Ropa Brent vyrazila v pátek nad hranici 105 dolarů za barel. Nárůst byl reakcí na zhoršení situace na Blízkém východu. Intervence západních mocností v Sýrii je už na spadnutí.
Americký prezidenta Baracka Obama hodlá autorizovat vyzbrojování syrských povstalců lehkými zbraněmi proti režimu prezidenta Bašára al-Asada. Evropská unie uvolnila embargo na dovoz zbraní do Sýrie, aby pomohla posílit revoluční síly v zemi. Irán už před prezidentskými volbami z minulého týdne rozhodnul poslat do Sýrie první kontingent 4 000 íránských Revolučních gard na pomoc vládním silám. Moskva řekla, že bude pokračovat se svými dodávkami protiletadlových střel S-300 Sýrii a nadále blokuje rezoluci OSN, který by autorizovala bezletovou zónu nad Sýrií. Generál Wesley Clark, muž, který velel operaci NATO v Kosovu, upozorňuje, že invaze do Libye, Iráku, Sýrie a Iránu je součást strategie, kterou americká administrativa přijala již před rokem 1991. Podle něj se nejedná tedy o reakce na existenci zbraní hromadného ničení v Iráku nebo chemických zbraní v Sýrii, ale o dlouhodobou vojenskou kampaň západu. USA, které před 12 lety vyhlásily boj terorismu, v současnosti, podobně jako v Libyi, aktivně podporují organizace blízké al-Káidě pro dosažení svých politických cílů.
Rozhodne-li se americká vláda skutečně v blízké době pro vytvoření bezletové zóny nad územím Sýrie, tak se pustí do otevřeného konfliktu s Iránem a nepřímo s Ruskem a Čínou. To by mohlo ceny ropy vystřelit až k hranici 115 dolarů za barel.
Autor: Boris Tomčiak, Colosseum, a.s. Lidové noviny, 20.6.2013