Free Porn
Pátek, 21 června, 2024
Home Nezařazené Bude Nigel Farage v britských volbách „dosazovatelem králů“?

Bude Nigel Farage v britských volbách „dosazovatelem králů“?

„Kdyby volby mohly něco změnit, tak už jsou dávno zakázané.“ Emma Goldman, rusko-americká anarchistka

Nejdříve byly v Británii dvě, pak tři, a teď už tam jsou čtyři hlavní politické strany. Není tedy divu, že je čím dál těžší a těžší udělat předpověď britských voleb.

Graf – Centro-pravicoví Konzervativci a centro-levicoví Labouristi politickému prostředí sice dominují, ale ‚systém‘ 2 stran byl zpochybněn

Vysvětlivky: Political position (Politické zařazení); Party leader – (Vůdce strany); Famous leader (Slavný vůdce); Position on key themes (Postoj ke klíčovým otázkám); Harsh austerity – (Tvrdá úspornost); Tax hikes (Daňové zvýhodňování); EU; Scotland autonomy – (Autonomie Skotsku)

Ty dvě „staré“ strany jsou obě daleko od svých historických úrovní podpory a s každými novými všeobecnými volbami se na scénu více derou ustrčení nováčci. Liberální demokraté se zatím samozřejmě ještě drží, ale jejich vzestup v roce 2010 způsobil parlamentní pat.

Tentokrát to vypadá, že kvůli skotským volbám by Skotská národní strana mohla vyhrát 41 nových mandátů navíc, zatímco Toryové o 19 přijdou, Labouristům jich přibyde 15 a Liberální demokraté přijdou o 32.

Tím zůstanou hlavní strany celé míle daleko od 326 křesel potřebných k postavení většinové vlády – ale ještě více zmatku do toho vnáší fakt, že i pravděpodobné koalice nebudou na většinu stačit.

Tories 283 + LDP 24 = 305
nebo
Labour + SNP = 271 +47 = 318

Je k dispozici ještě dalších 19 mandátů, ty jsou ale roztroušeny do spousty dalších mezi tím.

Graf – Pravděpodobnosti vítězství různých stran a koalic


Zdroj: FiveThirtyEight

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

 

Do 7. května se toho může stát ještě spousta, ale volební pravidlo „ten první bere vše“ zavedené v Británii do toho vnáší změny, takže celková procenta se těžko promítnou do změn v celkových výsledcích. Všimněte si, že strana UKIP s 23% voličskou podporou by mohla získat jeden nebo dva mandáty, zatímco Liberální demokraté s daleko méně hlasy (8%) jich asi dostanou 18. Není divu, že se ozývají hlasy za nový volební zákon v Británii!

Existuje tendence vést volby na základě konceptu „je to o ekonomice, tupci.“ To má ale své potenciální háčky… V Británii mluví o efektu roku 1945 – kdy Toryové s Churchillem v čele vyhráli válku, ale (přesto, že odvedli všechnu tu tvrdou práci) v roce 1945 vypadli z úřadu.

Podobně Toryové teď vedou nebezpečnou kampaň apelující na voliče: „Nedovolte Labouristům zruinovat ekonomiku.“

Koalice Toryů a Liberálů stabilizovala Británii, ale současný deficit na běžném účtu země se vymkl kontrole, což znamená, že to zlepšení je v podstatě na půjčku. Ty strany ale i tak poukazují na nárůst pracovních míst, pomaličku rostoucí platy a relativní britské zlepšení HDP.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Labour Party se se svou rétorikou vrátila zpět do 70. let a bojuje za redistribuci bohatství, daně z bohatství a všechny ty politiky ze staré školy, které tak dominovaly v éře vele-podniků, vele-daní a nulového růstu s pře-odborovatělým pracovním trhem. To je strategie poukazující na svět s nulovým růstem – a opět hájící redistribuci místo cesty k novému růstu.

Ovšem platforma Labouristů se zaměřuje na ty ohavně narůstající extrémy v nerovnosti, které jsou důsledkem agresivní monetární politiky s nízkými úrokovými sazbami, a tudíž s podporou pro těch 20% ekonomiky, která sestává převážně z veřejně obchodovatelných akciovek a z bank. Mezi tím 80% ekonomiky – malé a střední podniky a lidé se středními a nízkými příjmy – jsou na tom hůře, než kdy jindy.

Myslím, že tyto volby budou rozhodnuty na základě dvou faktorů: Nerovnost a to, kolik 7. května získá mandátů UKIP.

Ekonomická čísla Británie mohou sice vypadat na povrchu pěkně, ale s tou nerovností je těžké se vypořádat, jelikož těch 80% od vypuknutí krize nejvíc ztratilo. Problémem Toryů je, že k těm 80% patří i střední třída, tj. voliči, na které jsou politicky zavěšení. A ti mají pocit, že je podrazili a (jsem si jist), že cítí i frustraci z absence změny a naděje. To činí z UKIP zajímavou alternativu. Jsou pro mnohé z takových voličů „stranou protestu“.


Přinese touha protestovat proti současnému establišmentu UKIP Nigela Farage posílení jeho mandátu v nadcházejících volbách?

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Z Francie a Španělska víme, jak si strany považované za „extremistické“ nejdříve vedou v průzkumech relativně chabě, ale lidé se pak v projevování svých skutečných politických názorů stávají za plentou u volební urny přeci jen smělejší.

Volební výpočetní tabulky naznačují, že s 20% hlasů celonárodně by UKIP mohla získat osm křesel (v posledních dvou letech byla v průzkumech několikrát přes 20%); a 24% by mohlo vynést i 46 mandátů.

Nakonec se potřebujeme vyrovnat i se slonem v obýváku, kterým je to, že tyhle britské všeobecné volby poslouží jako bod obratu, který v Británii povede k referendu o Evropské unii. Odchod Británie z EU je pro její budoucnost tou největší hrozbou a je daleko významnější než to, zda zažijeme Grexit nebo ne.

Británie je i „kotvou“ pro nejliberálnější země Evropy – určitě pro Dánsko, Švédsko a Holandsko. My všichni spoléháme na Británii, že se tomu postaví, když Brusel (a často i Středomořský klub) začne být příliš aktivní v „předkládání“ plateb pro evropské daňové poplatníky. Kdyby EU ztratila Británii, tak nejenže by jí začalo chybět usměrnění, ale také by se vytvořila potřeba, aby se úplně předefinoval obrovitý evropský finanční průmysl.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

V britských volbách se bude zrcadlit mnoho jiných voleb po celé Evropě (po vypuknutí krize) s jejich soustředěním na nerovnost a potřebu politického protestu. To by mohlo vyvolat ohromné pohyby politických mandátů… Předpovídám, že protestní hlasy pro Skotskou národní stranu a pro UKIP se ukáží být daleko četnější, než jak naznačovaly poslední průzkumy.

To by mohlo vést k pravděpodobné koalici Toryů s Liberálními demokraty s podporou UKIP. S podporou UKIP v roce 2016 přijde britské referendum o EU. To otevře brány pekla, jelikož pak bude muset EU bojovat o život všemi svými triky s potenciálními dopady řeckého Grexitu, britského Brexitu a úniku od možnosti tisknout peníze QE-exitu.

Ať dojde 7. května k čemukoliv, Británie kráčí k dramatické změně svého politického spektra. Vzdaluje se od dvouvrstvého systému a blíží se spíš k hlasování pro EU nebo proti.

To bude znamenat, že pokud nechcete „žádnou změnu“, tak máte nejvyšší čas postavit volby do ilegality.

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Zdroj: zerohedge.com

Čtěte také:

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
73
0
Would love your thoughts, please comment.x