Úterý, 23 dubna, 2024
Home Nezařazené Co se to v tom Egyptě děje?

Co se to v tom Egyptě děje?

Egyptský president Mohamed Morsi byl ve středu vůdci egyptských ozbrojených sil a opozice přinucen opustit úřad jen pár hodin poté, kdy Obamova administrativa vyslovila své první veřejné pochybnosti ohledně toho, jak Morsi zvládá masové pouliční protesty, které se v posledních dnech rozšířily po celé zemi. Šéf egyptské armády Abddel Fattah Al-Sisi se vydal do státní televize, aby oznámil, že prezidentské funkce přebírá až do uspořádání voleb šéf ústavního soudu této země. „Vybudujeme takovou společnost v Egyptě, která je silná a stabilní, která nikoho nebude vylučovat … a skoncuje s konfliktem,“ řekl Al-Sisi. – Politico

Dominantní sociální téma: Fungující demokracie?

Analýza volného trhu: Co se to sakra děje?

Vytváří snad odstranění Mohameda Morsiho jeden z největších obratů pro US diplomatické a zpravodajské operace moderní éry? Copak nebyl Morsi mužem Washingtonu?

Obamova administrativa za Morsiho a islamisty orodovala do téměř posledních okamžiků. My jsme se zdržovali komentářů, protože v této části světa neběhají po zemi žádní „skřítci“ a protože věříme, že většina, pokud ne všechny současné protesty a války v Africe a na Středním východě jsou přinejmenším nepřímo produktem US rozvědky. Takové případy, kdy situace je opravdu taková, jak vypadá, jsou opravdu vzácné – a ještě větší vzácností je, když to nejde podle Washingtonu.

Jak už jsme dlouho poukazovali, čistým výsledkem těchto akcí byla instalace proto-islamistických demokracií (republik) po celém regionu, s nimiž mohou mít Západní země a korporace vztahy a nakonec být jejich spojenci. Egypt byl velkým příkladem tohoto typu situací a je dobře známo, že Muslimské bratrstvo je součástí širší základny agentů Západu.

Jakmile došlo k tomu, že při objevení egyptských bouří od toho dali ruce pryč, a nakonec byl instalován Morsi, tak byla Obamova administrativa určitě přívržencem instalace Muslimského bratrstva a jeho konečného úchvatu moci.

To US v podstatě sesadily Hosni Mubaraka a pomohly tam umístit Mohameda Morsiho. Nedávno US poskytly Muslimskému bratrstvu něco kolem 1,2 miliardy dolarů vojenské pomoci a pomohly i s budováním jeho letectva. Na oplátku za tuhle laskavost Morsi zpřetrhal vztahy se Sýrii, se zemí, kterou v současnosti anglo-americká osa zkouší destabilizovat.

Vyvíjí se to ale: teze, antiteze… synteze.

Zde je z toho článku více:

Vojenští vůdci na Morsiho naléhali, aby udělal více při splnění požadavků protestujících, ten ale nešel dost daleko, aby splnil 48 hodinové ultimátum, které vojska vyhlásila v pondělí. „Presidentův projev ze včerejší noci před vypršením 48 hodinového termínu nenaplnil cíle lidu,“ řekl šéf Armády.

Řekl, že tohle přimělo vojska jednat „na základě své vlastní národní a vlastenecké povinnost.“ … Ve čtvrtek ráno se i US vláda obula do Morsiho řeči, když řekla, že jeho promluva moc nezabrala jako předestření reforem, kterých bylo od tohoto egyptského vůdce zapotřebí, aby zklidnil široce se šířící nespokojenost s jeho vládou.

Mluvčí ministerstva zahraničí Jen Psaki řekla, že US v projevu Morsiho z úterní noci „pociťují absenci určitých významných kroků. Bohužel to, o čem ve své řeči mluvil, tohle neobsahovalo … Je toho více, co je třeba, aby udělal,“ dodala během denního briefingu reportérům.

Tyto komentáře vyjadřují větší míru US nespokojenosti s Morsim, než jakou před tím US činitelé oznamovali. Avšak Psaki tvrdila, že tato kritika neodráží US rozhodnutí podporovat opozici či vojáky. „My se nestavíme na žádnou stranu a neplánujeme, se na žádnou postavit,“ řekl Psaki.

Uznala, že k egyptským ozbrojeným silám nemá žádnou kritiku kromě toho, že vojenské vůdce varovala, že by do toho měli vstoupit, pokud Morsiho vláda a protestující nedospějí ke způsobu soužití. Psaki odmítla nastínit, jaké konkrétní kroky by US rády, aby Morsi přijal, kromě vyhnutí se násilí.

Tohle všechno je dost zarážející. Často jsme varovali, že to budování národů od US by mohlo přinést zpětné rázy, sledovali jsme ale probíhající destabilizaci jedné země za druhou způsoby, které nás nenechávaly na pochybách, že to, k čemu dochází, není mimo linii Západních očekávání.

Rovněž jsme však poukazovali, že to, co nazýváme Internetovou reformací, je ve svém dosahu dost nekontrolovatelné. Člověk může její vývoj do jisté míry předvídat a rozehrát všelijaké gambity ke kontrole jeho účinků a k manipulaci nespokojeného obyvatelstva. Ale ve skutečně globální křeči znalostí a dokonce i osvícení, se mohou vytvořit právě taková hnutí, která se vymknou kontrole – a vytvoří cosi nového a neočekávaného.

Děje se snad právě tohle? Dojde k tomu, že všechno, co se tam teď událo, se pozvolna stornuje? Nebo se to zmanipuluje nějakým jiným způsobem? Nebo je to první krok k něčemu jinému … něčemu odlišnému a významnému… a dokonce z hlediska Západního vměšování nekontrolovatelného?

Je to snad součástí procesu, kterému říkáme Internetová reformace?

Závěr: My to nevíme. Víte to vy?

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček, zdroj: http://www.thedailybell.com/29344/Whats-Happening-in-Egypt

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
21
0
Would love your thoughts, please comment.x