Čtvrtek, 25 dubna, 2024
Home POLITIKA Evropská Unie Členové Hnutí pěti hvězd hrozí, že strhnout italskou vládu

Členové Hnutí pěti hvězd hrozí, že strhnout italskou vládu

Znechucení členové Hnutí pěti hvězd (M5S) vyhrožují, že strhnout současnou levicovou koaliční vládu, pokud se tato uchýlí k použití Evropského stabilizačního mechanismu (ESM).

Členstvo M5S se staví proti výhledu na dosažení dohody mezi členskými státy Evropské unie (EU), že poskytnout epidemií čínského koronaviru postižené Itálii takovou pomoc, která Itálii hrubě poškodí.

Senátor M5S Mario Michele Giarrusso oznámil svůj odpor vůči použití ESM, tj. fondu EU k vykupování z dluhů, který poskytuje pomoc ve formě půjček, když ministři financí EU tento týden dosáhli dohody, že na boj s koronavirem poskytnou 240 miliard €.

„Říkám to jasně: řekne-li vláda na ESM ano, tak tato většina už nebude mít můj hlas,“ řekl Giarrusso.

Dodal, že očekává, že i jiní poslanci M5S budou hlasovat s ním, protože jinak celé hnutí čeká „radikální přestavba,“ hlásí Il Giornale.

„Pokud Conte nedodrží slovo, bude muset M5S vytáhnout špunt a vaničku této vlády vypustit. A nesmíme se přitom uchýlit k nějakým – kdyby nebo ale!“ řekl Giarrusso.

Dočasný vůdce M5S Vito Crimi, který to převzal po bývalém vůdci Luigi di Maiovi, jenž v lednu odstoupil, se pokusil situaci uklidnit, když řekl, že ESM nebyl aktivován a on a Conte podporují radši ideu Eurobondů.

Ty Eurobondy, které by odepsaly dluhy zemí jako Itálie a Španělsko, ty bohatší země EU jako Německo a Holandsko odmítly.

Nedostatek solidarity vyjádřený zamítavým vztahem k Eurobondům vedl řadu ekonomů k předpovědi, že epidemie koronaviru by mohla znamenat konec EU.

„Kdybych byl Ital a viděl, jak ostatní země nejsou ochotny Itálii pomoci, tak bych členství v Unii zpochybňoval,“ řekl belgický ekonom profesor Paul de Grauwe.

Už předtím se italský ministerský předseda Giuseppe Conte zaříkal, že ESM nepoužije, když tento program v prosinci kritizoval i senátor Matteo Salvini z národovecké populistické strany Liga jako program k zaprodání italské národní suverenity.

Kolaps italské vlády by nejspíš vynesl Salviniho Ligu, aby se vynořila jako největší strana Itálie, když tato strana dominuje průzkumům už řadu měsíců.

Páteční průzkum ukázal Ligu s 26,9 procentní podporou, kdy druzí jsou levicoví Demokraté (PD) s 22,1 procenty.

Cenro-pravicová koalice Salviniho s jeho spojenci by měla celkem 46 procent v porovnání s jen 36,7 procenty současné vládní koalice.

FILIPPO MONTEFORTE/AFP/Getty Images

CHRIS TOMLINSON

11 Apr 2020

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2020/04/11/five-star-movement-members-threaten-collapse-italian-government/

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Úžasná demokracie! Německá vláda by mohla pravicovou stranu porazit jejím zákazem, navrhuje státem financovaná agentura

Německý stát by mohl rostoucí pravicové strany v zemi úspěšně porazit jednoduše jejich zákazem, navrhuje „nezávislá“ vládou financovaná agentura. Německý...

Proč je establishment z Kennedyho tak vyděšený?

My OP, jak Daisy dokumentovala, trpíme spoustou vyhazování z platforem. Je to finančně obtížné, ale zdaleka nejsme sami. Jednou z největších veřejných osobností, kterou...

Brusel zneužívá Ukrajinskou válku k uzurpaci vojenských pravomocí od členských států, varuje europoslanec

Systém EU ke zvýšení dodávek munice Ukrajině je krokem s důsledky „uzurpace vojenských pravomocí“ v tomto bloku, varoval europoslanec. Poslanec zvolený...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x