Úterý, 6 prosince, 2022
Home TECHNOLOGIE Češi vyrobili létající kolo (video)

Češi vyrobili létající kolo (video)

Všem fanouškům Foglarovy Záhady hlavolamu se splnil malý sen. Třem českým firmám, Technodatu, leteckému výrobci Evektor a Duratecu z Touškova, se podařilo přivést na svět prototyp létajícího kola – záhadného vynálezu, jehož tajemství v slavném románu v sobě ukrýval ježek v kleci.

Dvanáctého června na pražském výstavišti Letňany poprvé veřejně vzlétlo létající kolo Flying Bike. Bicykl má šest vrtulí a váží 85 kilo. Jeho rám je ze slitiny hliníku a vrtule z uhlíkových vláken. Do vzduchu by kolo vyneslo zhruba stejně těžkého člověka.

Vynález připomíná kolo s dvěma obřími košíky nad předním a zadním kolem. Jedná se o unikátní koncept, tvořený čtyřmi tažnými motory, které jsou vpředu a vzadu, a dvou stabilizačních motorů po stranách. Hnací ústrojí však nespoléhá na sílu větru, jako Tleskačův projekt. Napájení motorů je řešeno akumulátory.

„Pokud by na tom kole seděl člověk, ovládal by to v podstatě stejným způsobem, jako kdyby jel na motorce,“ uvedl pro Českou televizi vedoucí projektu Jan Cinert. Nejdříve však stroj, pro všechny případy, otestovala figurína.

Jak přitom dodává člen řídícího výboru projektu a ředitel společnosti Technodat Aleš Kobylík, cyklistické vznášedlo se ve vzduchu udrží pouze několik minut. Technologický pokrok však může let výrazně prodloužit.

„Záleží na vaší váze, ale u normálního člověka by se na kole dalo letět 5 minut. Vývoj akumulátorů jde ale rychle dopředu, takže je možné, že půjde létat i mnohem déle,“ myslí si Kobylík.

Přesto cestování vzduchem pro český vynález nebude tím hlavním způsobem dopravy. Nad českými městy se novodobí Tleskači vznášet nebudou. Vrtule jim pouze mohou zpříjemnit život. Kolo je vybaveno standardními pedály a Foglarovou romantikou omámený cyklista se do nich bude muset pořádně opřít, aby na pětaosmdesáti kilogramovém stroji dojel z práce domů.

Jak uvedl zástupce firmy Technodat, vývoj létajícího kola nové generace probíhal značně neobvykle. Pracoviště tvůrců Flying Biku se totiž nacházela několik stovek kilometrů od sebe.

Poskytovatel 3DEXPERIENCE řešení Technodat zodpovídal především za vedení a koordinaci projektu, jeho harmonogram a rozpočet. Výrobce rámů jízdních kol Duratec poskytl rám, bezpečnostní kryty vrtulí a zároveň zajistil standardně nakupované komponenty kola. Inženýrská a konstrukční společnost Evektor spolupracovala při návrzích konceptů a jejich designu, při konstrukčním řešení některých funkčních skupin a vybrala vhodné pohonné jednotky, baterie a vrtule.

Samotní autoři projektu neskrývají, že si projektem létajícího kola plní malý dětský sen. „Naší hlavní motivací při práci na projektu nebyl zisk nebo komerční zájem, ale splnění našich klukovských snů. Prostřednictvím unikátního stroje jsme chtěli názorně ukázat možnosti českých firem a moderního průmyslového softwaru, jakým je platforma 3DEXPERIENCE společnosti Dassault Systemes,“ uvedl ředitel společnosti Technodat Aleš Kobylík.

Je přitom tak trochu kuriózní, že tvůrci cyklistického vznášedla nejprve plánovali sestrojit elektrokolo. Protože ale velocipedů na elektrický pohon existuje již mnoho a nejsou ničím neobvyklým, zelenou dostala opravdová výzva – létající aparát.

Sázka na netradiční projekt se vyplatila. O Flying Biku, jako o vynálezu zlatých českých ručiček, informovala některá zahraniční média. Mezi nimi například britská společnost BBC, americký kanál CNN nebo časopis Time.

Není to přitom poprvé, co se český projekt dostal do západních médií. Motorové sáně Snow Glider poháněné vrtulí, které zkonstruovala rodina Zahrádkových, se objevily v populárním britském pořadu The Gadget Show. Nadšený moderátor Ortis Deley si v reportáži užíval jízdy bezmála stokilometrovou rychlostí po zasněženém poli nedaleko Doksů.

Vyšlo: czech.ruvr.ru
0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Vesmír pořád umírá a znovu se rodí, říká v kontroverzním tvrzení nositel Nobelovy ceny

Sir Roger Penrose tvrdí, že vesmír už prošel spoustou Velkých třesků a že další přijdou, kdy takové tvrzení komunita kosmologů obecně nepřijímá.

Nevšední architektonické skvosty Česka očima studentů. Unikátní kapesní průvodce mapuje krásné stavby

Parta středoškolských studentů fungující pod názvem Rare Places již více než dva roky buduje katalog nevšedních architektonických míst po Česku a Slovensku....

Zákaz účasti ‚neočkovanému‘ Novaku Djokovicovi na US Open je nehorázný trapas

Novak Djokovic, 21násobný šampion Grand Slam, byl oloupen o možnost pokračovat ve svém odkazu ve světovém tenisu jednoduše proto, že není očkovaný....

Most Popular

Elon Musk je horší než Hitler

Není žádným přeháněním říci, že uchvácení Twitteru Elonem Muskem je nejděsivějším vývojem v nedávné historii. Jen fašista by mohl na lidstvo uvalit svobodu...

Maďarsko EU zablokuje poslání dalších 19 miliard $ Ukrajině, říká Orbán

Jakýkoliv pokus Evropské unie poslat dalších 19 miliard $ Ukrajině Maďarsko zablokuje, vyhlásil Viktor Orbán. Maďarský ministerský předseda Viktor...

Co to proboha dělají USA svým evropským spojencům?

Natasha Wright, Strategic Culture Foundation 29.11.2022, přeložil Přemysl Janýr A co je nejdůležitější, je EU vůbec dost statečná,...

Zbraně Západem posílané na Ukrajinu prosakují do Afriky, říká nigerijský prezident

Nigerijská vláda říká, že zahraniční dodávky zbraní posílané ze Západu ukrajinské vládě se začínají šířit po západoafrickém regionu. Ty ilegální zbraně začaly...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
13
0
Would love your thoughts, please comment.x