Free Porn
Úterý, 16 července, 2024
Home Nezařazené Burzy padají. Německo se chystá na řecký bankrot

Burzy padají. Německo se chystá na řecký bankrot

Berlín – Potíže v Evropě nabírají na obrátkách.

Spekulace, že Německo v tichosti připravuje plán B pro případ řeckého bankrotu a že třem největším francouzským bankám bude snížen rating hned o dva stupně, poslaly světové akcie dolů.

Burzy tak navázaly na ztráty z konce minulého týdne a euro výrazně oslabilo.

Na síle totiž nabírají obavy, že Řecko nedokáže dostát podmínkám nutným k výplatě v pořadí šesté dávky z pomoci 110 miliard eur z loňské záchrany.

Výplata je v kalendáři naplánována na září. Pokud k ní nedojde, Řecko by nemělo peníze na provoz nebo splátky věřitelům, a bylo by tak zřejmě nuceno vyhlásit bankrot ještě předtím, než se rozběhne druhý záchranný programschválený letos v červenci.

“Je to jakoby se Německo připravovalo na bankrot. Dostavuje se zoufalství,” řekl agentuře Bloomberg hlavní evropský ekonom Royal Bank of Scotland Jack Cailoux. “Německo může být na tahu první, připravovat se mohou i jiné země,” dodal.

Americký ministr financí Timothy Geithner přitom na v sobotu skončenéschůzce G7 evropské lídry vyzval, aby “ukázali, že mají dostatek politické vůle” k ukončení krize.

Řecká vláda minulý týden oznámila, že hospodářský pokles letos nečekaně zrychlil a místo původně odhadovaných 3,8 procenta se tak HDP letos propadne 5,3 procenta. Dodržení dohodnutých rozpočtových limitů to výrazně ztíží. To by ohrozilo šestou výplatu mezinárodní pomoci ve výši osmi miliard eur (dosud Řecko vyčerpalo 65 miliard eur).

Řecká vláda na to o víkendu reagovala novými úspornými opatřeními. O jeden plat přijdou nově všichni volení činitelé a na nemovitosti bude uvalena zvláštní dvouletá daň.

Evropě přitom rychle dochází čas. O druhém záchranném programu pro Řecko, který měl navázat na první záchranný plán, má totiž německý parlament hlasovat 29. září. Ostatní státy zjevně čekají, až jak hlasování dopadne tam.

Na trzích proto začíná nabývat na síle dojem, že po porážce ve všech šesti dosavadních regionálních volbách začíná německá vládní koalice v čele s kancléřkou Angelou Merkelovou pomoc Řecku vzdávat.

Plán “B” jako bankrot

Tři vysoce postavení němečtí činitelé agentuře Bloomberg potvrdili, že se Německo na tuto eventualitu připravuje.

Přípravy potvrdil mluvčí pro rozpočtové záležitosti křesťanských demokratů Klaus-Peter Flosbach. “V žádném případě se tím nesnažíme vytlačit Řecko z eurozóny,” napsal Bloombergu. Zopakoval tak ujištění kancléřky Angely Merkelové z minulého týdne.

To, že jejich země je připravena svůj díl půjčky odepřít, pokud Řecko nesplní dohodnuté podmínky, potvrdili v minulých dnech německý ministr financí Wolfgang Schauble i francouzská ministryně pro rozpočet Valeie Pecresse.

Mise Evropské centrální banky, Mezinárodního měnového fondu a Evropské komise, která měla plnění podmínek další půjčky zajistit, byla přitom počátkem září za nejasných okolností přerušena (pokračovat má koncem týdne).

Potíže čekají i francouzské banky

Plán příprav na řecký bankrot, který proto v Německu údajně vzniká, by měl podle agentury Bloomberg zahrnovat obnovení záchranného fondu, ze kterého spolková vláda rekapitalizovala německé banky roku 2008.

Přestože svou expozici vůči řeckému dluhu snižují, je právě u německých bank nejvyšší – ke konci roku 2010 činila 22,7 miliard eur. Německý “plán B” počítá až s padesátiprocentními ztrátami svých bank.

Podobné potíže přitom v případě bankrotu čekají i francouzské banky. Dva nezávislé zdroje Bloombergu potvrdily, že ratingová agentura Moody’s chystá snížení ratingu tří největších tamních bank: Credit Agricole, BNP Paribas a Société Générale (matka naší Komerční banky).

Prvně jmenovaná má potíže kvůli své dceřiné řecké bance Emporiki, posledně jmenovaná kvůli svému podílu v General Bank of Greece. BNP Paribas táhne dolů přímá expozice vůči vládním dluhopisům Řecka. Od poloviny června tak akcie těchto tří bank ztratily 42 až 55 procent.

Euro spadlo k jenu na desetileté minimum

Expozice řeckému dluhu je ale rozsáhlá v celém evropském finančním sektoru, a Index evropských bank a finančního sektoru agentury Bloomberg tak za stejnou dobu klesl už o 30 procent.

Asijsko-pacifický akciový index MSCI  klesl v pondělí o 2,3 procenta, na jeho pád navázaly ráno podobným poklesem i evropské akcie.

Vůči dolaru se euro v pondělí ocitlo nejníže od poloviny února, proti japonskému jenu je dokonce na desetiletém minimu.

Pojištění řeckých dluhopisů podle Bloombergu indikuje více než devadesátiprocentní pravděpodobnost, že Řecko do pěti let zbankrotuje.

Mezibankovní uvěrové riziko v Evropě měřené podle Markit iTraxx Financial Index vzrostlo na historické maximum. Tento index zahrnuje pojistky proti bankrotům (CDS) 25 evropských bank a pojišťoven.

Karel Toman vyšlo na aktualne.cz

Kam dál:

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
9
0
Would love your thoughts, please comment.x