Poprvé v historii držba bitcoinů některým národním státem překročila jeho zlaté rezervy a došlo k tomu v Bulharsku.
O této zemi panuje přesvědčení, že drží více než 200 000 bitcoinů, jejichž hodnota je teď asi 2 miliardy $, přičemž jejich 40 tunové zlaté rezervy mají cenu jen 1,8 miliardy $.
Čímž tedy poprvé v historii nějaký národní stát drží větší rezervy v bitcoinech než ve zlatě.
Je to podle tiskového prohlášení z května 2017, v němž Centrum prosazování zákona pro jihovýchodní Evropu (SELEC) v nadpisu oznámilo: „Bulharské úřady našly více než 200 000 bitcoinů v hodnotě přes 500 milionů USD.“ Dále uvedli:
„Bulharské úřady s podporou SELEC úspěšně dokončily společné vyšetřování…“
„Šlo o skupinu organizovaného zločinu skládající se z Bulharů s napojením na Bývalou jugoslávskou republiku Makedonii, Řeckou republiku, Rumunsko a Srbskou republiku.“
„Modus operadi spočíval ve využití naverbovaných zkorumpovaných celníků ve všech zapojených zemích s cílem infiltrovat počítačové systémy celní správy. Jakmile tento virus nainstalovali, tak pachatelé už snadno na dálku vyřídili spoustu transportů zboží tak, že v celním systému se objevily jako zkontrolované a propuštěné.“
„Bulharské úřady tedy udělaly prohlídky na více než 100 adresách, u spousty podezřelých a v mnoha vozidlech. Zabraly přitom spoustu peněz stejně jako mnoho techniky, komunikačních zařízení, počítačů, tabletů, bankovních dokumentů atd.“
Zjistilo se, že členové této skupiny organizovaného zločinu investovali peníze získané z těchto ilegálních aktivit do bitcoinů, kdy asi 200 000 jich ve virtuálním prostoru našli.
„Pro představu, hodnota bitcoinu se hodnotí sazbou 2354 USD. Pachatelé si bitcoiny vybrali jako způsob investování a spoření peněz, protože bitcoiny je dost těžké vypátrat a sledovat.“
Podrobnosti o tom, jak přesně ty bitcoiny objevili, neuvedli, ukázali ale obrázky zabavené hotovosti, kdy agentura prosazování zákona dále uváděla zabavenou „techniku, komunikační zařízení, počítače a tablety.“
Jaké druhy techniky nebo zařízení zabrali, není jasné, ale ve zprávě bylo velice přesné číslo 213 519 bitcoinů, což v té době bylo půl miliardy dolarů.
Současná cena těchto bitcoinů je ovšem více než 2 miliardy $. Co se týče zlatých rezerv, tak Bulharsko jich v současnosti má 40 400 kg zlata v hodnotě 1,8 miliardy $.
To tedy znamená, že bulharské bitcoinové rezervy mají vyšší hodnotu než jejich zlaté rezervy, k čemuž došlo poprvé na světě, takže mají dost unikátní podložení svých papírových peněz, ale vypadá to, že bulharská vláda se k tomu chová dost ostýchavě.
Bitcoin, jaký bitcoin?
Mezinárodní média o krypto-světě i další média se tohoto příběhu chytila až měsíce po tomto tiskovém prohlášení Evropské agentury prosazování zákona, která říkala, že s bulharskými úřady spolupracovala.
Na vrcholu krypto-cen v prosinci 2017 referoval Coindesk, že bulharské úřady zabraly 200 000 bitcoinů.
Vypadá to, že Coindesk se o tom dověděl od bulharských, cenami za investigativní žurnalistiku ověnčených novin Bivol, které referovaly na základě vyžádané informace týkající se těchto 200 000 bitcoinů v listopadu 2017.
„Ministerstvo vnitra odmítlo poskytnout veřejnou informaci a napsalo, že požadovaná data jsou konkrétní informací z vyšetřování trestního řízení – kdy vyšetřovaný případ spadá do působnosti Vyšetřovacího oddělení prokuratury,“ uvedl podle velice hrubého překladu Bivol.
Přesně den po článku v Coindesk místní bulharské médium Dnevnik hlásilo:
„Státní zastupitelství ty bitcoiny nezabralo při vyšetřování onoho kybernetického útoku proti celní správě v květnu. Sdělil nám to dnes vedoucí speciální prokuratury Ivan Geshev.“
Všechno to začalo být velice zajímavé poté, co Bivol projevil svoji frustraci nad zatajováním úřadů a vypustil satiricky sžíravou legrační pseudo-zprávu, že ty bitcoiny se prodaly v utajení, aby se jimi zaplatila nová letka vojenského letectva a prezident si spolu se svými úředníky z toho nadělili odměny.
Velice proslulý bitcoinista pak předvedl své úžasné výzkumné schopnosti, když v reakci na naši vlastní zprávu citoval tu aprílovou legrační pseudo-zprávu.
Co se v Bulharsku vlastně stalo?
Je už dávno známo, že realita je vždy poněkud zajímavější než jakákoliv fikce, kterou si kdokoliv dovede vymyslet. Takže, co se opravdu stalo, není moc jasné.
Tiskové prohlášení evropské Agentury prosazování zákona má velice hrdý a naprosto jednoznačný nadpis. Jasně říká, že bulharské úřady zabraly přes 200 000 bitcoinů.
Toto tiskové prohlášení je nadále vystavené a stále říká to samé bez jakékoliv korekce nebo dodatečného objasnění, i když už uběhly roky a přilákalo hodně pozornosti.
Dá se to vykládat, že si stojí za tím, co řekli. Ve výsledku to znamená, že Bulharský stát ty bitcoiny má, pokud neprokáže opak.
Prohlášení bulharské prokuratury je samozřejmě velice neuspokojivé, když neobjasňuje, co Evropská agentura prosazování zákona řekla, a nadále bez jakékoliv korekce říká, že ty bitcoiny našli.
Prosté popírání vůči veřejnosti z řad blockchainů samozřejmě nepomůže, vzhledem k tomu jako to u bitcoinů funguje. Protože maličká množství bitcoinů se dají vyřídit soukromě, když přesunete 1 BTC, tak nikdo opravdu nebude moci říct, že jste ho předali jinému vlastníkovi.
Když jde ale o takto obrovské sumy, tak už s těmi nemůžete hýbat tak snadno, protože to by pak už všichni viděli, že to děláte, a každý by přinejmenším s rozumnou pochybností viděl, že se tu mění ve velkém množství vlastnictví – a hledalo by se kdo je to a proč?
Když se má dát bitcoin do veřejného vyúčtování, tak by to mělo znamenat soukromí pro lidi a transparentnost pro vládce, boháče atd.
Kvůli tomu tedy asi nechtějí odhalit adresy s nimi, a také není vůbec jasné, jak ti šikovní hackeři ty bitcoiny získali.
K dalším vlastnostem bitcoinů patří, že můžete sledovat jeho pohyby od počátků krypto-časů. Takže jestli tu je nějaké nekalé jednání a Bulharsko je opravdu slušná evropská země, co s tím přijde na nějaké technické uzly vypořádání těchto obchodů, tak by to šlo nakonec nalézt v blockchainu.
Protože to za sebou zanechává navždy stopy, které může kdokoliv vyčíst. Takže pochybujeme, že zvolení představitelé by moli uloupit to, co prochází jedním z globálně nejtransparentnějších účtovacích řetězců, když jde o ohromné sumy.
Spíš je to tedy tak, jak říká ministerstvo vnitra, že probíhají soudní případy, žaloby, vyšetřování atd. Takže asi se dost správně rozhodli, že o této největší držbě v historii zatím mluvit nebudou.
Nicméně dokud uspokojivě neobjasní, proč Evropská agentura prosazování zákona řekla, co řekla, nebo neukáží v blockchainu, co se stalo, tak logicky my a všichni ostatní musíme dospět k závěru, že bulharská vláda ty coiny má a je první zemí na světě, jejíž coiny převyšují zlaté rezervy tohoto národního státu.
Copyrights Trustnodes.com
July 21, 2019 6:08 pm7
Zdroj: https://www.trustnodes.com/2019/07/21/bulgarias-bitcoin-holdings-surpass-their-gold-reserves
Redakční poznámka:
V současnosti zrovna probíhá aféra s hackerským uloupením veškerých dat finanční správy Bulharska, takže veškerá citlivá finanční data o všech lidech, rodinách a podnicích, včetně jejich důvěrné obchodní struktury využívají nějaké gangy.
Ten souboj mezi hackery a bulharským státem tedy trvá dál a není jisté, kdo má navrch. Nepochybně jde jen o špičku ledovce a Bulharsko v tom není samo, spíše jde o celosvětový jev.
Ta varování, že naše vlezlá finanční správa, která si uzurpuje data, jež jsou normálně předmětem obchodního tajemství, přes kontrolní hlášení, EET a jiné dary z nebes pro hackery, je nejenže předává gangu Agrofertu, nýbrž že je jen otázkou času, kdy se k nim propracují i jiné mafie, jsou vývojem v Bulharsku velice dobře ilustrovaná.