymu islamistickým teroristou.
Paty učil třídu o svobodě projevu, kdy studentům ukazoval karikatury Mohammeda vydané francouzským satirickým magazínem Charlie Hebdo, načež byl veřejně popraven.
Vraha krátce po tom zabití zastřelila policie a později byl identifikován jako v Moskvě narozený čečenský migrant Abdullakh Anzorov.
„Británie je po té ohavné vraždě Samuela Patyho solidární s Francií a s Francouzským lidem,“ uvedl Raab v prohlášení uvedeném Reuters. „Terorismus nemůže být nikdy ospravedlněn a neměl by být ospravedlňován.“
Raab naléhal na spojence v NATO a na širší mezinárodní komunitu, aby „se postavili bok po boku za základní hodnoty tolerance a svobody slova,“ s tvrzením, že nikdo by teroristům neměl poskytnout „dárek tím, že nás rozdělí.“
Francouzská vláda podporovaná svými občany vidí v tomto stětí útok na svobodu slova a prohlásila, že bude hájit právo vystavovat karikatury, kdy zpochybňuje předpokládané „právo“ islámu nebýt nikdy kritizován nebo zpochybňován.
Macron toho učitele prohlásil za hrdinu a slíbil boj s „islamistickým separatismem“ s tvrzením, že ten hrozí, že ve Francii převezme kontrolu nad určitými muslimskými komunitami.
Reakce na Patyho vraždu vyvolala v muslimských zemích široce rozšířený hněv, kdy došlo k anti-francouzským demonstracím a k volání po bojkotu stejně jako k přímým hrozbám vůči prezidentu Emmanuelu Macronovi, jak referoval Breitbart News.
V úterý vydalo francouzské ministerstvo zahraničí francouzským občanům v Indonésii, Bangladéši, Iráku a Mauretánii bezpečnostní varování, co jim radí, aby byli opatrní. Měli by se držet dál od všech protestů kvůli karikaturám a vyhýbat se všem veřejným shromážděním.
CHRISTIAN HARTMANN/POOL/AFP via Getty
28 Oct 2020