Pondělí, 28 listopadu, 2022
Home Nezařazené Co vzrušuje novou šéfku MMF?

Co vzrušuje novou šéfku MMF?

Členské státy Mezinárodního měnového fondu zvolily po odstoupivším Strauss-Kahnovi novou generální ředitelkou francouzskou političku Christine Lagardeovou. Připomeňme si dva nedávné výroky této dámy:

1) Euro je vzrušující dobrodružství

Euro, stejně jako samotná EU, je vzrušujícím dobrodružstvím, které musí pokračovat – a naším záměrem je zajistit, aby se tak stalo.“ (HN  5.11.2010)

2) Porušili jsme všechna pravidla

Porušili jsme všechna pravidla, protože jsme se chtěli dohodnout na společném postupu a zachránit eurozónu. Smlouva hovořila jednoznačně. Žádné sanování států.“ (Wall Street Journal 17.12.2010)

Lagardeová tak komentovala rozhodnutí Rady EU o zřízení záchranného mechanismu eurozóny, přestože článek 125 Smlouvy o fungování EU stanoví, že EU ani členské státy neodpovídají za dluhy ostatních.

Pro eurozónu bylo zvolení Lagardeové důležité, protože půjčky od MMF jsou důležitou součástí plánu EU na poskytování dalších úvěrů Řecku a dalším krachujícím státům eurozóny.

Podle pravidel MMF nemá Česká republika při volbě šéfa MMF vlastní hlas, zastupuje ji Belgičan Willi Kiekens. Česká vláda nesdělila, koho doporučila Kiekensovi volit. Z toho vyvozuju, že ČR nejspíš svůj postoj v MMF nijak neprojevila, nebo Kiekensovi řekla, ať klidně hlasuje pro Lagardeovou.

V zájmu ČR není topit další peníze v Řecku. ČR půjčila za nevýhodných podmínek Mezinárodnímu měnovému fondu přes miliardu eur z devizových rezerv. Českým zájmem je dostat tyto peníze zpátky, nikoliv, aby MMF v politicky motivovaných a stěží splatitelných půjčkách pokračoval.

Lagardeová je symbolem pokračování půjček na záchranu eura za každou cenu.

Náš vliv v MMF je minimální. Osobně si myslím, že nejlepší by bylo, kdyby ČR z Mezinárodního měnového fondu vystoupila. Nemáme zapotřebí se na těchto půjčkách podílet.

Petr Mach je předsedou Svobodných

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Ruská Wagnerova skupina poslala Europarlamentu zkrvavené porážecí kladivo

V reakci na hlasování v Europarlamentu z minulého týdne určující Rusko jako „státního sponzora terorismu“ poslal tomuto evropskému orgánu jeden s Kremlem spjatý činitel hrozivý vzkaz.

EU obviňuje Washington, že tyje z Ukrajinské války

„Devět měsíců po invazi na Ukrajinu začíná Vladimir Putin tříštit Západ,“ všímá si Politico v překvapujícím přiznání, které znamená ohromující obrat oproti předchozímu...

Nikdy to nebylo o Ukrajině

Mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price na svém tiskovém briefingu 21. března řekl shromážděným reportérům, že „Prezident Zelenskyj dal také velice jasně najevo,...

Akademická svoboda je mrtvá, říká proti-lockdownový profesor ze Stanfordu

Profesor ze Stanfordu, který zpochybňoval lockdownovou ortodoxii, varoval, že „akademická svoboda je mrtvá,“ a že všichni ti, kdo se postavili povídačce režimu,...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
8
0
Would love your thoughts, please comment.x