Francouzské muzeum odložilo výstavu mongolského císaře Džingischána poté, co Čínu obvinilo z „cenzury“ a pokusů přepsat historii.
Historické muzeum Chateau des Ducs de Bretagne v Nantes plánovalo výstavu v partnerství s Muzeem Vnitřního Mongolska v Hohhotu v Číně, když však došlo ke konfliktu o určitá historická fakta, která čínský Úřad kulturního dědictví požadoval pozměnit.
Ministerstvo kultury této komunistické země požadovalo úplnou kontrolu nad všemi texty a katalogy výstavy včetně map, legend a brožur, které byly podle Le Parisien poslány do Číny ke schválení.
I po podepsání kontraktu o souhlasu se zapůjčením kusů pro výstavu v muzeu požadovala Čína, aby slova jako „Džingischán“, „císař“ a „Mongol“ byla z titulu odstraněna s požadavkem, aby se to místo Mongolsko nazývalo: „Svět čínské stepní kultury.“
Čína nechtěla odstranit jen slova, ale chtěla úplné přepsání historie, kdy muzeum v Nantes uvedlo nový text poslaný komunistickým státem obsahující „prvky pokrouceného přepsání mongolské kultury ve prospěch nové nacionální povídačky.“
„Slovo Mongol je objevilo jen na dvanácté straně, Džingischán úplně zmizel a zaměření se nasměrovalo na dynastii Chan,“ řekl ředitel muzea Bertrand Guillet.
Muzeum, které to označilo za „cenzuru“ tuto akci do roku 2024 odložilo s tvrzením, že v čínské činnosti se odráží nedávné „přitvrzení postoje čínské vlády proti mongolské menšině.“
Utrpení obyvatel Vnitřního Mongolska je nejspíš na Západě méně známé než to, kterému jsou vystaveny jiné menšinové skupiny utlačované Komunistickou stranou, jako jsou Falun Gong, muslimští Uygurové v Xinjiang, Tibeťané a obyvatelé Hong Kongu. Ale tento incident s muzeem je jen posledním příkladem toho, co skupiny lidských práv označují „kulturní genocidu“ proti lidem.
Čína po Druhé světové válce anektovala jižní Mongolsko a přeměnila ho na Autonomní oblast Vnitřní Mongolsko. Po posledních 70 let Komunistická strana Číny podrývala práva Vnitřních Mongolů a podporovala Chanské Čínany, aby se do tohoto regionu stěhovali, v důsledku čehož byli Mongolové ve své vlastní zemi přečísleni skoro jedna ku šesti.
The Diplomat v září referoval o tom, jak se kulturní válka proti etnickým Mongolům kumulovala, když Peking nařídil, aby v mnoha školních předmětech byla mongolština ustrčena na okraji ve prospěch mandarínštiny. Tento krok vyvolal protesty rodičů v celém regionu, kdy úřady vydaly proti organizátorům tisíce zatykačů.
15 Oct 2020