Čtvrtek, 18 dubna, 2024
Home Nezařazené Brusel prodává Islandu předražené hrnce (Budiž Euro! 29/2013)

Brusel prodává Islandu předražené hrnce (Budiž Euro! 29/2013)

Islandský premiér byl na předváděcí akci. Řekové snižují daň, Fitch snižuje rating. Buduje se umělecké dílo.

“Tento vynikající titanový hrnec s tajnou složkou se dá koupit jen tady a teď!” V posledních týdnech zprávy o praktikách prodejců na předváděcích akcích naplňují české i slovenské média. Ne každý si však uvědomí, že podobný styl práce je i v politice. Nejen při volebních kampaních, kde nám politici nabízejí předražené nefunkční šmejdy, ale i mezi politiky samotnými. Například nová islandská vláda se již vícekrát vyjádřila, že o členství v EU nemá zájem. Komise však neustále nezapomíná připomínat, že nabídka je stále platná, ale nebude na stole donekonečna. “Hodiny tikají. Je v zájmu všech, abyste se rozhodli co nejdříve. “

Posuzovaný odchod Británie se propírá už nějakou tu chvíli. Nyní na něm můžete vydělat. Londýnský think tank The Institute of Economic Affairs vyhlásil soutěž o vypracování nejlepšího plánu na britský exit. Odměnou je 100 000 eur. Porotě předsedá bývalý ministr financí baron Lawson, který se netají podporou britskému odjezdu.

Na Pyrenejském poloostrově se situace vyostřuje v Lisabonu i Madridu. Portugalský premiér považoval vládní krizi za zažehnáno, ale z omylu ho vyvedl prezident. Ten požaduje celoparlamentní dohodu mezi opozicí a koalicí a po návratu Portugalska na trhy chce vyhlásit předčasné volby. To do země vneslo novou nejistotu a úrokový výnos portugalských dluhopisů vyletěl nazad ke sedmi procentům. Jeho soused španělský premiér Rajoy nadále čelí tlaku obvinění za údajné tajné přijímání peněz. Rezignovat nehodlá.

Možná bys to měl rozmyslet, na postu premiéra bude ještě horko. Eurostat zveřejnil výsledky vývoje cen nemovitostí v Evropě. Několikaletý propad cen ve Španělsku nezpomaluje, spíše naopak. V prvním kvartále 2013 se ceny nemovitostí ve Španělsku propadly medzikvarátalne o 5,1% a meziročně o závratných 12,8%, což je nejhorší výsledek v EU. Následuje Portugalsko s 7,3% propadem a Nizozemsko s 7,2% poklesem cen. Od počátku krize se ceny propadly o zhruba 40% a španělské banky se mohou připravit na další odpisy ztrát na hypotékách.

Za španělské banky jsme se již našimi penězi zaručily, ale místní politici stále hledají způsob, jak přenést odpovědnost za své vlastní špatné kroky na někoho jiného. ECB s její téměř neomezenou zásobou peněz se zdá být ideální cíl. Proto se Španělé stále intenzivněji přidávají k tlaku proti německé linii v ECB se snahou změnit politiku ECB. Centrální banka by podle jejich představ měla sloužit jako věřitel poslední instance pro vlády, podle hesla “co my utratíme, to nám vy půjčíte.”

Utratit to mohou například na dálnice. Španělsko s 27% nezaměstnaností má nejdelší dálniční síť v Evropě a třetí nejdelší na světě. Dobrá infrastruktura zdá se není lékem na ekonomické problémy. Hlavně pokud je předražená – vždyť eurofondy jsou zdarma. Podle zjišťování Evropského účetního dvora je kilometr španělské dálnice postavený dvakrát dražší než kilometr německé. Auditoři zkritizovali nejen Španělů, ale celý systém financování dálnic z eurofondů, který financuje například výstavbu dálnic tam, kde stačí motorové cesty. Reálný provoz na 14 z 19 zkoumaných projektů v členských státech byla nižší než odhad. “Z eurofondů by se měly dálnice financovat pouze tam, kde je zjevná potřeba.”

Věci se hýbou v Řecku. Vláda s odřenýma ušima schválila důležitý zákon , který posunul 25 000 státních zaměstnanců do transferového režimu, který může znamenat i jejich propuštění. Bude to pro ně nepříjemné, ale ne pro všechny. Například balík odstupného pro necelých 2700 propuštěných pracovníků veřejnoprávní TV má hodnotu 80 milionů eur což je téměř 30 tisíc eur na jednoho. Číslo 25 000 se zdá velké, ale při 700 000 členné veřejné správě to jsou necelé 4% všech státních zaměstnanců. Horší to vypadá v soukromém sektoru . Tam se ztrácí 1000 pracovních míst denně. Od začátku krize zaniklo 160 000 podniků a letos čeká podnikatelská smrt zhruba dalších 60 000.

Řecku prý chybí 10 miliard eur, což oficiální zdroje popřely. Prý jim chybí jen 4,6 miliardy a i to až na konci roku 2014. Tehdy se má prý Řecko vrátit na trhy. Řecká vláda si pomaličku začíná uvědomovat, že kompletní likvidace soukromého sektoru zvýšením daní asi nebude to pravé ořechové. Proto poprvé od začátku krize snížila daň , konkrétně DPH na restaurační služby a to rovnou z 23% na 13%. Zatím prý “na zkoušku.”

Agentura Fitch také snižovala ratingy, nejprve Francii a krátce na to i dočasnému eurovalu (EFSF). Francouzi mají jiné zábavy, než sledovat nějaké ratingy. Jejich úřady zakázaly registrace některých modelů Mercedesu. Jak jsme nedávno informoval i, ten odmítl respektovat rozkaz Bruselu používat jinou náplň do klimatizace jako dosud, protože ji považuje za nebezpečnou.

Tento týden jsme spustili mini-kampaň Šetřit se už nedá! , kde pomáháme slovenské vládě hledat úspory. Podobná by se sešla i na evropské úrovni. Například diplomatický sbor EU si letos polepší o23 milionů eur . Výdaje Evropského parlamentu mají podle návrhu rozpočtu na rok 2014 stoupnout o 1,7% , výdaje na platy poslanců a úředníků parlamentu mají stoupnout o 4,4%. Zdroje pro evropské politické strany narostou o 9% na 100 milionů eur.

Nejkurióznější je výdaj 1,85 milionu eur na vybudování instalace v Domě evropské historie. Ta bude sestávat ze železné klece, do které budou pověšené kufry, televizory, a další věci ze smetiště symbolizující evropskou historii. Celkové náklady na vytvoření a vybavení tohoto muzea “evropské identity” sloužícího k propagaci EU a práce europoslanců dosáhne 95 milionů eur .

Za cenu té instalace by se dalo koupit zhruba 84 nových mercedesů. Is jejich proti-evropskou klimatizací.

Martin Vlachynský vyšlo na eurokriza.sk

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
11
0
Would love your thoughts, please comment.x