(commons.wikimedia.org)
Digitální platební služby jsou sužované stejnými problémy jako tradiční banky a platební procesory, zejména protože těží ze zamezování přístupu na základě vládních regulací a mohou realizovat neblahou politiku vůči spotřebitelům. Vezměme si například PayPal. Jejich podmínky zakazují využití služeb ke koupi či prodeji střelných zbraní, jejich součástí nebo příslušenství. Mnohým jedincům, kteří službu využili pro prodej dílů střelných zbraní, byly PayPalem jejich účty zmrazeny nebo uzavřeny. Podobné věci zažily sklady zbraní, někdy na žádost bankovních regulačních orgánů.
V prostřední volného trhu by odmítnutí PayPalu provést transakce spojené se střelnými zbraněmi vedlo k tuctům či stovkám nových firem objevujících se jako konkurence. I kdyby PayPal povolil transakce spojené se zbraněmi, neměl by přeci pořád stovky konkurentů? Volný trh ale neexistuje, pouze vládou vysoce regulované kontrolované trhy. Množství zákonů a regulací, kterým musí vyhovět ten, kdo chce rozjet byznys s peněžními službami, by zamotalo hlavu mrtvému. Tato právní a regulační spletitost umožní prvním firmám, které takové překážky přemohou, aby si zbudovaly pozici v rámci právně privilegovaného oligopolu a lehce odrazily konkurenci.
Případy tohoto typu budou přibývat, zvláště když se vlády snaží vést válku proti hotovosti. Pokud bude hotovost eliminována a elektronické systémy se stanou jedinou možností, jak může kdokoli za cokoli platit, stačí trocha malého tlaku na operátory platebních systémů, aby přestali provádět platby za X a Y, … a zde prosím si můžete dále kupovat to a ono. Čím jsou peníze v bance, když za ně nekoupíte to, co chcete? V podstatě mohou vlády vydávat různý tlak na platební systémy a jen monitorovat transakce tak jak probíhají, automaticky odmítajíc platby za nežádoucí zboží nebo platby firmám, které chtějí trestat.
Pokud se vám to nezdá, nemáte na vybranou, protože hotovost bude zakázaná. Vaše peníze budou zamčené v bankovním systému a nebudete si je moct vybrat. Jediným způsobem, aby pro vás existovaly, bude nakoupit si nějaký druh hmotného zboží a doufat, že ho vyměníte za něco, co potřebujete.
Tím se dostáváme ke konečnému problému s digitálními měnami – že neumožňují anonymitu. Každá transakce provedená elektronicky může být vystopovaná a sledovaná. Pokud každá vaše koupě bude elektronická, celou historii nákupů ponecháváte pečlivému dohledu. Organizace, které si dělají ambice na umožnění anonymity u elektronických transakcí, mohou skončit přinucené poskytovat vládě tajně přístup nebo zcela končící činnost. Vlády vedou válku proti hotovosti především za účelem možnosti vystopovat finanční transakce. Údajné argumenty pro zátah proti hotovosti jsou boj proti terorismu, prodeji drog, obchodu s lidmi a dalším kriminálním aktivitám. Skutečným důvodem je, že možnost vystopování a dohledu nad všemi platbami a příjmy usnadní efektivní výběr daní a monitorování chování pro vládu nežádoucího.
Zatímco digitální měny a platby mohou být užitečnými doplňky měnového systému, spoléhání se výhradně na ně je zpátečnické. Schopnost vlád a bank vynucovat si svá nařízení spotřebitelům se dramaticky zvýší. Spíše než spotřebitelům vyhovovat, přesun k celo-digitálnímu měnovému systému dá zelenou ještě mocnější a represivnější vládě.
Zdroj: http://mengercenter.org/the-future-of-banking-the-dangers-of-electronic-currency/