(commons.wikimedia.org)
Žijeme ve světě, ve kterém se stále více věcí odehrává v elektronické podobě. Je možno všechno oblečení koupit online, všechny knihy, všechno jídlo a nechat si to přivést. Online komunikace nám umožňuje navázat spojení skoro s každým na zemi, kdekoli, kdykoli. Kdo usnul před 30 lety, podiví se, jak jsou věci jiné. A v oblasti plateb taktéž. Miliony lidí nyní operují s bankovním účtem online, přeposílají peníze mezi účty a vyplácejí kreditní karty. Platební poskytovatelé jako PayPal jsou obchodníky stále více využíváni. Hotovost se nahrazuje kreditními a debetními kartami, které samotné začínají být nahrazovány novými digitálními měnami a platebními systémy jako Bitcoin, Samsung Pay a Apple Pay. Svět, v němž je vše převáděno digitálně, možná není daleko. Okusí spotřebitelé díky této digitální revoluci snový svět, nebo nekonečnou noční můru?
Digitální měny, elektronické platby a online finanční služby měnovými, finančními a bankovními systémy zcela otáčí. Ale navzdory všem výhodám nastalým díky digitální revoluci je zde však pár stinných stránek. Nejjasnější je, že je vše závislé na elektřině. Jeden větší hurikán, odstřihujíc od elektřiny, letní výpadek, nebo útok hackera na elektrické vedení může obchod zastavit. S hotovostí jsou transakce stále možné. S digitální měnou je civilizace v koncích, než se energie obnoví. Pouze si představme New York bez elektřiny a bez možnosti si cokoli koupit či prodat. Nebude to pěkné. Ale takové podmínky doufejme budou ojedinělé. Rýsují se jiné, závažnější problémy, s digitálními měnami a platbami.
S měnami jako Bitcoin je problém, že jsou vytvořeny z ničeho. Jeden bitcoin představuje úspěšné zkompletování kryptografické skládačky, ale pouze to znamená, že nějaká počítačová síla byla spotřebována, aby vytvořila určitý elektronický život. To je vše, pouhá řada jedniček a nul. Na Bitcoinu není nic hmotné a pokud ztratíme hard disk se svými bitcoiny, jsou navždy ztraceny. Peníze se vyvinuly z nějakého důvodu, byla to věc sloužící jako peníze, nicméně nějak využitelná. Zlato a stříbro se mohlo přeměnit ve šperky, krávy a kozy se daly sníst, cigarety kouřit. I papírové peníze lze použít jako toaletní papír, papír na poznámky, spálit ho a mít z něho teplo. Peníze se nevytvořily, protože by někdo přišel s myšlenkou používat něco jako peníze, ale protože jedna ze stovek či tisíců vytoužených komodit měla tak obecný půvab, že mohla sloužit jako prostředek výměny. Peníze jsou spontánním výtvorem interakcí mezi spotřebiteli v rámci volného trhu, nikoli cosi vytvořené jedním subjektem.
Komoditní peníze také mají konečné limity, které se sice liší, ale nemohou být reprodukovány do nekonečna. Na rozdíl od digitální měny. Bitcoin má nyní limitované množství bitcoinů, které může vytvořit, ale kde je psáno, že se to v budoucnu nezmění, poté co vývojáři v komunitě Bitcoinu neodolají pokušení vytvořit více peněz, s vírou, že více peněz znamená větší bohatství? Jsme již svědky debaty, jak velký by měl řetězec být, a někteří vývojáři doufají, že se vytvoří nová odnož Bitcoinu s většími parametry řetězce. S digitální měnou jsme na milost tomu, kdo měnu vytváří či kontroluje, a doufáme, že nezneužijí svých možností jakožto měnové autority, aby veřejnost obírali vytvářením dalších měnových jednotek. Byl problém, když centrální banky tiskly víc peněz, než bylo kryto zlatem a stříbrem, nyní je problematické, že banky vytvářejí digitální bankovní bilance, které používají pro získání aktiv skrze kvantitativní uvolňování, a bude problematické, když v budoucí digitální měny budou manipulovány ve prospěch svých zřizovatelů na úkor všech ostatních. – konec 1/2
Zdroj: http://mengercenter.org/the-future-of-banking-the-dangers-of-electronic-currency/