Pondělí, 28 listopadu, 2022
Home Nezařazené EU chce zakázat igelitky

EU chce zakázat igelitky

Evropská komise navrhla směrnici, podle které se mají postupně ze supermarketů vyřadit igelitky. Po zákazu žárovek či pomazánkového másla jde o další hloupý – byť asi dobře míněný – krok EU. Pokud budu v květnu zvolen do Evropského parlamentu, budu hlasovat proti návrhu. Vysvětlím proč.

Návrh igelitkové směrnice už Evropský parlament projednává. Hladce prošel výborem pro životní prostředí a brzy by o něm měl hlasovat celý parlament. Pokud se hlasování nestihne na posledním dubnovém zasedání, bude o návrhu rozhodovat už nově volený europarlament. Volby do Evropského parlamentu se konají 24. května.

Zákaz igelitek do pěti let

Podle doporučení výboru pro životní prostředí Evropského parlamentu se má postupně do pěti let omezit počet igelitek v supermarketech o 80 %. Igelitku k nákupu by tak měl dostat už jen maximálně každý pátý zákazník. Členské státy mají igelitky buď zdanit, zpoplatnit nebo zakázat. Zdarma budou smět být jen mikrotenové pytlíky používané dnes na pečivo či maso.

Podle Evropské unie igelitové tašky zahazované mimo odpad zanášejí moře a ohrožují mořské živočichy. České igelitky ale v mořích rozhodně nekončí. Proč je tedy chtějí zakazovat i u nás?

Co je vidět a co není vidět

Podle EU zahazování igelitek také prý představuje plýtvání. Úředníci EU vidí vždy jen jednu stránku mince: Když lidé nedostanou tašku v obchodě, bude míň tašek. Nedokážou ale vidět problém z druhé strany.

Když lidé nebudou mít igelitky zbylé z nákupů v obchodech, budou častěji kupovat role igelitových pytlů na odpad. Jinými slovy, zákaz igelitek v obchodě celkovou produkci plastových tašek neomezí. Lidé nejsou hloupí a tašky recyklují, aniž by je k tomu někdo nutil. Když nedostanou tašky v obchodě, pořídí si je jinde. Když místo jednorázových tenkých budou používat desetkrát tlustší, které vydrží na desetkrát, objem vyrobeného plastu se nezmění. Anebo si naopak místo jedné igelitky vezmeme v obchodě na jeden nákup sedm mikrotenových sáčků a objem plastu zas bude stejný.

U nás doma tašky vždy recyklujeme. Někdy si bereme igelitky, které pak většinou používáme na zabalení domovního odpadu. Někdy si koupíme papírovou tašku za pět korun, do ní pak zas dáváme starý papír. Co Evropské unii vadí? Ať si úředníci hledí svého a nechají nás, ať se sami rozhodneme, v čem si svůj nákup odneseme.

Eurozóna krachuje a EU zakazuje igelitky

V EU bankrotuje jeden stát eurozóny za druhým. Celá evropská ekonomika stále více zaostává za světem a eurokomisaři řeší  zákaz igelitek. I to svědčí o stavu Evropské unie. EU vlastně chrlí jednu takovou pitomost za druhou. To bychom měli zastavit, jestli máme pud sebezáchovy.

Za socialismu jsme na nákup chodili s tzv. síťovkou, žádná možnost volby papírové tašky nebo igelitky nebyla. V ní jsme nosili těžké skleněné lahve a prokapávající pytlíková mléka. Nechci socialismus zpátky! Mám právo vybrat si, v čem si svůj nákup odnesu. Obchodníci mají právo nabízet tašky, jak uznají za vhodné. Nechci, aby nám soudruzi z EU diktovali, jak máme žít. I proto kandiduji do Evropského parlamentu.

Petr Mach je lídrem pro volby do Evropského parlamentu za Svobodné, vyšlo blog.idnes.cz

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Ruská Wagnerova skupina poslala Europarlamentu zkrvavené porážecí kladivo

V reakci na hlasování v Europarlamentu z minulého týdne určující Rusko jako „státního sponzora terorismu“ poslal tomuto evropskému orgánu jeden s Kremlem spjatý činitel hrozivý vzkaz.

EU obviňuje Washington, že tyje z Ukrajinské války

„Devět měsíců po invazi na Ukrajinu začíná Vladimir Putin tříštit Západ,“ všímá si Politico v překvapujícím přiznání, které znamená ohromující obrat oproti předchozímu...

Nikdy to nebylo o Ukrajině

Mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price na svém tiskovém briefingu 21. března řekl shromážděným reportérům, že „Prezident Zelenskyj dal také velice jasně najevo,...

Akademická svoboda je mrtvá, říká proti-lockdownový profesor ze Stanfordu

Profesor ze Stanfordu, který zpochybňoval lockdownovou ortodoxii, varoval, že „akademická svoboda je mrtvá,“ a že všichni ti, kdo se postavili povídačce režimu,...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
29
0
Would love your thoughts, please comment.x