Není moc velkým tajemstvím, že establishment z Wall Streetu a z centrálních bank není moc velkým fanouškem energeticky náročných krypto-peněz obecně a bitcoinu zvláště. I Elon Musk provedl svůj neblaze proslulý obrat čelem vzad s odvrácením od bitcoinu, zvláště když – ohromeně – objevil, že k tvorbě krypto-měn je třeba elektrika (shodou okolností zhruba zrovna v době, když Čína dala jasně najevo, že aby prospíval digitální yuan a aby se auta od Tesly dále v Číně prodávala, musí se Musk od té největší krypto-měny odvrátit).
Ale co ty energeticky úspornější krypto-peníze jako Cardano, Polkadot, Tezos, Polygon a brzy i Ehereum 2.0? Tady je to trochu záhadné, protože na rozdíl od zbytku kryto-světa, který se analytikům Wall Streetu prakticky plošně hnusí, když přijde na tento podprostor krypto-peněz, si strana nabídky vypracovala trochu pohodlnější pozici.
Vezměte si třeba analytiky JPMorgan Kena Worchingona a Smanthu Trent, kteří v dlouhé úvaze o investičních sázkách zkoušeli identifikovat, kde jsou největší příležitosti v krypto-světě (pro společnosti jako Coinbase, kterou kryjí), tak nejenže jsou v rozporu s většinou proslulých krypto-skeptiků obecně, ale i se svým šéfem Jamie Dimonem, který před 4 lety řekl, že vyhodí každého, koho nachytá při obchodování s bitcoinem, když ale udělali extrapolaci současného rostoucího trendu v krypto-prostoru, tak dospěli k názoru, že s tím, jak bitcoin a ethereum nabývají na popularitě, tak se sázky – tj. proces kdy se jedna z krypto-měn vloží do portfolia – více rozhýbají, jako zdroj výnosů i pro instituce stejně jako pro malo-investory a že jakmile dojde k přerodu etherea na ethereum 2.0, tak JPM odhaduje, že sázky, které jsou v současnosti 9 miliard $ businessu s krypto-ekonomií, „vyrostou po přerodu Etherea na 20 miliard $ a mohly by se do roku 2025 vyšplhat na 40 miliard $, pokud se tento způsob krypto-peněz stane dominantním protokolem“ (kdy v tomto okamžiku tato dvojice očekává, že Coinbase získá 500 milionů $ výnosů z provozních marží).
Krátká odbočka pro nováčky: v současnosti využívají blockchainy bitcoinu a etherea energeticky náročné procesy zvané proof-of-work, aby prověřily, že všechny transakce v síti jsou platné a že v síti rozptýlené záznamy jsou přesné. A je to právě ten proces Proof of Work, který je základnou pro všechnu tu kritiku, že bitcoin a všechna ostatní krypta jsou energeticky neefektivní, jelikož vyžadují brutální sílu „těžby“, aby se systém udržel.
Vývojové týmy blockchainů však, aby vytvořily škálovatelnější a energeticky úspornější systém včetně decentralizovaného pohybu peněz, vyvinuly ethereum (které Goldman nedávno nazval „Amazonem informací, kdy to učinil v dlouhé zprávě, v níž strhal bitcoin jako „nedodělek“ a chválil ethereum jako příštího velikána krypta), když přechází z proof-of-work na proof-of-stake, kde investoři do blockchainu své peníze zamknou výměnou za protihodnotu.
Jak už jsme o tom předtím dlouze diskutovali, sázení je pro penízky založené na proof-of-stake v podstatě součástí udržování soudržnosti ekosystému krypto-měny. Aby blockchain transakci krypto-měny zaznamenal, potřebuje se blockchain aktualizovat a validovat. K této validaci se používají dva protokoly, proof-of-work (tj. současný dominantní validační protokol blockchainů využívaný Bitcoinem a v současnosti Ehereem) a proof-of-stake (nově se vynořující rychleji rostoucí protokol, na němž spočívají ty sázky). Oba protokoly, jak PoS a PoW pobízí k validaci v blockchainu vydáváním obecně určitého druhu odměn, kdy např. těžaři Bitcoinu jsou odměňováni v Bitcoinech a těžaři Etherea 2.0 jsou odměňováni Ethereem 2.0.
Volba největších měn PoS je uvedena níže.
Ty PoS čili sázkové krypto-měny jako SOL nebo BNB poskytují výnosy v rozsahu od 4% až do výše 15,9% ročně, podle data sázky. Krypto-burza Gemini od Winklevoss v současnosti inzeruje investorům šanci vydělat roční výnosy až 7,4%, když budete držet jejich stablecoiny.
Zpráva rovněž říká, že s tím, jak volatilita krypto-měn klesá, tak se ze schopnosti vydělat pozitivní reálný výnos stane důležitý faktor, který tomuto trhu pomůže, aby se stal více mainstreamovým. Proto dělá JPM projekce, kdy četné měny využívající protokolu proof-of-stake budou nadále rychleji růst než četné měny využívající protokolu proof-of-work. Takže čím je větší počet PoS peněz, čím větší tržní kapitalizace je spojená s PoS, tím větší příležitosti k investičním příjmům pro držitele penízku v procesu sázek a pro společnosti, které ty sázky zařizují.
Uvedení analytici JPM rovněž opakují, co jsme říkali před více než měsícem, konkrétně, že podle nich „se protokol PoS stává čím dál populárnější a pomáhají mu starosti o spotřebu energie a vyžívání zdrojů pro měny využívající protokol PoW. Když se to zkombinuje se systémem proof-of-stake, který lépe propojuje držitele krypto-měn s jejich validací v blockchainech spolu se zvýšenou bezpečností, tak vidíme, jak se nové krypto-měny čím dál více adaptují na protokol PoS, čímž během času táhnout příležitosti k sázkám výše.“
To je důležité pro společnosti, které analytici JPM zahrnují jako Coinbase, protože tito analytici předpovídají, že sázky se stanou rostoucím zdrojem příjmů pro zprostředkovatele krypto-měn jako Coinbase zvláště, až přijde Ethereum 2.0, které je naplánováno k dokončení roku 2022. JPMorgan odhaduje, že v roce 2022 sázky budou pro Coinbase představovat příležitosti 200 milionů $, oproti 10,4 milionům $ roku 2020.
Co se týče strany poptávky, s tím, jak krypta dospívají a jak volatilita klesá, se hlavním tahounem zájmu investorů stanou výnosy, jaké budou generovat měny PoS:
Lidé nebo instituce dostávají pobídky, aby sázeli na jejich krypto-měny, aby tím vydělali na pasivní příjmy, které jim tak nějak ta síť vydělá. Nominální výnosy mohou být ze sázek vysoké a jsou podmíněné, jak konstrukcí měny, tak maržemi z účasti v sázkovém fondu. Ač momentálně nejsou hlavním lákadlem pro individuální nebo korporátní účastníky na krypto-trzích, tak výnosy získané přes sázky mohou zmírnit náklady příležitosti pro vlastnění krypto-měn oproti investicím do jiných tříd aktiv jako americké dolary, americké státní dluhopisy nebo fondy peněžních trhů, v nichž investice vytváří určitý pozitivní nominální výnos. Ve skutečnosti v současném prostředí s nulovými úrokovými sazbami z vkladů v tom vidíme pobídku k investicím přinášenou těmito výnosy.
Jinými slovy, ač je většina pozornosti soustředěna na takové vlastnosti krypt jako explozivní zhodnocení kapitálu (i na znehodnocení), kdy bitcoin vylezl z 30 tisíc $ na 60 tisíc $ a pak zase zpět o 30% jen za letošní rok, tak pro méně agresivní investory se vytvoří rostoucí prostor zájmu o výnosy, které mohou vytvořit různé krypto-měny a stablecoiny.
Aby bylo jasno, ta transformace z PoW na PoS nějakou dobu potrvá a bude vyžadovat úspěšný přechod z PoW Etherea 1.0 na PoS Ethereum 2.0. Mezitím, jak se ukazuje na grafu níže, bude trhu krypto-měn dominovat proof-of-work, který obnáší zhruba 70% tržní kapitalizace krypto-měn. To táhnou dvě největší měny Bitcoin a Ethereum, které jsou v současnosti obě proof-of-work, ač je kriticky důležité připomenout, že Ethereum se v nadcházejících měsících chystá migrovat na protokol proof-of-stake (Ethereum 2.0 bylo původně naplánováno ke spuštění na leden 2020 a nyní se očekává, že do své končené fáze spuštění vstoupí roku 2022).
Samozřejmě, že existují rizika a potenciální možnost vydělávat neustálé pozitivní výnosy prostřednictvím sázek na krypto-měny závisí na volatilitě trhu. Např. konkurent etherea Solana umožňuje investorům mít původní krypto-měnu SOL v současnosti hodnocenou na 32,76 $ a vydělávající SOL výnosy. Pokud se ale hodnota peněz SOL nasytí, tak už žádné reálné výnosy existovat nebudou. To platí pro jakékoliv sázkové krypto-měny.
Když je to tak, pak JPM věří, že s tím, jak trh krypta dospívá a volatilita klesá, tak se ze sázek stane nejspíš spolehlivější zdroj výnosů (daleko spolehlivější než je celá zpráva od JPM).
BY TYLER DURDEN
MONDAY, JUL 05, 2021 – 08:15 PM