Britská vláda se pokusila vykroutit ze zjevného útoku na světovou pozici Ameriky Joe Bidena ve spojitosti s afghánským debaklem, kdy britský ministr obrany tvrdí, že ten komentář o lajdácké ‚supervelmoci‘ byl obecný a nikoliv konkrétní o USA.
Britský ministr obrany Ben Wallace se tento týden v rozhovoru s britským konzervativním magazínem The Spectator vyjadřoval o dnech zhroucení Západní přítomnosti v Afghánistánu a o tom, co to znamená pro budoucnost britské vojenské strategie. Wallace na základě faktů dokládal, že „Británie už není supervelmocí,“ což je skutečností už od Druhé světové války, kdy Británie obětovala své impérium, a pak přešel k rozšíření svých postřehů i na Spojené státy.
„Myslím, že se to opravdu týká toho, co je definice globální supervelmoci, supervelmoc, která není ochotna na něčem lpět, už také nejspíš není supervelmocí,“ řekl ministr.
Komentář zdvihal obočí, když se to vykládalo, že spojenci Spojených států po Kábulském debaklu přehodnocují jejich globální vůdcovství. Britské noviny Daily Mail ve čtvrtek tvrdily, že nejmenované figury z obrany Britské vlády se pustily do vysvětlování, že Wallace nemluvil o Americe, nýbrž že spíše mluvil šířeji o samotném Západu.
Další anonymní člověk citovaný těmito novinami tvrdil, že Wallace si pořád myslí, že USA zůstávají supervelmocí i přes o mnohém vypovídající události posledních týdnů.
Ovšem vzhledem odhadům nejinformovanějších, bychom měli vyvozovat, že jedinou globální supervelmocí jsou Spojené státy, takže není jasné, o kom jiném by mohl ministr Wallace případně mluvit.
Ať už Wallacovi unikl komentář, o tom, co opravdu cítil, nebo byl prostě špatně interpretován, jak tvrdí jeho anonymní příznivci, zůstává skutečností, že nebude mezi vrcholnými britskými politiky sám, kdy i jiní spěšně přehodnotili základní východiska pohledu na Spojené státy za prezidenta Bidena jako na spojence.
A tudíž otevřeně vznášeli poznámky o způsobilosti Joe Bidena, aby byl prezidentem, takže mezi Westminsterem a Washingtonem se rozpoutala drobná válka slov, když příznivci prezidenta Británii varovali, že „je rozhněvaný“.
Architekt Brexitu, který se změnil na politického komentátora, Nigel Farage, za sebe poukázal, že míra zklamání a nedůvěry v Británii je taková, že i když bývala celé století nejbližším vojenským spojencem Ameriky, tak se teď už k USA v žádné válce nepřidá, dokud bude Biden prezidentem.
Další si všímají ironie toho, jak se ten domeček z karet hroutí, když Amerika utrpěla takové pokoření od Talibánu v éře řečí Joe Bidena, jak „je Amerika zpět,“ zatímco jejich vojenská aliance během Trumpovy éry sílila, i když bylo slušností říkat, že jeho řeči vztahy se spojenci poškozují.
Getty Images
2 Sep 2021