Pondělí, 28 listopadu, 2022
Home TECHNOLOGIE Češi vyrobili létající kolo (video)

Češi vyrobili létající kolo (video)

Všem fanouškům Foglarovy Záhady hlavolamu se splnil malý sen. Třem českým firmám, Technodatu, leteckému výrobci Evektor a Duratecu z Touškova, se podařilo přivést na svět prototyp létajícího kola – záhadného vynálezu, jehož tajemství v slavném románu v sobě ukrýval ježek v kleci.

Dvanáctého června na pražském výstavišti Letňany poprvé veřejně vzlétlo létající kolo Flying Bike. Bicykl má šest vrtulí a váží 85 kilo. Jeho rám je ze slitiny hliníku a vrtule z uhlíkových vláken. Do vzduchu by kolo vyneslo zhruba stejně těžkého člověka.

Vynález připomíná kolo s dvěma obřími košíky nad předním a zadním kolem. Jedná se o unikátní koncept, tvořený čtyřmi tažnými motory, které jsou vpředu a vzadu, a dvou stabilizačních motorů po stranách. Hnací ústrojí však nespoléhá na sílu větru, jako Tleskačův projekt. Napájení motorů je řešeno akumulátory.

„Pokud by na tom kole seděl člověk, ovládal by to v podstatě stejným způsobem, jako kdyby jel na motorce,“ uvedl pro Českou televizi vedoucí projektu Jan Cinert. Nejdříve však stroj, pro všechny případy, otestovala figurína.

Jak přitom dodává člen řídícího výboru projektu a ředitel společnosti Technodat Aleš Kobylík, cyklistické vznášedlo se ve vzduchu udrží pouze několik minut. Technologický pokrok však může let výrazně prodloužit.

„Záleží na vaší váze, ale u normálního člověka by se na kole dalo letět 5 minut. Vývoj akumulátorů jde ale rychle dopředu, takže je možné, že půjde létat i mnohem déle,“ myslí si Kobylík.

Přesto cestování vzduchem pro český vynález nebude tím hlavním způsobem dopravy. Nad českými městy se novodobí Tleskači vznášet nebudou. Vrtule jim pouze mohou zpříjemnit život. Kolo je vybaveno standardními pedály a Foglarovou romantikou omámený cyklista se do nich bude muset pořádně opřít, aby na pětaosmdesáti kilogramovém stroji dojel z práce domů.

Jak uvedl zástupce firmy Technodat, vývoj létajícího kola nové generace probíhal značně neobvykle. Pracoviště tvůrců Flying Biku se totiž nacházela několik stovek kilometrů od sebe.

Poskytovatel 3DEXPERIENCE řešení Technodat zodpovídal především za vedení a koordinaci projektu, jeho harmonogram a rozpočet. Výrobce rámů jízdních kol Duratec poskytl rám, bezpečnostní kryty vrtulí a zároveň zajistil standardně nakupované komponenty kola. Inženýrská a konstrukční společnost Evektor spolupracovala při návrzích konceptů a jejich designu, při konstrukčním řešení některých funkčních skupin a vybrala vhodné pohonné jednotky, baterie a vrtule.

Samotní autoři projektu neskrývají, že si projektem létajícího kola plní malý dětský sen. „Naší hlavní motivací při práci na projektu nebyl zisk nebo komerční zájem, ale splnění našich klukovských snů. Prostřednictvím unikátního stroje jsme chtěli názorně ukázat možnosti českých firem a moderního průmyslového softwaru, jakým je platforma 3DEXPERIENCE společnosti Dassault Systemes,“ uvedl ředitel společnosti Technodat Aleš Kobylík.

Je přitom tak trochu kuriózní, že tvůrci cyklistického vznášedla nejprve plánovali sestrojit elektrokolo. Protože ale velocipedů na elektrický pohon existuje již mnoho a nejsou ničím neobvyklým, zelenou dostala opravdová výzva – létající aparát.

Sázka na netradiční projekt se vyplatila. O Flying Biku, jako o vynálezu zlatých českých ručiček, informovala některá zahraniční média. Mezi nimi například britská společnost BBC, americký kanál CNN nebo časopis Time.

Není to přitom poprvé, co se český projekt dostal do západních médií. Motorové sáně Snow Glider poháněné vrtulí, které zkonstruovala rodina Zahrádkových, se objevily v populárním britském pořadu The Gadget Show. Nadšený moderátor Ortis Deley si v reportáži užíval jízdy bezmála stokilometrovou rychlostí po zasněženém poli nedaleko Doksů.

Vyšlo: czech.ruvr.ru
0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Vesmír pořád umírá a znovu se rodí, říká v kontroverzním tvrzení nositel Nobelovy ceny

Sir Roger Penrose tvrdí, že vesmír už prošel spoustou Velkých třesků a že další přijdou, kdy takové tvrzení komunita kosmologů obecně nepřijímá.

Nevšední architektonické skvosty Česka očima studentů. Unikátní kapesní průvodce mapuje krásné stavby

Parta středoškolských studentů fungující pod názvem Rare Places již více než dva roky buduje katalog nevšedních architektonických míst po Česku a Slovensku....

Zákaz účasti ‚neočkovanému‘ Novaku Djokovicovi na US Open je nehorázný trapas

Novak Djokovic, 21násobný šampion Grand Slam, byl oloupen o možnost pokračovat ve svém odkazu ve světovém tenisu jednoduše proto, že není očkovaný....

Most Popular

Ruská Wagnerova skupina poslala Europarlamentu zkrvavené porážecí kladivo

V reakci na hlasování v Europarlamentu z minulého týdne určující Rusko jako „státního sponzora terorismu“ poslal tomuto evropskému orgánu jeden s Kremlem spjatý činitel hrozivý vzkaz.

EU obviňuje Washington, že tyje z Ukrajinské války

„Devět měsíců po invazi na Ukrajinu začíná Vladimir Putin tříštit Západ,“ všímá si Politico v překvapujícím přiznání, které znamená ohromující obrat oproti předchozímu...

Nikdy to nebylo o Ukrajině

Mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price na svém tiskovém briefingu 21. března řekl shromážděným reportérům, že „Prezident Zelenskyj dal také velice jasně najevo,...

Akademická svoboda je mrtvá, říká proti-lockdownový profesor ze Stanfordu

Profesor ze Stanfordu, který zpochybňoval lockdownovou ortodoxii, varoval, že „akademická svoboda je mrtvá,“ a že všichni ti, kdo se postavili povídačce režimu,...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
13
0
Would love your thoughts, please comment.x