Po oznámení univerzitní knihovny, že mají v úmyslu „dekolonizovat a diverzifikovat“ svoji kolekci knih, aby se podvolili hnutí – Na černých životech záleží, tak Nigel Farage varoval, že „začalo pálení knih.“
V pátek sdělila Royal Holloway, tj. knihovna University of London, že ve snaze bojovat se „strukturálním rasismem“ v britské společnosti odstraní ze svých sbírek určité tituly a omlouvá se, že to neudělala dříve.
„Nastal čas, abychom v tom zaujali svoji roli a uznali, že musíme v boji se systematickým rasismem a na podporu komunit z černých a menšinových etnik dělat více. S tímto úmyslem jsme vytvořili seznam zdrojů, abychom pomohli pochopit boj proti rasismu,“ uvedla Royal Holloway.
„Ale víme, že bychom toho mohli udělat daleko více. V průběhu těchto akcí budeme zveřejňovat údaje o krocích, které k dekolonizaci a k zajištění diverzity svých sbírek, budeme přijímat, aby naše služby byly inkluzivnější a bojovaly s rasismem a s diskriminací. Nastal čas pro skutečnou, trvalou změnu,“ dodala knihovna.
Nigel Farage v reakci na tyto cenzurní aktivity Knihovny řekl: „Pálení knih už začalo. Tento fanatismus je velice nebezpečný.“
Ke kroku knihovny Royal Holloway Library dochází uprostřed volání po čistkách soch, knih, filmů a televizních programů, které jsou považovány za urážlivé k citlivosti moderních levičáků.
I v Americe veřejně financované mediální organizace jako Národní veřejné rádio (NPR) vyzvaly občanstvo Spojených států, aby se pustilo do „dekolonizace svých knihoven“ (i doma).
Tento vysílač prohlásil, že „bílé hlasy v tom, co bylo považováno za kánon věků, dominovaly,“ s dodatkem, že ta tzv. dekolonizace knihoven je „o aktivním odporu a o vyřazování kolonialistických myšlenek z výkladu věcí, vyprávění příběhů a historie a z literatury, které tak dlouho zamořovaly americkou duši.“
I přes vyhlášený záměr levicových radikálů bojovat proti „rasismu“ a „fašismu,“ lze takovéto pálení knih spíše spojovat s Německem pod vládou Hitlerovy Národně socialistické strany pracujících.
V roce 2011 uvedly německé noviny Deutsche Welle, že šílenství s pálením knih ve Třetí říši opět vedli studentští aktivisté, dodal ale, že „Studenti se nemuseli obávat odporu: Zaměstnanci knihoven a mnoho profesorů se k tomu vyprazdňování svých kolekcí přidalo, i když s ním nesouhlasilo.“
14 Jun 2020