Čínská státní média na základě chmurného hodnocení voleb z tohoto týdne předpovídají, že politický systém USA, jak jej známe, je před kolapsem.
„Úpadek americké politiky v roce 2020 je předurčen k zapsání do historie,“ napsal čínský státem kontrolovaný anglicky psaný list Global Times.
Tento kanál uváděl i nákupy zbraní a munice jako důkaz, že hrozí občanská válka:
Ten úpadek se v první řadě předvádí takovými trapnými situacemi: Efektivní veřejná správa je v USA relativně či absolutně nedostačující. Odpovědnosti veřejné správy poskytovat společnosti nezbytné veřejné blaho, aby si poradila s dopady a problémy krize, úplně chybí.
Lidé zírají na divné a dokonce vzájemně rozporuplné signály. USA mají nejvyvinutější medicínskou technologii a systém, který umí „vyléčit“ 74letého bílého seniora (amerického prezidenta Donalda Trumpa) infikovaného tím novým koronavirem během pouhých tří dnů. Ovšem ta samá země s pouhými 4 procenty světové populace přispívá více než 20 procenty ke světové úmrtnosti na COVID-19.
Takovéto srovnání předvádí úpadek schopností americké veřejné správy. Americká vláda tváří v tvář veřejné krizi způsobené epidemií nového koronaviru může jen těžko přijmout účinná opatření k zabraňování a kontrole této choroby. Pro USA, které se vždy považovaly za jedinou supervelmoc po skončení Studené války, vůdce mezinárodního systému a ochránce svobodného Západního světa, je takovéto fungování jejich systému jasným šokem.
Breitbart.com hlásí:
Čínský komunistický redaktor opakovaně zmiňoval historika Francise Fukuyamu s připomínkami jeho knihy Politický řád a politický úpadek: Od průmyslové revoluce ke globalizaci demokracie – napsané před posledními volbami.
Čínští komouši jsou do Fukuyamy nejspíš zamilovaní, protože freneticky kritizuje Trumpovu reakci na pandemii wuhanského koronaviru, čímž přiživuje oblíbené diskusní téma Pekingu. Fukuyamovy dny mladistvého nadšení, kdy si myslel, že ví všechno nejlíp, byly počátkem 90. let, kdy si myslel, že kolaps Sovětského svazu znamená „konec historie“, jak dosud byla, protože to je skoro univerzální triumf klasického liberalismu nad fašistickou a komunistickou ideologií. Dnes jej cituje vzestupující fašistický globální hegemon, který se označuje za komunistickou supervelmoc, aby se strefoval do Trumpa, přičemž klasický liberalismus po celém světě hyne pod tíhou čínského koronaviru.
Global times buduje svou argumentaci na novějších Fukuyamových komentářích poukazujících, že prezident Trump je jakási bizarní historická úchylka, „negativní úlet, který přesahuje za práh funkčnosti systému,“ co vytvořil „ochromení systému“ spolu se závěrem, že Amerika se může vrátit k tomu, aby zase byla rozumně příčetnou zemí, se kterou může Peking dobře vycházet, když zvítězí Biden.
Další úvodník od Global Times tvrdil, že Čína si je v pohodě jistá narůstáním své moci a bude se „věnovat svému vlastnímu rozvoji,“ místo aby čekala na příštího amerického prezidenta, co „napraví oboustranné vztahy.“ Čínští občané prý ani na těch silně cenzurovaných platformách sociálních médií, jaké jim jejich vláda dovolí používat, o amerických volbách ani nediskutují.
Global Times citoval „čínské experty,“ kteří chválili odolnost čínské ekonomiky po koronaviru a zavrhovali důležitost amerických voleb, že je to „jen show.“
Ta úctyhodná čínská média se prý o těchto volbách zdráhají referovat, protože nechtějí být obviněna z „vměšování“ do politiky USA, zatímco ta bezectná média vlastněná politickými disidenty jako Jimmy Lai z Hong Kongu usilovně „šíří dezinformace a fámy útočící na Bidena a jeho rodinu.“
Tito „čínští experti“ říkali, že sociální nepokoje a „proti-vědecký ideologický extremismus“ činí z amerického politického systému „pro čínskou veřejnost čím dál méně a méně zajímavou věc.“ Zmínky o soukromých osobách hrnoucích se po celé zemi, aby sloužili jako dobrovolní pozorovatelé voleb, jsou autoritativními čínskými redaktory démonizovány, neboť ti v tom vidí projev politického úpadku.
Třetí úvodník Global Times hloubal nad tím, zda by kvůli volbám mohly vypuknout „místní nebo rozsáhlé bouře,“ kdy tuto možnost brali jako další projev úpadku kdysi stabilní americké republiky:
Tato situace odráží trend k politickému fanatismu v USA. V minulosti byly nejisté jen volební výsledky, nikoliv volby samy. Taková byla vysoká politická a morální úroveň USA jako rozvinuté Západní země. Američané si myslívali, že jen v rozvojových zemích se dají zažít vážné spory o jejich volební proces a že jen tam by mohly propuknout i bouře, když poražená strana odmítne přijmout výsledek. Nečekalo se, že v nějaké vrcholné zemi Západu by mohli zabřednout do stejných potíží.
USA v jisté míře upadly. Takový je závěr. USA v posledních letech ignorovaly pravidla mezinárodní komunity. Vše se orientovalo na maximalizaci amerických zájmů. Egoismus bujel jak vnitřně, tak zahraničně. Také americká politická aréna má tendenci stranit oblíbencům. Dominují lži, původní hodnotová základna se pošlapává a účel světí prostředky. Takové výchozí předpoklady se „zčista jasna“ staly problémem.
Uzavřel to úvodník s lamentací, že Trumpova politika k Číně „svou agresivitou a absurditou vnesla do USA spoustu nejistoty a zasadila těžkou ránu globální stabilitě,“ ale jelikož spolu „Biden s Trumpem vzájemně soutěží, kdo bude na Čínu tvrdší,“ tak budou Demokraté nejspíš dotlačeni k tvrdšímu postoji k Číně, než by normálně preferovali, i kdyby volby vyhráli.
„Něco se s americkou národní konkurenceschopností a její veřejnou správou muselo zvrtnout. Ta země potřebuje vážné a hluboké domácí reformy, což bude heroický úkol,“ rmoutí se Global Times.
November 5, 2020 Sean Adl-Tabatabai
Zdroj: https://newspunch.com/china-predicts-fall-of-u-s-political-system/