V každé skupině lidí se vždy najde několik hajzlů. Čím větší skupina, tím více hajzlů v ní. To je normální a přirozené, protože složení skupin kopíruje stav ve společnosti. V takových skupinách, které mají právo rozhodovat o jiných a o jejich penězích, se hajzlové kumulují. Síla práva veliká, ale odpovědnost mizivá. Ideální podhoubí pro hajzly.
Mnohokrát jsem na různých místech vyslovil přesvědčení, že čím silnější stát, tím méně svobody pro lidi v něm. Stát v současné podobě není ničím jiným, než organizovaným násilím, svěřeným legálně některým nad jinými a realizovaným skrze zákony a jejich vymáhání pomocí represe a restrikce. A čím větší moc a beztrestnost jejího užití, ať už z důvodu táhnutí za jeden provaz těch, kteří ji mají, nebo blbostí těch, kteří jim ji dali, tím větší míra jistoty jejího zneužití. Čím více lidí takovou moc nad jinými má, tím hůř.
Poslední dvě kauzy mě znovu přesvědčily o oprávněnosti tvrzení výše uvedeného. Jednou z nich je kauza metanol a druhou podpora obnovitelných zdrojů. Podle nejnovějších informací stojí za celou metanolovou kauzou pravděpodobně celníci, kteří dali někomu pod rukou do oběhu již jednou vrácené kolky, čímž umožnili jejich použití na černém trhu. Hajzlové ve skupině zřízené státem, která má moc rozhodovat o jiných. Výsledkem jsou nejen mrtví lidé, ale nové a nové návrhy v údajném zájmu ochrany lidí, které mají za cíl plošně prohloubit restrikce a posílit represe proti všem, kteří mají co s alkoholem dočinění, přestože drtivá většina z nich za nic nemůže a nic neprovedla. Obdobně tomu je při obvinění osmi lidí až z dvoumiliardové škody za podvodně uvedené sluneční elektrárny do papírového provozu, přestože nebyly hotové, aby jejich provozovatelé stihli termín pro staré vysoké dotace, které jiní hajzlové dříve prosadili v parlamentu. Tři z obviněných jsou ze státního regulačního úřadu, který měl moc dohlížet na to, aby se něco takového nestalo.
Všichni jsme jenom lidi a žádný sociální inženýr nás plošně nepředělá. Proto by už z principu mělo být jakékoli moci, svěřené některým nad jinými, co nejméně. Nikdy nebude existovat žádné takové opatření, které by výše uvedenému chování jedinců ve skupině zabránilo. Čím menší jakákoli taková skupina bude, tím větší pravděpodobnost, že v ní bude co do počtu i méně hajzlů. A proto čím menší a slabší stát, tím méně moci jedněch nad druhými a méně korupce a legalizovaného násilí v jakékoli formě. Čím slabší moc státu vůči občanům, tím více svobody a klidu v něm mezi lidmi. Tečka.
František Matějka vyšlo na:
Čím mocnější stát nad občany, tím více hajzlů a škod