„Pokusy o rozpálení varné desky třením dvou dřev se ukázaly být ztrátou času…“
Trhy sice vítají vítězství nad COVIDEM, stojíme ale před další krizí: Energetickou nestabilitou. A důsledky mohou být dramatické…
Dneska už zase zasmušile stojíme u pongu – svátky jsou pryč a vánoční ozdoby jsou zpátky v krabici. Čas, abychom se vážně zabývali rokem 2022. Čas kupovat nebo čas prodávat?
Je mi jasné, že mnoho účastníků trhu chápe, jak moc se v posledním kvartále prostředí změnilo, zvláště co se týče cen energií. Během několik prvních měsíců 2022 si trh osahá, jak to nové prostředí vypadá a jak se bude adaptovat na novou a dále se měnící ekonomickou realitu. Tento nový rok bude od základu odlišný a daleko problematičtější ohledně toho, jak investovat „chytře“ do nového a zcela změněného prostředí finančního trhu.
Je v tom jeden plus, výhled na rok 2022 je prodchnut růžovou vůní: Čím dál více to vypadá, že COVIDU se povedlo přerazit hřbet. Infekce toho nového Omikronu se sice asi ve světě vymkne kontrole, ale hospitalizace u té nové varianty a natožpak úmrtí se drží hluboko při zemi. Krizi teď podbarvují takové problémy jako počty pracovníků s marodní nebo spíš izolovaných doma s pozitivními výsledky a s jen nepatrnými symptomy. Oficiální čísla vakcín z Británie (pokud nejsou z pochybných zdrojů Facebookové univerzity), tak ukazují, že posilující injekce jsou na Omikron z 88% účinné a riziko hospitalizace u nové varianty je jen 1/3 rizika s předchozí Deltou.
Hurá! Jupííí…
Tržní býci předpovídají ohromně zrychlený hospodářský růst kvůli znovuotevření globální ekonomiky. Už vidíme, jak se to potvrzuje na spoustě nových blokád dodavatelských řetězců, rostoucím počtu neobsazených pracovních míst, na brzkém tlaku na mzdy a na narůstající důvěře spotřebitelů, neboť pandemie jde do útlumu a skončí, jako když svět býval nakažený nějakou hnusnou chřipkou. Takovým způsobem se totiž viry vyvíjí a mutují – a my se naučíme, jak s ním žít.
I když začnou růst úrokové sazby, jelikož centrální banky řeší účinky „přechodné“ inflace způsobené zácpami dodavatelských řetězců a utlumí programy vykupování aktiv, tak tržní býci věří, že normalizované úrokové sazby nebudou představovat nepřekonatelnou bariéru pro pokračující vzestup trhů po 2 letech, po něž byla poptávka zadušená covidem. (Centrální banky doufají, že post-pandemický boom je vytáhne z té bryndy ven.)
Ale, ale a zase znova ale… Věci jsou jen zřídka tak jednoduché. Držte své nadšení na uzdě.
Obrovským problémem bude Energie – tj. faktor, který jsem v Porridge komentoval už mnohokrát.
Tato nová energetická krize pod pokličkou bublala už dlouho, aniž by si jí trhy všímaly, a pod závojem té Zelené pokrokovosti se skrývala, pod-investovaná a vládami zanedbaná energetická bezpečnost. (Ty lehkomyslné předpoklady britské vlády, že budoucí energetickou bezpečnost spolehlivě pokryjí trhy, se teď ukazují být stupidní namyšleností.) Ceny energií zůstanou těkavé, nesené rostoucím nedostatkem a trhy budou otřásat zvláště dopady Plynového šoku. Vyřešit energetickou bezpečnost je dlouhodobý problém a z toho ty Zelené politiky udělají ještě složitější a dražší průšvih.
Na energii stojí všechno. Je to jedna z 3 základních ingrediencí ekonomického růstu.
Aby ekonomika fungovala, tak potřebujete ochotnou pracovní sílu, co bude ty věci vyrábět a kupovat, přístup ke kapitálu, aby se ta ekonomika budovala, a energii, aby se ze surovin udělalo hotové zboží. Dlouhodobá inflace a ekonomická destabilizace nastane pokaždé, když se jedna z těch tří věcí stane nedosažitelně drahou.
Chcete-li vědět, jaké má energetická krize dopady na trhy, jděte do hledání na Wikině na Ropný šok 1973. Když jsem loni vyklízel dům svých rodičů, tak jsem našel 50 let v šuplíku skryté přídělové lístky na benzín.
Trhy těžce podceňují jak bolestivý a ekonomicky destruktivní může být trvalý vzestup cen energií a těkavost dodávek. Zatím jsme měli neuvěřitelně mírnou evropskou zimu – která ty dopady prostě odložila. Všichni to pocítíme v prvním kvartálu, až nám budou účty za energii padat do schránky.
Krátkodobý výhled na to, jak trh vstupuje do větší Energetické krize, se ukázal v cenové akci u Tesly. Akcie vyletěly o 13,5% výše – až na 144 miliard $ v tržním zastropení – přinesené úspěchem Tesy při překonání problémů s dodavatelským řetězcem, které tak ochromily zbytek automobilového sektoru. Tesla dodala ve čtvrtém kvartálu rekordních 308 600 elektrických aut, čímž potvrdila, že má výrobní schopnost je dodávat. Výrobu roku 2021 skoro zdvojnásobila na 936 tisíc vozů oproti 510 tisícům roku 2020! To je úctyhodné.
Jenže… Vzrůstající výroba je zpráva o pohledu nazpět.
Jistě Tesla už ohromně v tržním ocenění nabobtnala i s přihlédnutím k Muskovým očekáváním, že dodá jím slíbený 1 milion aut. Musk toho hodně slíbil a teď postupně, velice postupně ty auta dodává. Jsou to zjevně dobrá auta a mě moc neberou příběhy o tom, jak je lidé shazují z útesů nebo vyhazují do povětří kvůli nákladům na opravu. (Ve Finsku, kde vlastník, jak se dalo čekat, zjistil, že jeho baterka moc dlouho v podmínkách mrazu nevydrží pak, když měl zaplatit 15 tisíc $ za novou soupravu baterií, tak radši to auto prostě roztrhal dynamitem!)
Tesla je teď velice cenným výrobcem aut s velice hodnotnými franšízami vedoucími napříč sektorem EV. Teď se potýká s rostoucí konkurencí na trhu EV, která se už odrazila ze stavu svých prvních začátků. Slibuje a slibuje a slibuje, autonomní řízení – stejně jako všechno ostatní. Ač Musk vypadá, že ho nezdolají ani zpoždění v dodávkách jeho aut, co se řídí sama, tak co se však stane, až začnou být neudržitelné ceny lithiových baterií a lidem začne docházet, že náklady na nabití elektroauta 4krát narostly? Nebo když někdo přijde s bateriemi, co nejsou na lithium?
Náklady na energie zacloumají s celou ekonomikou. Energetická inflace dopadne na utrácení spotřebitelů, což nejspíš vysvětluje, proč Apple už chvilku flirtuje hodnocením na 3 bilionech $. Kolik krásných zářivých věcí si budeme moci dovolit koupit, když nebudeme mít na to, abychom si vytopili dům? Nikdy nezapomínejte na to rčení, že 70% Amerických pracujících je jednu výplatu od bídy – a co se stane, když se výplatní páska v podstatě smrskne na polovinu toho, co dosud?
A samozřejmě existuje spousta dopadů energetické inflace, jaké jsem dnes ráno nezmiňoval zvláště, co se stane na trhu obligací s obrovskými požadovanými výnosy, až toto čtvrtletí nastane splatnost vyšších účtů za energie, ale psaní o tom Masakru na smetišti bude tématem, kterému se budu brzy věnovat.
Drtivým účinkům a dopadům vyšších cen energií trhy skoro ještě nerozumí…
BY TYLER DURDEN
WEDNESDAY, JAN 05, 2022 – 02:00 AM
Authored by Bill Blain via MorningPorridge.com,
Zdroj: https://www.zerohedge.com/markets/covid-dead-energy-new-crisis