Právní komise navrhla změny v britských zákonech o nenávistné mluvě, podle kterých by karikatury Charlie Hebdo s islámským prorokem byly zakázány, čemuž se říká „skotský zákon o nenávistných zločinech na steroidech.“
Navržená reforma nenávistné mluvy od Právní komise, tj. nevoleného orgánu právníků z Anglie a Walesu, by v reakci na islamistický teror ve Francii přinesla vládní zákaz šíření „pobuřujících karikatur“.
533stránková zpráva zároveň tvrdí, že současné restrikce na nenávistnou mluvu ve Velké Británii dostatečně trestají ty, kdo šíří „islamofobní karikatury,“ s tvrzením, že ač už mohou být stíhatelné podle paragrafu 127(1) Komunikačního zákona 2003, tak s sebou nenesou stejnou závažnosti nebo řazení jako přečiny podněcování. Neodráží se v nich hluboké poškození, které přináší, což není to, že je to urážlivé, nýbrž to, že to podněcuje nenávist.“
Právní komise řekla, že zločiny „podněcování nenávisti“ porušují Zákon o veřejném pořádku 1986 a mělo by se s nimi jít dále, než jako by to byl jen napsaný materiál, což znamená, že redaktoři novin a časopisů by mohli za publikaci takovýchto „pobuřujících obrázků“ jít na sedm let do vězení.
Tato konzultace rovněž protlačuje nápad na právní ochranu „filosofického vyznání,“ kdy Komise poukazuje na humanismus jako na potenciálně chráněnou ideologii – tedy ironicky na to, z čeho vyplývá dlouho se táhnoucí tradice humanistů odporujících zákonům o rouhání.
Právní komise se uchýlila i k volání po rozšíření tzv. chráněných tříd, kdy říká, že útoky na skupiny, jako jsou imigranti, žadatelé o azyl, oblékající se za jiné pohlaví, sexuální pracovníci, asexuálové a ženy by se měly přidat na seznam „nenávistných zločinů.“
Tato skupina tvrdí, že „celý smysl zákona o nenávistných zločinech je výchova veřejnosti“ a tudíž by kriminalizace misogynů posloužila jako připomínka pro britskou veřejnost, že „negativní přístupy k ženám nejsou akceptovatelné.“
Sloupkařka pro Spectator Joanna Williams napsala: „Tato konzultace je prodchnutá opovržením k britské veřejnosti: buď jsme nenávistní a potřebujeme převychovat, nebo ubozí a potřebujeme ochranu.“
Profesor práva na Swansea University Andrew Tettenborn návrhy Komise popsal jako „Skotský zákon o nenávistné mluvě na steroidech.“
„No, musíme Právní komisi kolektivně, mírně a jasně říci, že se mohou jít vycpat. Nepřátelé svobody krouží jak supi nad mršinou antilopy – a zrovna teď jsme ta antilopa,“ řekl kampanista za Brexit Darren Grimes.
Francouzský prezident Emmanuel Macron v protikladu k přístupu přijatém Právní komisi po stětí francouzského učitele Samuela Patyho čečenským žadatelem o azyl za předvedení karikatur muslimského proroka Mohammeda ze satirického magazínu Charlie Hebdo při výuce o svobodě slova vystoupil na obranu svobody slova a Osvíceneckých hodnot.
Prezident Macron rovněž zaujal tvrdší postoj k radikálnímu islamistickému extremismu a vyzval islamisty, kteří nezvládají dodržování francouzských hodnot, aby zemi opustili.
„Ti lidé, kteří smýšlejí takto, by raději měli jít někam jinam, ale ne být na francouzské půdě,“ řekl Macron.
Velká Británie má na rozdíl od Spojených států už zavedená přísná omezení na svobodu projevu, kdy kriminalizuje tzv. „nenávistnou mluvu“ a eviduje tisíce tzv. ‚nenávistných incidentů nedosahujících závažnosti trestného činu,‘ včetně příspěvků na sociální média.
Policie Anglie a Walesu eviduje asi 87 000 ‚nikoliv trestných nenávistných incidentů‘ ve stejné databázi, v níž zaznamenává skutečné zločiny, což znamená, že takové „přečiny“ jsou vedeny v trestním rejstříku, ač takový člověk se nedopustil skutečného trestného činu.
Policie vyzvala britskou veřejnost, aby je informovala, pokud si myslí, že jejich spoluobčané pronáší „urážlivé či poškozující komentáře na internetu, osobně nebo písemně.“
Výzkumný ředitel Unie svobody projevu Dr. Radomír Tylecote píšící proti dalším restrikcím navrhovaným Právní komisí uvedl: „Jedním z příznaků totalitní společnosti je to, že státní nařízení se rozšiřují do všech koutů a škvír životů lidí a rozrušují rozlišitelnost mezi soukromým a veřejným.“
„Che právní komise tohle? Postavit děti proti rodičům, manžele proti manželkám a to vše ve jménu posílení sociální soudržnosti?“
Uchýlil se k citaci výpovědi ženy, jenž vyrostla za komunismu v Sovětském svazu, která řekla: „Vychovávali nás, abychom drželi hubu. ‚Dostaneš se do průšvihu, když budeš takto mluvit‘ – říkali lidé neustále dětem. Prožívali jsme životy ve strachu mluvit. Máma říkávala, že každý další člověk je donašeč. Měli jsme strach ze svých sousedů a zvláště z policie.“
14 Nov 2020
Ten zmiňovaný skotský zákon o nenávistné mluvě: