Důvěra lidí ve vědce v důsledku zmatků a rozporů ohledně pandemie koronaviru se dramatiky propadla, odhaluje francouzský průzkum.
Zpráva z tohoto průzkumu vedeného Centrem pro politický výzkum (CEVIPOF) v Sciences Po, tj. v Británii sídlícím Time Higher Education, uvedla, že více než třetina francouzské veřejnosti je teď přesvědčena, že vědci skrývají informace, což je hlavně kvůli vzájemně si odporujícím tvrzením ohledně používání obličejových masek a zmatku ohledně přínosů hydroxychlorochinu při léčbě koronaviru.
Francie se vynořuje jako první země, ve které se ukazující důkazy toho, že vztahy k expertům už dost „vyčpěly“, uvádí tento článek, což je předzvěstí dalšího odporu frustrované veřejnosti proti táhnoucím se karanténním opatřením.
Uprostřed března vyjádřilo 84 procent francouzské veřejnosti důvěru ve vědce, přičemž pozdější data z konce května ukazují, že tato úroveň důvěry se propadla o deset bodů na 74 procent.
„Došlo ke značnému propadu důvěry,“ řekl ředitel výzkumu u Nadace národních politických věd Po a člen týmu sledujícího reakce veřejnosti na pandemii ve Francii Sylvain Brouard.
Třicet šest procent respondentů teď říká, že vědci před veřejností skrývají informace o koronaviru.
K této změně nálad v národě podle Dr. Brouarda zvláště přispěly dvě kontroverze.
První se týká přínosů používání obličejových masek ke zmírnění šíření. Vláda nejdříve říkala, že neexistují žádné vědecké důkazy ve prospěch užívání obličejových masek, kdy tento postoj se odrážel u oficiálních skupin vědeckých poradců. Později se však postoj vlády o 180 stupňů otočil a teď dělá povinnost z nošení masek ve veřejné dopravě.
„To je úplný obrat politiky,“ řekl Brouard.
Druhá kontroverze se točí kolem postavy profesora Didiera Raoulta, ředitele Nadace středomořských infekcí v Marseille a autora studie o přínosech hydroxychlorochinu jako účinné léčby COVID-119.
Ač vrcholná francouzská rada veřejného zdravotnictví koncem května rozhodla přestat s používáním hydroxychlochinu na pacientech, tak profesor Raoult ve francouzských médiích pokračoval v obhajobě jeho léčebné účinnosti.
Tento zmatek se ještě zhoršil, když lékařský žurnál The Lancet stáhl větší studii o hydroxychlorochinu po odhalení, že studie se prý zakládala na vadných datech.
V důsledku toho, jak ukazuje průzkum, má teď francouzská veřejnosti větší důvěru v profesora Raoulta než ve francouzské ministerstvo zdravotnictví.
„Veřejnost vidí jednoho prominentního profesora medicíny, jak říká, že má na tuto chorobu dobrou odpověď, a vláda ji nechce používat,“ říká Dr. Brouard.
Ač to vypadá, že ve změně podvracení důvěry ve zdravotní experty Francie vede, tak v ostatních zemích to nejspíš bude také tak.
V pondělí vydala Světová zdravotnická organizace (WHO) překvapující prohlášení, že z asymptomatických nosičů se koronavirus nešíří.
„Z dat, která máme, to vypadá, že přenos z asymptomatické osoby na jiného člověka je ve skutečnosti velice řídký,“ říká Dr. Maria Van Kerkhove, šéfová jednotky vynořujících se chorob zoonosis u WHO. „Je to velice řídké.“
Co se týče faktů, výkazy skutečností WHO ukazují, že „až dosud nebyl zadokumentován žádný asymptomatický přenos.“ Předchozí zprávy, že lidé chytili virus od lidí bez jakýchkoliv symptomů, byly nakonec vyvráceny, ale veřejnost dále věřila, že asymptomatických přenos je pravděpodobný.
Rozšířená domněnka, že lidé by mohli infikovat jiné, aniž by o tom věděli, bylo prvotním ospravedlněním použitým k přesvědčení lidí, že by měli nosit obličejové masky. I když nemáte strach o sebe, tak nám říkali, že nošení masek a udržování sociálního odstupu přinejmenším chrání jiné lidi, které byste mohli nakazit.
Zprávy o tom, že tomu tak není, určitě povedou k dalšímu podlomení důvěry ve zdravotní experty, jejichž rady vedly k největšímu zavření zdravé populace do karantény v historii světa.
Pokud se ukáže, jak mají mnozí teď podezření, že koronavirus má dramaticky menší smrtnost, než jak panovaly původní obavy, tak se důvěra lidí v experty přiměřeně tomu zase sníží.
scaliger/iStock /Getty Images Plus
9 Jun 2020