Jen pár dnů poté, co se čínský prezident Xi Jinping zapřísahal, že bude „rozhodně“ bránit čínské bezpečnostní zájmy – v lehce zastíraném projevu své dominance nad Jihočínským mořem publikovaly News.au údaje o projevu proneseném přede dvěma týdny vůdčím čínským vojenským velitelem, který vytyčoval strategii, jak Americké námořnictvo vypráskají, pokud začne zaujímat v rámci těch nejasných imaginárních demarkačních linií o něco výhružnější postoje.
Kontradmirál Lou Yuan posluchačům v Shenzhenu řekl, že ten bublající spor o Východočínské a Jihočínské moře by rozhodně skončil potopení obou těch amerických letadlových lodí.
Tchajwanská centrální tisková agentura hlásí, že admirál Lou pronesl dlouhý projev o stavu vztahů mezi Čínou a USA, při němž vyhlásil, že ty obchodní spory „určitě nejsou žádnými prostými třenicemi kvůli ekonomice a obchodu,“ nýbrž že jde o „primární strategickou záležitost.“ A že pokud Čína chce, aby Amerika couvla, musí být ochotná na americké lodě zaútočit, jakmile se začnou drát na čínské území.
Lou během tohoto projevu z 20. prosince 2018 na summitu Vojenskoprůmyslových účastníků prohlásil, že čínské protilodní balistické střely, stejně jako střely s plochou drahou letu dovedou americké letadlové lodě zasáhnout, i kdyby byly uvnitř „bubliny“ obranné eskorty.
„Čeho se Spojené státy bojí nejvíce, je podstoupit oběti,“ prohlásil admirál Lou.
Řekl, že ztráta jedné letadlové lodi by je stála životy 5000 mužů a žen jejího personálu. Potopení dvou by pak to číslo zdvojnásobilo.
„Uvidíme, jak to Ameriku vystraší.“
Lou rovněž vysvětloval to, co popisoval jako pět amerických zranitelností, a trval na tom, že Čína nesmí váhat na žádnou z nich udeřit, pokud by se americká flotila odvážila udělat stopku na Tchaj-wanu.
Ve svém projevu řekl, že existuje „pět klíčů ke Spojeným státům“, přes které je lze dostat, když se využijí: jejich ozbrojené síly, jejich peníze, jejich talent, jejich volební systém – a jejich strachu z protivníků.
Admirál Lou, který zastává akademickou vojenskou pozici – nikoliv služební ve vojscích – řekl, že Čína by měla „svou sílu použit, aby na nepřítele útočila, kdekoliv má nepřítel slabost. Útočit kdekoliv, kde se nepřítel obává, že bude zasažen. Kdekoliv, kdy bude nepřítel slabý…“
„Pokud by se Americká námořní flotila odvážila zastavit na Tchaj-wanu, nastal by čas, aby Lidová osvobozenecká armáda vyslala vojska za účelem prosazení národní jednoty a na tento ostrov vpadla,“ řekl admirál Lou.
Pokud by byl Tchaj-wan nadměrně vzdorovitý, má Čína schopnost zařídit vojenské zabrání tohoto ostrova do 100 hodin, řekl Lou. Takováto možnost je daleko pravděpodobnější, než by si mnozí připouštěli. Lou řekl s dodatkem, že rok 2018 byl pro Tchaj-wan asi „rokem zmatků“ že takovýto vojenský konflikt je dost možný.
„Dosáhnout úplné jednoty Číny je nezbytný požadavek. Úspěchy posledních 40 let reforem a otvírání nám poskytly schopnosti i sebedůvěru, abychom svou suverenitu hájili. Ti, kdo se pokouší vyvolávat v Jihočínském moři a na Tchaj-wanu potíže, by si na to v budoucnu měli dát pozor.“
„Lidová osvobozenecká armáda je schopna Tchaj-wan zabrat do 100 hodin s jen několika tucty padlých,“ řekl penzionovaný generálporučík Wang Honghuan.
„Rok 2018 byl na Tchaj-wanu rokem zmatků a možnost vojenského konfliktu může Tchaj-wan postihnout už brzy. (Ale) Ale pokud USA nebudou útočit na Čínou budované ostrovy a útesy v Jihočínském moři, tak v té oblasti k žádné válce nedojde.“
Američtí vojenští velitelé už dlouho varují, že rostoucí čínská přítomnost v Pacifiku je pro americkou bezpečnost vážnou hrozbou a že Čína tyto obavy přiživuje organizováním vojenských cvičení výslovně vyhrožujících Tchaj-wanu. A opravdu vojenský konflikt s Čínou zůstává jednou z nejvíce citovaných „černých labutí“ mezi hrozbami globální bezpečnosti – což je možnost, kterou by obchodní konflikt jen prudce zvýšil.
by Tyler Durden
Tue, 01/01/2019 – 11:45