Neděle, 19 května, 2024
Home Nezařazené Chaos v Jemenu: Spolu s příjezdem čínských vojsk US zbraněmi vyzbrojení rebelové...

Chaos v Jemenu: Spolu s příjezdem čínských vojsk US zbraněmi vyzbrojení rebelové zaostřují zaměřovače na centrální banku

Íránem podporovaní rebelové Houthi teď i přes těch sedm po sobě následujících dnů vyplněných nálety Saúdy vedené koalice, toužící zabránit, aby i toto město padlo, v jemenském přístavním městě Aden už kontrolují centrální čtvrť Kráter. Aden je druhým největším městem v zemi s asi 800 000 obyvateli, a jak uvádí Guardian, je to „poslední država bojovníků loajálních k Saúdy podporovanému presidentovi Abd Rabbu Mansour Hadimu.“ Obyvatelé hlásili přítomnost tanků, střelbu snajprů, a hlídky Houthijských bojovníků, jelikož tato milice postupuje čím dál blíže k úplnému převzetí kontroly nad městem.

Od Guardian:

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Obyvatelé centrálního obvodu v Adenu Kráter říkají, že bojovníci Houthi a jejich spojenci už od čtvrtečního poledne tuto čtvrť kontrolují a po těžkých bojích z rána do jejích jinak prázdných ulic vysílají tanky i pěší hlídky.

Je to poprvé, když pozemní boje dosáhly až tak hluboko do centrálního Adenu. Kráter je sídlem místní pobočky Jemenské centrální banky i mnoha komerčních podniků.

„Lidé se bojí a jsou vyděšení kvůli bombardování,“ řekl Reuters telefonicky z Kráteru jeden z obyvatel Farouq Abdu. „V ulicích není nikdo – je to jak při zákazu vycházení.“

Další obyvatel řekl, že na kopec shlížející na Kráter byli rozmístěni snajpři Houthiů, a ti střílí do ulic pod sebou. Několik domů poté, co je zasáhly rakety, hoří a hlášení vysílaná z tlampačů naléhají na obyvatele, aby se přesunuli pryč do bezpečnějších částí města, řekl.

Jak vidíte z mapy výše, tak je místní pobočka Jemenské centrální banky v této oblasti také umístěna, což naznačuje, že Houthiové (a jak uvidíte níže i Al Kaiída) by mohli sehrát reprízu toho, k čemu došlo jen před 9 měsíci, kdy džihádisté zabrali 400 milionů $ z centrální banky v iráckém Mosulu, což z ISIS učinilo nejlépe financovanou sílu islamistických fundamentalistů ve světě. Samozřejmě, že tragicky směšnou součástí celého tohoto příběhu je i to, že postupu Houthiů nejspíš napomohlo něco z těch zbraní za 500 milionů $, které do této země „nešikovně umístily“ US, takže krátce od US vyzbrojení a Íránem podporovaní rebelové svrhli US loutkovou vládu, probojovávají si teď cestu do posledního důležitého města, které je pořád ještě tak trochu pod kontrolou koalice, a teď operují pár bloků od pobočky Jemenské centrální banky.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Obvod Kráter je rovněž domovem více než 75 000 Jemenců, což znamená, že při leteckém bombardování hrozí civilní oběti, což dělá Saúdům starosti a mohlo by jim to ztížit účinnost náletů, zvláště uvážíme-li tu nejistotu, která pořád panuje o tom, kdo vlastně může za smrt těch asi 40 civilistů v uprchlickém táboře z počátku týdne. Tady Washington Post přináší více:

Rebelové, kteří kontrolují jemenské hlavní město Sanaa, doufají, že přes uchvácení plné kontroly nad Adenem naleznou nové obranné pozice a otevřou si čerstvé zásobovací kanály. Mezi tím se Saúdy vedená aliance zkouší pustit do tohoto města, má ale obavy z provádění náletů na obydlené oblasti, kvůli strachu z civilních obětí…

Po nich přichází výčty o rostoucím počtu úmrtí civilistů při letecké kampani proti Houthiům od skupin humanitární pomoci. Saúdská Arábie se svými partnery chce zpátky instalovat presidenta Abed Rabbo Mansour Hadiho, který minulý týden tváří v tvář postupu rebelů na jeho palác v Adenu uprchl ze země.

Vypadá to, že po středečních postupech se město už blíží pádu do rukou rebelů. Bojovníci Houthiů – posílení vojáky loajálními k bývalému presidentovi Ali Abdullah Salehovi – se sice na pobřežní silnici potýkali s kanonádou z válečných lodí, ale podařilo se jim s tanky a vozidly s namontovanými velkorážními kulomety dosáhnout do oblastí poblíž centra Adenu. Přinejmenším některé ze sil rebelů vstoupily na opuštěný ruský konzulát, řekl Anis Mansour, redaktor zpravodajské webové stránky Huna Aden…

Asseri v Rijádu v Saúdské Arábii řekl, že letectvo „dělá, co může“, aby se vyhnulo civilním obětem. Řekl ale, že rebelové, aby se ukryli před nálety, se čím dál více přesunují, do obytných oblastí.

„Zdržují se jako součást své strategie uvnitř vesnic a měst,“ řekl tento mluvčí.

Boje v Adenu vytváří pro místní obyvatele nesnesitelné psychologické a fyzické podmínky…

https://www.youtube.com/watch?v=ebGWj5txYjw&feature=player_embedded

A Houthiové mezi tím převzali kontrolu nad presidentským palácem:

  • ŠIÍTŠTÍ REBELOVÉ V JEMENSKÉM ADENU ZABRALI PRESIDENTSKÝ PALÁC: AP

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Mezi tím přišly ve čtvrtek ráno zprávy, že do města dorazila cizí vojska, což vyvolalo spekulace, že začal saúdský pozemní vpád. Je zajímavé, že identifikovaná cizí vojska se ukázala být čínskými vojáky. Zde je více od RT:

Ty tucty neidentifikovaných zahraničních vojáků, kteří se údajně vyloďují v Adenském přístavu, se ukázaly být čínskými vojáky udržujícími bezpečnost, jelikož neznámá strana zahájila palbu na plavidlo evakuující zahraniční občany, řekl Sputniku jemenský činitel.

Dodal ale, že čínští vojáci už přístav opustili, i když se jim údajně nepovedlo s sebou vzít všechny ty lidi, které chtěli evakuovat, přičemž ne všichni z nich byli Číňané.

Čím hlouběji pronikají Houthiové do hustě obydlených oblastí, tím větší je pravděpodobnost, že k jejich vyhnání bude zapotřebí pozemních vojsk. Boje v Adenu probíhají spolu s tím, že si konflikt vyžádal svého prvního saúdského vojáka, když se v noci pod palbu dostala pohraniční vojska:

Od AP:

Mezi tím Saúdská Arábie sdělila, že jeden z jejích strážců na hranici s Jemenem byl ve středu v noci zabit. To byla první známá saúdská oběť od vypuknutí náletů.

Pohraniční pozice v regionu Asir se dostala pod těžkou palbu z hornaté oblasti uvnitř Jemenu, po níž následovala přeshraniční přestřelka, uvádí oficiální saúdská tisková agentura. SPA uvedla, že spolu s tím zabitým saúdským strážcem bylo dalších 10 pohraničních strážců zraněno.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Nakonec Al Kaiída zaútočila na Mukalla, kde po přestřelce osvobodila asi tak 300 militantů držených v místním vězení. Zde je více od WSJ:

Ve čtvrtek ráno militanti Al Kaiídy v Jemenu zaútočili na pobřežní město al Mukalla, zabrali vládní budovy a osvobodili nejméně 270 vězňů z místního žaláře včetně mnohých svých vlastních operativců, řekli jemenští činitelé.

Útok ve východním městě a v důležitém námořním přístavu ve 2 h ráno byl pro Saúdy podporované vládní síly dalším neúspěchem, když zatím bojují proti povstání s Íránem spojených houthijských rebelů. Vpád Al Kaiídy do al Mukally byl posledním projevem toho, že tato extremistická skupina z jemenského sektářského rozkolu těží.

Al Makalla byla do čtvrtka jedním z mála větších jemenských měst pořád ještě pod kontrolou vlády a kmenových sil podporujících exilového presidenta Abed Rabbo Mansour Hadiho.

Činitel jemenského ministerstva obrany Abdullah al Sharafi řekl, že asi jedna třetina těch při čtvrtečním úniku z vězení osvobozených byli militanti AQAP. Mezi nimi, řekl, byl i Khaled Batarfi, který býval vůdcem AQAP v jižní provincii Abyan, a dokud nebyl v roce 2011 zatčen, tak v této organizaci zasedal v radě Šaría, která vydává náboženské směrnice.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Extremistické skupiny jako AQAP a afghánský Talibán typicky využívaly přepady vězení, aby osvobodily své vlastní pěšáky a donutili sekulární vězně zadržované za drobné zločiny, aby vstoupili do jejich řad.

„Al Kaiída potřebuje rekruty a není nic lepšího než rekrutovat z vězení,“ řekl pan Sharafi. „Jen několik z uprchnuvších bylo vyšších vůdců al Kaiídy, ale tucty z nich byli bojovníci a přívrženci al Kaiídy.“

AQAP navíc ještě k vězení zabrala i klíčové vládní kanceláře včetně centrální banky, v níž nejspíš vyrabovali rezervy hotovosti, řekli tito činitelé.

Mezi prvními saúdskými obětmi, rozvíjející se humanitární krizí, logistickými těžkostmi přirozeně patřícími k náletům na hustě obydlené oblasti, postupem rebelů k vojenským instalacím u Bab el-Mandebu a nakonec s militanty vrhajícími se na hotovost této země, by mohlo být pro Saúdy vedenou koalici čím dál těžší dokládat tvrzení, že k oslabení Houthiů a k získání kontroly nad situací budou stačit samotné nálety.

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

Zdroj: zerohedge.com

Čtěte také:

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
55
0
Would love your thoughts, please comment.x