Pondělí, 20 května, 2024
Home MULTIKULTURALISMUS Erdogan říká, že Macron musí jít, a doufá, že Francie se toho...

Erdogan říká, že Macron musí jít, a doufá, že Francie se toho břemene už brzy zbaví

Vzpomínáte, jak v říjnu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan říkal, že jeho francouzský protějšek „potřebuje duševní léčbu“ kvůli politicky kontroverzním poznámkám po vypuknutí „islamistických teroristických útoků“, které otřásly Francií.

V pátek k tomu Erdogan zase přihodil prohlášením pro turecký tisk, kdy po odsloužení islámských modliteb v podstatě řek, že ‚Macron musí jít‘.

„Macron je pro Francii břemenem. Macron a Francie ve skutečnosti prochází velice nebezpečným obdobím. Doufám, že Francie se těch Macronových trablů co nejdříve zbaví,“ řekl v Istanbulu Erdogan reportérům.

Francie s Tureckem se střetávají na mnoha frontách včetně otázky energetické těžby s dopadem na členy EU Řecko a Kypr stejně jako kvůli terorismu mířícímu proti Evropě, kvůli politice v Libyi a v poslední době i ohledně války mezi Arménií a Ázerbájdžánem.

Zde je jeho komentář v kontextu, do jakého ho zasadil turecký Daily Sabah:

„Macron je pro Francii potíž. Přál bych Francii, aby se Macrona zbavila co nejrychleji. Jinak se budou muset potýkat s protesty žlutých vest po delší dobu nebo se mohou objevit i rudé vesty,“ řekl Erdogan reportérům před Velkou mešitou Hagia Sophia v Istanbulu po pátečních modlitbách.

Erdogan řekl, že souhlasí s návrhem svého ázerbájdžánského protějšku prezidenta Ilhama Aliyeva, který Francii vyzval, aby Marseille vydala Arméncům, když tak prahnou po tom, aby měli suverenitu.

Minulý týden přijal francouzský senát rezoluci naléhající na vládu, aby uznala Náhorní Karabach za nezávislou republiku.

Při předchozí roztržce v říjnu Erdogan říkal, že Macron potřebuje „vyšetřit duševního zdraví,“ když francouzský vůdce kritizoval globální islamistický radikalismus.

Erdogan v té době podle tureckých médií řekl:

„Jaký má Macron problém s islámem a s muslimy? Potřebuje léčbu duševního zdraví,“ dštil Erdogan. „On vůbec nechápe svobodu vyznání.“

„Co lze jiného říci o hlavě státu, která zachází s miliony členů náboženské menšiny ve své zemi takovým způsobem? V první řadě potřebuje duševně vyšetřit,“ dodal Erdogan.

Všechno to začalo, když prezident Erdogan vypíchl, jak Emmanuel Macron charakterizoval brutální vraždu učitele z měšťanky Samuela Patyho zbaveného 16. října poblíž Paříže hlavy mladým čečenským uprchlíkem rozhněvaným na tohoto učitele, že ukazoval karikatury s obrázky Mohammeda.

Prezident Macron to jasně definoval jako „islamistický teroristický útok,“ přičemž na Francii naléhal, aby takovému extremismu vzdorovala. „Je to naše bitva a ta je existenční. Teroristé neuspějí… Ti nás nerozdělí,“ řekl Macron pár dnů po útoku. „Jeden z našich krajanů byl dnes zavražděn, protože vyučoval svobodu projevu, svobodu víry nebo nevíry,“ dodal. Macron dále slíbil vykořenit z francouzské společnosti radikalismus.

Tento týden začaly francouzské úřady rozsáhlou bezprecedentní razii a vyšetřování až 76 mešit, o nichž panuje přesvědčení, že prosazovaly protifrancouzské, skalně islamistické učení a aktivity. Očekává se, že mnohé budou uzavřeny.

by Tyler Durden

Sat, 12/05/2020 – 07:35

Náhledový obrázek: Via CNN

Konec formuláře

Zdroj: https://www.zerohedge.com/geopolitical/erdogan-says-macron-must-go-hopes-france-will-rid-burden-soon

5 1 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

Podívejte se, jak v japonském parlamentu kvůli imigrační reformě vypukla rvačka

Náhledový obrázek: Japonští zákonodárci se rvou během hlasování o bezpečnostních zákonech v horní komoře parlamentu v Tokiu, ve čtvrtek, 17. září 2015 (AP Photo/Eugene...

‚Neuvěřitelná zrada!‘ Česká opozice volá po mimořádném zasedání poté, co vláda schválila migrační reformu EU

„To je neuvěřitelné selhání naší vlády, která je vůči Bruselu servilní,“ tvrdí vůdce opozice Andrej Babiš. Náhledový obrázek: Bývalý...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x