Stínový ministr financí a „ekonomický expert“ socialistů Jan Mládek představil na sjezdu daňové plány ČSSD. Podle představy socialistů by horní sazba daně z příjmu fyzických osob měla být 38 % z hrubé mzdy, daň z příjmu firem by se měla zvýšit na 21 % a druhá sazba pro banky, telekomunikační a energetické firmy by měla být 30 % (zdroj: idnes.cz). Protože už mezi socialisty a komunisty nespatřuji téměř žádný rozdíl (socialisté glorifikují masového vraha Che Guevaru, s prezidentem Zemanem brojí za majetková přiznání a skupinu osob, která se rozhodla postavit na vlastní nohy, označují za parazity), ověřil jsem si, jak se to má s rozdílem mezi ČSSD a KSČM u daní.
Z posledního dostupného programu KSČM (viz bod III.) jsem vyčetl následující. U fyzických osob komunisté chtějí 40% daně u příjmů vyšších než 1 mil. Kč ročně a navrhují zavést dvě daňová pásma u právnických osob podle ročního zisku (24 % do 10 mil. Kč ročního zisku, 32 % nad 10 mil. Kč ročního zisku). Předpokládám, že do druhého pásma by spadaly především banky, telekomunikační a energetické firmy, tedy společnosti, pro které si vyšší sazbu vyhradila i ČSSD. Takže pojďme si shrnout rozdíl:
U DPFO navrhují komunisté horní sazbu o 2 % vyšší, u právnických osob nižší sazbu o 3 % vyšší a vyšší sazbu o 2 % vyšší. Rozdíly jsou tedy pouze v řádu jednotek procent. Oproti současnému stavu by se daň u osob a firem s nejvyššími příjmy zvedla o více než 10 %. Myslím, že nějakým Bohumínským usnesením a tím, zda ČSSD přizve či nepřizve komunisty do vlády se nemá smysl zabývat. ČSSD je komunistická už sama o sobě…
Originální článek naleznete zde:
ČSSD a KSČM. Minimální rozdíly nejen u daní