Vůdčí europarlamentář Guy Verhofstadt říká, že Britové podpořili Brexit jen, aby potvrdili své právo být stupidní, a že mládež zemi dovede zpět do EU.
Bývalý belgický premiér, citujíc ruského spisovatele z 19. století Fjodora Dostojevského, začal svoji litanii pro proti-brexitové noviny The New European shrnujícím hodnocením Brexitu jako výsledku touhy lidu „mít právo toužit po tom, co je nesmírně stupidní,“ a ne jen, „co je inteligentní,“ kterým vysvětlil hlasování za odchod, čímž asi Brexiteery nepřesvědčí, aby se z nich stali loajalisté k EU, aby se tak jejich inteligencí neopovrhovalo:
„Je to jen tak,“ psal Dostojevskij, „a pouze tak, že člověk může úmyslně a vědomě toužit udělat něco, co je vyloženě škodlivé, dokonce stupidní, i nesmírně stupidní, a je to tak: má právo toužit po tom, co je i nesmírně stupidní a není povinen toužit jen po tom, co je inteligentní.“
Pro mě je tím Brexit.
Verhostadt se uchýlil k tvrzení, že „Nikdo při smyslech,“ si nikdy opravdu nemyslel, že opuštění Evropy „ by mohlo být konstruktivní věcí,“ nicméně tak se Britský lid rozhodl, aby „zase potvrdil své právo udělat něco grandiózně sebepoškozujícího a destruktivního,“ nejspíš z vyloženého krvavě masochistického pominutí smyslů.
Tento Belgičan varoval, že „ruské vměšování do toho by nás mělo všechny znepokojovat a namyšlení Číňané teď na demokracii pohlížejí tak opovržlivě jako nikdy předtím,“ čímž ale jemně obchází to, že i tak vůdčí vlády EU, jako německá, posilují ruskou vládu uzavíráním dohod o odběru plynu na úkor spojenců i způsob, jakým se Brusel dvoří Čínské komunistické straně kvůli investičnímu paktu, a naznačil, že Brexitová Británie se ocitne v geopolitickém protivětru jako samostatná demokracie.
Avšak předpověděl, že loajalisté EU už velice pevně uchopili mysl britské mládeže, takže Brusel Spojené království znovu pohltí.
„Nikdo do věku 22 let neměl do toho strašlivého rozhodnutí realizovaného tento týden co mluvit,“ stěžoval si 67letý Verhofstadt.
„Ti, co byli v době referenda dost staří, v převážné většině hlasovali za setrvání. Ať se dál bude dít cokoliv, tak tato mladá generace rozhodne o své budoucnosti sama. A v určitém okamžiku, tak či onak, si najdou cestu zpět do evropské rodiny,“ pronesl svůj závěr.
NICOLAS MAETERLINCK/AFP/Getty Images
2 Jan 2021