Rada dohledu nad Facebookem skládající se z 20 žurnalistů, politiků a soudců z celého světa zvrátila čtyři z pěti případů, v nichž tento gigant sociálních médií odstranil příspěvky za porušení jejich politik o nenávistné mluvě, násilí či jiných problémových záležitostech, uvádí NBC News.
První zatím zveřejněné rozsudky neuvádí, zda se zvrátí zablokování účtu prezidenta Trumpa po bouřích na Kapitolu 6. ledna, který bude Rada dohledu posuzovat v následujících týdnech.
Facebook říká, že rozhodnutí rady uposlechne.
Rada dohledu zformovaná loni a pověřená posuzováním rozhodnutí činěných převážně liberálními moderátory tohoto sociálního média tvrdí, že je zcela nezávislá a na základě čtvrtečních rozhodnutí to vypadá, že upřednostňuje svobodu slova před pokrokovým aktivismem.
„Pro všechny členy rady je výchozí přednost svobody slova,“ řekl člen rady Alan Rusbridger, bývalý šéfredaktor Guardian. „Pak se podíváte na každý případ a řeknete, co způsobilo tento konkrétní případ a proč by měla být svoboda slova omezena?“
První dávka byly případy příspěvků, které byly odstraněny kvůli porušení politik. Nejenže 80% procent z nich bylo zrušeno, ale rada Facebook vyzvala, aby uživatelům více své politiky objasnil a i to, jak je chce prosazovat, uvádí zpráva.
Případy podle NBC News:
V prvním případě odstranil Facebook příspěvek uživatele z Myanmaru, který se jevil jako znevažující muslimy jakožto psychologicky podřadné. Ač společnost rozhodla, že tento příspěvek porušil její politiky, tak rada shledala, že použité výrazy „nebyly hanlivé či násilné.“
„Ač by ten příspěvek bylo možno považovat vůči muslimům za pejorativní či urážlivý, tak neprosazoval nenávist nebo záměrně nepodněcoval k žádné formě bezprostřední škody,“ napsala rada.
V druhém případě vystavil uživatel výraz popisující Ázerbájdžánce tak, že Facebook to interpretoval jako špínu. Rada souhlasně rozhodla, že „kontext, v němž byl tento výraz použit, dává jasně najevo, že byl zamýšlen pro dehumanizaci svého cíle,“ a podpořila rozhodnutí Facebooku.
Třetí případ se týkal nahoty: rada zrušila rozhodnutí Facebooku o odstranění příspěvku na Instagram od uživatele z Brazílie zamýšlený ke zvýšení povědomí o rakovině prsu. K příspěvku patřilo pět fotografií, které ukazovaly ženské bradavky, které tato rada prohlásila za přípustné v rámci vlastní politiky Facebooku o výjimkách pro „povědomí o rakovině prsu.“
Čtvrtý případ se týkal násilí: Jeden uživatel citoval Josefa Goebbelse, tj. nacistického propagandistu, který je na facebookovém seznamu „nebezpečných lidí.“ Facebook prohlašuje, že citace připisované takovým lidem jsou projevem podpory takovým lidem, pokud není prohlášeno, že to je jinak. Rada však řekla, že citace „nepodporovala ideologii nacistické strany nebo nenávistné či násilné činy režimu.“
Pátý a konečný případ se týkal dezinformací. Facebook odstranil příspěvek od uživatele z Francie, který falešně tvrdil, že léčba Covid-19 existuje a kritizoval francouzskou vládu, že nezajistila její dostupnost. Facebook tvrdil, že tento příspěvek by lidi mohl vést k tomu, aby ignorovali zdravotní směrnice nebo se pokoušeli o samoléčbu.
Rada zvážila kontext příspěvku uživatele a namítala, že uživatel „odporoval vládní politice a měl v úmyslu tu politiku změnit,“ a že takový příspěvek by lidi nevedl k samo-léčbě, protože kombinace těchto léků není dostupná bez předpisu.
Je to snad začátek ústupu od osvícené pokrokovosti? To ukáže jen čas.
BY TYLER DURDEN
THURSDAY, JAN 28, 2021 – 13:17